A saját házi vízmű kényelmes és költséghatékony megoldás, ha a kerti locsoláshoz, a medence feltöltéséhez vagy akár a háztartás vízellátásához szeretnénk vizet nyerni. Azonban a tél közeledtével nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a fagy komoly károkat okozhat a rendszereinkben, különösen, ha az aknában helyezkedik el. Ebben a cikkben lépésről lépésre végigvezetünk a házi vízmű szakszerű téliesítésén, hogy elkerüld a költséges javításokat és biztosítsd a problémamentes üzemelést a következő szezonban.
Miért fontos a téliesítés?
A víz fagyáskor kitágul, ami hatalmas nyomást gyakorol a csövekre, a szivattyúra és a tartályra. Ez a nyomás repedéseket, töréseket okozhat, ami komoly vízkárokkal és a házi vízmű alkatrészeinek cseréjével járhat. A téliesítés célja, hogy megelőzzük a fagy által okozott károkat a víz eltávolításával és a megfelelő szigeteléssel.
Mikor kezdjünk hozzá?
Ne várjuk meg az első fagyokat! Amint az időjárás-előrejelzés tartósan nulla fok körüli hőmérsékletet jelez, itt az ideje a téliesítésnek. Szeptember vége, október eleje ideális időszak lehet, de a lényeg, hogy még a kemény fagyok előtt végezzük el a munkát.
Szükséges eszközök és anyagok
- Csavarkulcsok, fogók
- Vödör, rongyok
- Sűrített levegő (opcionális, de nagyon hasznos)
- Szigetelőanyag (pl. kőzetgyapot, polisztirol lapok, fagyálló szigetelőszalag)
- Védőkesztyű
- Zárható vödör vagy tartály a vízgyűjtéshez
Lépésről lépésre a profi téliesítés
-
Áramtalanítás
A legfontosabb! Mielőtt bármit is csinálnánk, húzzuk ki a házi vízműt a konnektorból, vagy kapcsoljuk le a megfelelő biztosítékot. Ezzel elkerülhetjük az áramütés veszélyét.
-
A vízszivattyú leeresztése
A szivattyúban lévő vizet teljesen el kell távolítani. Ehhez keressük meg a leeresztő csapot (általában a szivattyú alján található), és nyissuk ki. Gyűjtsük össze a kifolyó vizet egy vödörbe. Ha nincs leeresztő csap, akkor a be- és kimeneti csöveket kell lecsatlakoztatni, hogy a víz kifolyhasson. Használhatunk sűrített levegőt is a víz maradéktalan eltávolítására. Fújjuk át a szivattyút, hogy a legutolsó csepp is eltávozzon.
-
A tartály leeresztése
A házi vízmű tartályában is nagy mennyiségű víz lehet. Ennek leeresztése hasonlóan történik, mint a szivattyúé. Keressük meg a leeresztő csapot (általában a tartály alján található) és engedjük le a vizet. Ha nincs csap, akkor a tartályhoz csatlakozó csöveket kell lecsatlakoztatni. Itt is bevethetjük a sűrített levegőt a maradék víz eltávolítására.
-
Csövek leeresztése
A csövekben rekedt víz szintén problémát okozhat. Ha lejtéssel szerelték a csöveket, akkor elegendő lehet a legmélyebb ponton lévő csapot megnyitni. Ha nem lejt a rendszer, akkor sűrített levegővel fújjuk ki a csöveket. A csapokat hagyjuk nyitva télire, hogy a maradék víz is el tudjon folyni.
-
Visszacsapó szelep ellenőrzése
Ellenőrizzük a visszacsapó szelepet, hogy megfelelően működik-e. Ha nem, akkor cseréljük ki, vagy tisztítsuk meg a szennyeződésektől.
-
Szigetelés
A házi vízmű aknájában lévő alkatrészeket (szivattyú, tartály, csövek) szigeteljük le. Használhatunk kőzetgyapotot, polisztirol lapokat vagy fagyálló szigetelőszalagot. Fontos, hogy a szigetelés minden oldalról védje az alkatrészeket a fagytól. A csöveket különösen gondosan szigeteljük, mert ezek vannak leginkább kitéve a fagy káros hatásainak.
-
Az akna szigetelése
Ha az akna nincs megfelelően szigetelve, akkor a benne lévő alkatrészek is könnyebben átfagyhatnak. Az akna tetejét fedjük le egy vastag polisztirol lappal vagy más szigetelőanyaggal. Ha az akna falai nincsenek szigetelve, akkor azokat is érdemes belülről leburkolni szigetelőanyaggal.
-
A szivattyú leszerelése (opcionális)
Ha van rá lehetőségünk, akkor a szivattyút szereljük le és vigyük fagymentes helyre (pl. garázs, pince). Ez a legbiztosabb megoldás a szivattyú védelmére.
-
Ellenőrzés
Téliesítés után alaposan ellenőrizzük a munkánkat. Győződjünk meg róla, hogy minden víz le van eresztve, a csövek és alkatrészek megfelelően vannak szigetelve, és az akna is védve van a fagytól.
Tippek a még hatékonyabb védelemhez
- Használjunk fagyálló folyadékot a rendszerben, ha ez lehetséges és a gyártó engedélyezi.
- Ha hosszú ideig nem használjuk a házi vízművet, akkor a szivattyút időnként kapcsoljuk be rövid időre, hogy a tömítések ne száradjanak ki.
- Tavaszi beüzemelés előtt ellenőrizzük le a rendszer állapotát, mielőtt bekapcsolnánk.
Mi a teendő, ha már megtörtént a baj?
Ha a fagy már kárt okozott a házi vízműben, akkor a következőket tehetjük:
- Ne próbáljuk meg azonnal bekapcsolni a rendszert! Ezzel csak súlyosbíthatjuk a helyzetet.
- Keressük meg a sérült alkatrészeket.
- Ha a csövek repedtek vagy töröttek, akkor cseréljük ki őket.
- Ha a szivattyú sérült, akkor forduljunk szakemberhez.
A házi vízmű téliesítése nem bonyolult feladat, de fontos, hogy alaposan és körültekintően végezzük el. Ezzel elkerülhetjük a fagy által okozott károkat és biztosíthatjuk a rendszerünk hosszú élettartamát. Ne feledjük, a megelőzés mindig olcsóbb, mint a javítás!