A mosógép az egyik legfontosabb háztartási gépünk. Ki ne esett volna már kétségbe, amikor egy hatalmas kupac szennyes előtt hirtelen megadja magát? Ilyenkor könnyen pánikba eshetünk, és máris a legrosszabbra gondolunk: a drága javításra, vagy egy új gép vásárlására. Pedig mielőtt a legrosszabbra gondolnánk, érdemes pár dolgot ellenőrizni, hiszen sokszor egy egyszerű megoldás is segíthet!
A leggyakoribb problémák és a lehetséges megoldások
Mielőtt szerelőt hívnánk, nézzük át a leggyakoribb problémákat, amik a mosógép meghibásodását okozhatják. Lehet, hogy a megoldás közelebb van, mint gondolnánk!
A mosógép nem indul el
Ez az egyik legfrusztrálóbb probléma. Hiába nyomjuk meg a gombot, a gép nem hajlandó elindulni. Mit tehetünk ilyenkor?
- Ellenőrizzük a tápkábelt: Győződjünk meg róla, hogy a kábel megfelelően be van dugva a konnektorba, és hogy a konnektor működik (próbáljuk ki egy másik eszközzel).
- Vizsgáljuk meg a biztosítékot: Lehet, hogy a mosógép áramköre lecsapta a biztosítékot. Ellenőrizzük a biztosítéktáblát, és ha szükséges, kapcsoljuk vissza.
- Ellenőrizzük az ajtót: A legtöbb mosógép rendelkezik egy biztonsági mechanizmussal, ami megakadályozza, hogy a gép elinduljon, ha az ajtó nincs megfelelően becsukva. Győződjünk meg róla, hogy az ajtó kattanva záródott. Ha nem, próbáljuk erősebben becsukni.
- Nézzük meg a vezérlőpanelt: Néha a vezérlőpanel „lefagyhat”. Ilyenkor segíthet, ha kihúzzuk a mosógépet a konnektorból pár percre, majd visszadugjuk.
A mosógép nem tölti fel a vizet
Ha a mosógép bekapcsol, de nem tölti fel a vizet, a következők lehetnek a problémák:
- Ellenőrizzük a vízcsapot: Győződjünk meg róla, hogy a mosógéphez vezető vízcsap teljesen nyitva van.
- Vizsgáljuk meg a befolyó csövet: Nézzük meg, hogy a befolyó cső nincs-e megtörve, megcsavarodva, vagy eldugulva. Ha eldugult, próbáljuk meg megtisztítani.
- Tisztítsuk meg a befolyó szűrőt: A mosógépek többségében a befolyó cső csatlakozásánál található egy szűrő, ami megakadályozza, hogy a szennyeződések bejussanak a gépbe. Ezt a szűrőt rendszeresen tisztítani kell.
A mosógép nem engedi le a vizet
Ez a probléma általában a lefolyórendszerrel kapcsolatos:
- Ellenőrizzük a lefolyó csövet: Győződjünk meg róla, hogy a lefolyó cső nincs-e megtörve, megcsavarodva, vagy eldugulva.
- Tisztítsuk meg a szűrőt: A legtöbb mosógép alján található egy szűrő, ami összegyűjti a szöszöket és egyéb szennyeződéseket. Ezt a szűrőt rendszeresen tisztítani kell. Ehhez általában egy kis ajtót kell kinyitnunk a mosógép alján, és egy csavart kitekernünk. Legyünk felkészülve, mert ilyenkor némi víz kifolyhat!
- Ellenőrizzük a szivattyút: Ha a szűrő tiszta, de a mosógép mégsem engedi le a vizet, akkor a szivattyúval lehet a probléma. Ebben az esetben valószínűleg szerelőt kell hívnunk.
A mosógép zajos
A mosógép zaja sok mindent elárulhat a gép állapotáról:
- Idegen tárgyak: A zsebekben felejtett aprópénz, gombok, vagy egyéb tárgyak is zajt okozhatnak. Ellenőrizzük a mosógép dobját, és távolítsuk el az idegen tárgyakat.
- Egyenetlen terhelés: Ha a mosógépben túl sok vagy túl kevés ruha van, vagy ha a ruhák nem egyenletesen oszlanak el a dobban, az zajt okozhat. Próbáljuk meg egyenletesebben elosztani a ruhákat, vagy vegyünk ki/tegyünk be még ruhát.
- Csapágyhiba: Ha a mosógép zaja egyre hangosabb és fémesebb, akkor valószínűleg csapágyhiba áll a háttérben. Ebben az esetben szerelőt kell hívnunk.
A mosógép nem centrifugál
Ha a mosógép nem centrifugál, a ruhák vizesek maradnak:
- Egyenetlen terhelés: Ugyanaz, mint a zajos mosógépnél. Próbáljuk meg egyenletesebben elosztani a ruhákat.
- Túl sok hab: A túl sok mosószer használata miatt keletkező hab is megakadályozhatja a centrifugálást. Próbáljuk meg kevesebb mosószert használni.
- Szivattyúprobléma: Ha a szivattyú nem működik megfelelően, a mosógép nem tudja eltávolítani a vizet, ami megakadályozza a centrifugálást.
Megelőzés: Hogy elkerüljük a bajt?
A megelőzés mindig jobb, mint a gyógyítás. Néhány egyszerű dologgal sokat tehetünk azért, hogy a mosógépünk hosszú életű legyen:
- Ne töltsük túl a mosógépet: A túl sok ruha túlterheli a motort és a csapágyakat.
- Használjunk megfelelő mennyiségű mosószert: A túl sok mosószer károsíthatja a gépet és allergiás reakciókat okozhat.
- Tisztítsuk a mosógépet rendszeresen: A mosógép tisztításához használhatunk speciális mosógép tisztító szereket, vagy egyszerűen ecetet és szódabikarbónát.
- Ellenőrizzük a zsebeket: Mielőtt betennénk a ruhákat a mosógépbe, mindig ellenőrizzük a zsebeket, és távolítsuk el az idegen tárgyakat.
- Rendszeresen tisztítsuk a szűrőket: A szűrők tisztítása megakadályozza, hogy a szennyeződések eltömítsék a csöveket és a szivattyút.
Mikor hívjunk szerelőt?
Ha a fent említett problémákra nem találunk megoldást, vagy ha a mosógép szokatlan zajokat ad ki, szivárog, vagy füstöl, akkor érdemes szerelőt hívni. Ne kísérletezzünk olyan javításokkal, amikhez nincs meg a megfelelő tudásunk és tapasztalatunk, mert ezzel csak súlyosbíthatjuk a problémát, és akár balesetet is okozhatunk!
Reméljük, hogy ez a cikk segített abban, hogy jobban megértsük a mosógép működését, és hogy a legközelebbi „pánik” helyzetben higgadtan tudjuk kezelni a helyzetet. Ne feledjük, sokszor egy apró figyelmesség is meghosszabbíthatja a mosógépünk élettartamát!