Ha Ön a Whirlpool AWO/D 53105 mosógép boldog (vagy éppen nem annyira boldog) tulajdonosa, és a mosógép furcsán kezdett viselkedni – például zajos, gyengén centrifugál, vagy egyáltalán nem indul el –, akkor érdemes egy pillantást vetnie a motor kollektorára. Gyakran előfordul, hogy ezen a részen barnulás, vagy akár égésnyomok láthatók. De mi okozza ezt a jelenséget, és milyen következményekkel jár?
Mi a kollektor és miért fontos?
A mosógép motorja egy szénkefés motor, ami azt jelenti, hogy a forgórész (a rotor) áramellátását szénkefék biztosítják. A kollektor a rotor tengelyén található réz lamellákból álló gyűrű, amelyen a szénkefék csúsznak. A kollektor feladata, hogy a szénkeféken keresztül a forgórész tekercseibe vezesse az áramot, ezáltal létrehozva a mágneses mezőt, ami a motor forgását eredményezi. Tehát a kollektor kulcsfontosságú szerepet játszik a motor működésében.
A barnulás okai a kollektoron
A kollektor barnulása több okra vezethető vissza. A leggyakoribb okok a következők:
- Szénkefék kopása: A szénkefék folyamatosan súrlódnak a kollektor lamelláin, ezért természetes módon kopnak. A kopás során apró szénszemcsék keletkeznek, amelyek lerakódhatnak a kollektor felületén. Ezek a szénszemcsék önmagukban is okozhatnak barnulást, de ami ennél is rosszabb, vezetőképesek lehetnek, rövidzárlatot okozva a lamellák között.
- Túlzott terhelés: Ha a mosógépet rendszeresen túlzott mennyiségű ruhával töltjük meg, a motor nagyobb terhelésnek van kitéve. Ez fokozott súrlódást és hőtermelést eredményez a kollektoron, ami szintén barnuláshoz vezethet.
- Gyenge minőségű szénkefék: A nem megfelelő minőségű, olcsó szénkefék gyorsabban kopnak, és keményebb anyagból készülnek, ami jobban koptatja a kollektort. Érdemes gyári, vagy jó minőségű utángyártott szénkeféket használni.
- Elektromos ívképződés: Ha a szénkefék nem érintkeznek megfelelően a kollektorral (például kopás miatt), akkor elektromos ív képződhet a szénkefe és a kollektor között. Ez az ív magas hőmérsékletet generál, ami megégetheti a kollektor felületét, okozva a barnulást. Súlyosabb esetben a lamellák meg is olvadhatnak.
- Nedvesség: Bár a mosógép zárt egységnek tűnik, nedvesség bejuthat a motorhoz. Ez a nedvesség korróziót okozhat a kollektoron, ami szintén barnuláshoz vezet. A nedvesség ráadásul a szénszemcsékkel keveredve vezetőképes iszapot képezhet.
- Gyenge motorhűtés: Bizonyos mosógép modelleknél a motor hűtése nem megfelelő. Ez túlmelegedéshez vezethet, ami felgyorsítja a kollektor kopását és barnulását.
A barnulás következményei
A kollektor barnulása nem csupán esztétikai probléma. Sokkal súlyosabb következményekkel járhat:
- A motor teljesítményének csökkenése: A barnulás és a rárakódott szennyeződések csökkentik a szénkefék és a kollektor közötti jó kontaktust. Ez a motor teljesítményének csökkenéséhez vezet, ami gyenge centrifugálásban, lassú mosásban vagy akár abban is megnyilvánulhat, hogy a mosógép egyáltalán nem indul el.
- Zajos működés: A kopott, barnult kollektor felületén a szénkefék ugrálnak, ami zajos működést eredményez. Ez a zaj egyre hangosabbá válhat, ahogy a probléma súlyosbodik.
- A szénkefék gyorsabb kopása: A sérült kollektor felület fokozottan koptatja a szénkeféket, ami lerövidíti azok élettartamát.
- Rövidzárlat: A lerakódott szénszemcsék és a nedvesség rövidzárlatot okozhatnak a kollektor lamellái között. Ez a motor leállásához, vagy akár a motor vezérlőelektronikájának károsodásához is vezethet.
- A motor tönkremenetele: Ha a problémát nem orvosolják időben, a kollektor annyira károsodhat, hogy a motor teljesen tönkremegy. A motorcsere pedig jelentős költséggel jár.
Mit tehetünk a barnulás ellen?
Szerencsére a kollektor barnulása nem feltétlenül jelenti a motor végét. Időben észlelve a problémát, megelőző intézkedésekkel és javítással elkerülhetőek a súlyosabb károk.
- Rendszeres ellenőrzés: Időnként érdemes ellenőrizni a szénkefék állapotát és a kollektor tisztaságát. Ehhez le kell szerelni a motort, ami nem feltétlenül egyszerű feladat, ezért ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, bízzuk szakemberre.
- Szénkefék cseréje: Ha a szénkefék kopottak, cseréljük ki őket gyári, vagy jó minőségű utángyártott alkatrészekre. A csere viszonylag egyszerűen elvégezhető, de figyeljünk a polaritásra (melyik szénkefe hova csatlakozik).
- A kollektor tisztítása: A kollektort finom csiszolópapírral (pl. 600-as vagy 800-as) óvatosan megcsiszolhatjuk, hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket és a barnulást. A csiszolás után alaposan tisztítsuk meg a kollektort a portól, például sűrített levegővel. Ügyeljünk arra, hogy ne sértsük meg a lamellákat!
- A motor túlterhelésének elkerülése: Ne töltsük túl a mosógépet ruhával. Tartsuk be a gyártó által javasolt maximális töltési súlyt.
- A mosógép megfelelő karbantartása: Rendszeresen tisztítsuk a mosógépet, beleértve a szűrőket és a dob tisztítását is. Ez segít elkerülni a szennyeződések felhalmozódását, ami hozzájárulhat a motor túlterheléséhez.
- Szakember segítsége: Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, vagy ha a probléma súlyosabbnak tűnik, forduljunk szakemberhez. Egy tapasztalt szerelő pontosan meg tudja állapítani a probléma okát, és szakszerűen el tudja végezni a javítást.
Összegzés
A Whirlpool AWO/D 53105 mosógép motorjának kollektorán megjelenő barnulás egy gyakori probléma, aminek több oka is lehet. Azonban időben felismerve és a megfelelő intézkedéseket megtéve elkerülhetőek a súlyosabb károk. A rendszeres ellenőrzés, a szénkefék cseréje, a kollektor tisztítása és a mosógép megfelelő karbantartása mind hozzájárulnak a motor élettartamának meghosszabbításához, és a mosógép problémamentes működéséhez.