Jaj, ne! Nincs is bosszantóbb, mint amikor a mosógép épp a legrosszabbkor mondja be az unalmast. Tele van a szennyestartó, sürgősen szükség lenne tiszta ruhákra, erre a hű társunk, a mosógép leáll, furcsa hangokat ad ki, vagy épp vízben úszik az egész fürdőszoba. Ne essünk kétségbe! Ebben a cikkben végigvesszük a leggyakoribb mosógép hibákat és a hozzájuk tartozó megoldásokat, hogy minél előbb újra hadra foghasd a géped!
Amikor a mosógép nem indul el…
Ez az egyik legfrusztrálóbb probléma. Több oka is lehet, miért nem reagál a gép a bekapcsolásra.
- Áramellátás probléma: Először is ellenőrizzük a legkézenfekvőbbet! Biztosan bedugtuk a mosógépet a konnektorba? Van áram a konnektorban? Próbáljuk ki egy másik készülékkel, vagy nézzük meg, hogy a biztosíték nem ment-e ki. Ha a biztosíték gyakran leveri a mosógép bekapcsolásakor, akkor valószínűleg zárlat van, és szakember segítségére lesz szükség.
- Ajtózár probléma: A mosógépek biztonsági okokból nem indulnak el, ha az ajtó nincs megfelelően becsukva. Ellenőrizzük, hogy a mosógép ajtaja rendesen záródik-e. Ha nem, akkor a zár szerkezete hibásodott meg. Ez lehet egy egyszerű beakadt szennyeződés, de lehet, hogy a zárat ki kell cserélni. Néhány mosógép esetében az ajtózárat kézzel is ki lehet nyitni egy kis trükkel, de legyünk óvatosak, mert sérülést is okozhatunk!
- Start gomb vagy programválasztó hiba: Elképzelhető, hogy a start gomb vagy a programválasztó gomb hibásodott meg. Próbáljuk ki többször megnyomni a start gombot, vagy forgassuk át a programválasztót, hátha csak kontakt hiba áll fenn. Ha ez sem segít, akkor valószínűleg a vezérlőpanelben van a hiba.
- Vízhiány: A modern mosógépek nem indulnak el, ha nem érzékelnek elegendő vizet a csapból. Ellenőrizzük, hogy a vízcsap teljesen ki van-e nyitva, és hogy nincs-e elzárva a vízellátás. Ha a csap jó, akkor a vízbeeresztő szelep hibásodhatott meg.
Amikor a mosógép nem engedi le a vizet…
Ez is egy gyakori probléma, ami kellemetlen szagokkal és elázott ruhákkal járhat. A következők okozhatják:
- Dugulás a szűrőben: A szűrő feladata, hogy felfogja a szöszöket, hajszálakat és egyéb apró szennyeződéseket, amelyek a ruhákból kerülnek ki. Ha a szűrő eltömődik, akkor a víz nem tud lefolyni. A szűrőt általában a mosógép alján, egy kis ajtó mögött találjuk. Csavarjuk ki a szűrőt, tisztítsuk meg alaposan, és tegyük vissza a helyére. Ügyeljünk arra, hogy a víz lefolyjon a tisztítás során, ezért tegyünk alá egy edényt!
- Dugulás a lefolyócsőben: A lefolyócsőben is képződhet dugulás, ami megakadályozza a víz lefolyását. Húzzuk ki a lefolyócsövet a falból, és ellenőrizzük, hogy nincs-e benne valami. Próbáljuk átöblíteni a csövet egy slag segítségével, vagy használjunk lefolyótisztító szert.
- Szivattyú hiba: A szivattyú felelős a víz eltávolításáért a mosógépből. Ha a szivattyú meghibásodik, akkor a víz nem fog lefolyni. A szivattyú cseréje általában szakember feladatát igényli.
- Érzékelő hiba: Ritkábban, de előfordulhat, hogy a mosógép vízszint érzékelője hibásodik meg, és tévesen azt érzékeli, hogy még van víz a dobban, ezért nem engedi le.
Amikor a mosógép nem centrifugál…
Ha a ruhák a mosás után is csuromvizesek maradnak, akkor a centrifugálással van a probléma.
- Egyenetlen súlyelosztás: A mosógép nem centrifugál, ha a dobban egyenetlenül oszlik el a ruha súlya. Ez akkor fordulhat elő, ha csak egy-két nagyméretű ruhadarabot mosunk. Próbáljuk meg egyenletesebben elosztani a ruhákat a dobban, vagy tegyünk hozzá néhány kisebb ruhadarabot.
- Motor hiba: A centrifugálásért a mosógép motorja felelős. Ha a motor meghibásodik, akkor a mosógép nem fog centrifugálni. A motor cseréje általában szakember feladatát igényli.
- Ékszíj probléma: A motor és a dob között az ékszíj közvetíti az erőt. Ha az ékszíj elszakad vagy lecsúszik, akkor a dob nem fog forogni.
- Vezérlőpanel hiba: A vezérlőpanel irányítja a mosógép összes funkcióját, beleértve a centrifugálást is. Ha a vezérlőpanel meghibásodik, akkor a mosógép nem fog centrifugálni.
Amikor a mosógép furcsa hangokat ad ki…
A mosógép hangjai sokat elárulhatnak a gép állapotáról.
- Kopogó hang: A kopogó hang általában azt jelzi, hogy valami idegen tárgy került a dobba. Ellenőrizzük a dob belsejét, és távolítsuk el a tárgyat.
- Dörgölődő hang: A dörgölődő hang általában azt jelzi, hogy a dob csapágyai kopottak. A csapágyak cseréje általában szakember feladatát igényli.
- Nyikorgó hang: A nyikorgó hang általában azt jelzi, hogy a mosógép ékszíja laza vagy kopott.
- Zúgó hang: A zúgó hang a szivattyú hibájára utalhat.
Amikor a mosógép szivárog…
A szivárgás komoly problémákat okozhat, ezért minél előbb meg kell találni a forrását.
- Tömítések hiba: A tömítések felelősek a vízszigetelésért a mosógép különböző részein. Ha a tömítések elöregednek vagy megsérülnek, akkor a mosógép szivárogni kezd.
- Csőcsatlakozások lazulása: A csőcsatlakozások meglazulhatnak a rezgésektől, ami szivárgáshoz vezethet. Ellenőrizzük a csatlakozásokat, és húzzuk meg őket.
- Dob sérülése: Ritkán, de előfordulhat, hogy a mosógép dobozán keletkezik sérülés, ami szivárgást okoz.
- Túlzott habképződés: Túl sok mosószer használata túlzott habképződést okozhat, ami a mosógépből kifolyva szivárgásnak tűnhet.
Mikor hívjunk szakembert?
Bár sok problémát magunk is meg tudunk oldani, vannak olyan esetek, amikor érdemes szakemberhez fordulni.
- Ha nem vagyunk biztosak a hiba okában.
- Ha a javítás bonyolultnak tűnik.
- Ha a mosógép garanciális.
- Ha a mosógép elektromos hibát mutat.
Reméljük, ez a cikk segített beazonosítani a mosógéped problémáját és megtalálni a megoldást. Ne feledd, a rendszeres karbantartás és a helyes használat meghosszabbíthatja a mosógéped élettartamát! Sok sikert a javításhoz!