Az elmúlt évek energiaválságai alaposan felkavarták a hétköznapi életünket. Hirtelen a villanyszámla lett az egyik legfontosabb téma a családi asztaloknál. De vajon tisztában vagyunk-e azzal, hogy mennyit is fogyasztunk valójában, és mennyibe kerül ez nekünk havonta?
Átlagos Háztartási Energiafogyasztás Magyarországon
Kezdjük a legfontosabbal: az átlaggal. Magyarországon egy átlagos háztartás havonta 200-300 kWh elektromos energiát fogyaszt. Ez a szám természetesen rengeteg tényezőtől függ, mint például a háztartás mérete, a lakók száma, a használt elektromos berendezések típusa és azok használati gyakorisága, valamint a fűtési rendszer. Egy egyedülálló, energiatakarékos háztartásban ez akár 150 kWh alá is csökkenhet, míg egy nagycsalád, ahol elektromos fűtéssel és klímával is rendelkeznek, akár 500 kWh felett is fogyaszthat havonta.
Érdemes megjegyezni, hogy a fenti értékek csupán átlagok. Egy régebbi, rosszul szigetelt házban, ahol a fűtés is elektromos, a fogyasztás nagyságrendekkel magasabb lehet, mint egy modern, energiatakarékos otthonban.
1 kWh Áram Ára Magyarországon 2024-ben
Az 1 kWh áram ára egy rendkívül változó tényező. Függ a szolgáltatótól, a szerződéstípustól (pl. piaci ár vagy egyetemes szolgáltatás), valamint a fogyasztás mennyiségétől is. Az energiaválság következtében az árak jelentősen megemelkedtek, és bár azóta némi enyhülés tapasztalható, még mindig magasabbak, mint a válság előtt.
A rezsicsökkentés keretein belül a lakossági fogyasztók egy bizonyos mennyiségig (2523 kWh/év, azaz kb. 210 kWh/hó) kedvezményes áron juthatnak hozzá az áramhoz. 2024-ben a kedvezményes ár kb. 36-40 Ft/kWh körül mozog. Azonban a kedvezményes mennyiséget meghaladó fogyasztásra már piaci árat kell fizetni, ami jelentősen magasabb lehet, akár 70-80 Ft/kWh is lehet, sőt a tőzsdei helyzettől függően ez még változhat is.
Fontos kiemelni, hogy az árak folyamatosan változnak, ezért érdemes rendszeresen tájékozódni a saját szolgáltató weboldalán vagy az Energiaügyi Hivatal honlapján.
Hogyan Számoljuk Ki a Havi Villanyszámlát?
A havi villanyszámla kiszámítása nem bonyolult, de figyelmet igényel. Először is meg kell néznünk a fogyasztásmérőnket és leolvasni a hónap eleji és végi állást. A két érték különbsége adja meg a havi fogyasztásunkat kWh-ban.
Ezután meg kell vizsgálnunk, hogy a fogyasztásunk belefér-e a kedvezményes keretbe. Ha igen, akkor a teljes fogyasztásunkat a kedvezményes áron kell szoroznunk. Ha túlléptük a keretet, akkor a kedvezményes keretig a kedvezményes árat, a fennmaradó részt pedig a piaci árat kell alkalmaznunk.
Például:
- Havi fogyasztás: 300 kWh
- Kedvezményes keret: 210 kWh
- Kedvezményes ár: 40 Ft/kWh
- Piaci ár: 80 Ft/kWh
Ebben az esetben a számítás a következő:
- Kedvezményes rész: 210 kWh * 40 Ft/kWh = 8400 Ft
- Piaci árú rész: (300 kWh – 210 kWh) * 80 Ft/kWh = 7200 Ft
- Teljes villanyszámla: 8400 Ft + 7200 Ft = 15600 Ft
Fontos, hogy a fenti számítás csupán egy példa. A valós villanyszámla tartalmazhat egyéb díjakat is, mint például rendszerhasználati díj, elosztói díj, stb.
Tippek az Energiafogyasztás Csökkentésére
A magas energiaárak miatt mindenkinek érdemes odafigyelnie az energiafogyasztására. Szerencsére számos módszer létezik a fogyasztás csökkentésére, amelyekkel jelentős összegeket spórolhatunk meg havonta.
- Cseréljük le a régi izzókat energiatakarékos LED izzókra. A LED izzók sokkal kevesebb energiát fogyasztanak, és sokkal hosszabb élettartamúak.
- Húzzuk ki a töltőket és a nem használt elektronikai eszközöket a konnektorból. Ezek az eszközök készenléti állapotban is fogyasztanak áramot.
- Használjuk okosan a mosógépet és a mosogatógépet. Töltsük meg teljesen a gépeket, mielőtt bekapcsolnánk őket, és használjuk az energiatakarékos programokat.
- Ügyeljünk a hűtőszekrény hőmérsékletére. A hűtőszekrénynek 5-7 °C-on, a fagyasztónak pedig -18 °C-on kell lennie.
- Szigeteljük le a házunkat. A jó szigetelés segít megtartani a hőt télen, és a hűvöset nyáron.
- Fűtsünk okosan. Ne fűtsük túl a lakást, és használjunk termosztátot a hőmérséklet szabályozására.
- Használjunk napenergiát. Ha van rá lehetőségünk, telepítsünk napelemeket a tetőre.
Az Energiahatékonyság Fontossága
Az energiahatékonyság nem csak a pénztárcánknak tesz jót, hanem a környezetünket is óvja. Minél kevesebb energiát fogyasztunk, annál kisebb a károsanyag-kibocsátásunk, és annál kevésbé terheljük a bolygónkat.
Az energiahatékonyság érdekében érdemes odafigyelni a háztartási gépek energiaosztályára is. Válasszunk minél magasabb energiaosztályú (A+++ vagy magasabb) gépeket, még ha azok drágábbak is, mert hosszú távon megtérül a befektetés.
Jövőbeli Kilátások
Az energiaárak alakulása továbbra is bizonytalan. A geopolitikai helyzet, az időjárás, valamint a megújuló energiaforrások elterjedése mind befolyásolják az árakat. Azonban az biztos, hogy az energiahatékonyságra való törekvés a jövőben is kiemelt fontosságú lesz.
Érdemes tehát felkészülni a változásokra, és minél többet tenni azért, hogy csökkentsük az energiafogyasztásunkat. Ezzel nem csak a pénztárcánkat kíméljük, hanem hozzájárulunk egy fenntarthatóbb jövőhöz is.