A hűtőszekrény egy háztartás nélkülözhetetlen része. Amikor eljön az ideje a cserének, a régi készülék szállítása igazi fejfájást okozhat. A kérdés, ami ilyenkor felmerül: vajon lefektethetjük-e a hűtőt szállítás közben? A válasz nem egyértelmű igen vagy nem, sokkal inkább attól függ, hogy milyen óvintézkedéseket teszünk.
A fektetett szállítás kockázatai
Bár sokan úgy gondolják, a fektetett szállítás a legegyszerűbb megoldás, fontos tisztában lenni a kockázatokkal. A hűtőkben található kompresszor egy speciális olajjal van kenve, ami a függőleges helyzetben a helyén marad. Fektetve ez az olaj a hűtőkörbe juthat, elzárva a csöveket és tönkretéve a kompresszort. Ez a hűtő teljes meghibásodásához vezethet.
További kockázati tényező a hűtőközeg. Bár a modern hűtők már kevésbé környezetszennyező hűtőközegeket használnak, a szivárgás továbbra is probléma lehet. Fektetve a készüléket, megnő az esélye, hogy a csatlakozásoknál szivárogni kezd a hűtőközeg, ami nem csak a hűtőre, de a környezetünkre is káros lehet.
Nem szabad megfeledkezni a sérülésveszélyről sem. Fektetve a hűtőt nagyobb felületen éri a nyomás és a rázkódás, ami repedésekhez, horpadásokhoz, vagy akár a belső alkatrészek károsodásához vezethet. A törékeny alkatrészek, mint például a polcok, a zöldségtárolók, vagy a fagyasztó rekeszei könnyen eltörhetnek, ha nincsenek megfelelően rögzítve.
Ha mégis fektetni kell: az előkészületek
Ha a körülmények úgy kívánják, hogy a hűtőt fektetve szállítsuk, a következők szerint járjunk el:
- Leolvasztás és tisztítás: A hűtőt legalább 24 órával a szállítás előtt kapcsoljuk ki és olvasszuk le. A fagyott jég károsíthatja a belső alkatrészeket. Tisztítsuk ki a hűtőt alaposan, távolítsuk el az ételmaradékokat és a nedvességet.
- Polcok és fiókok rögzítése: Vegyük ki a polcokat és a fiókokat, csomagoljuk be őket külön-külön buborékfóliába, és rögzítsük őket a hűtő belsejében ragasztószalaggal. Így elkerülhetjük, hogy szállítás közben elmozduljanak és károsodjanak.
- Ajtó rögzítése: Az ajtót szállítás előtt gondosan rögzítsük. Használhatunk erre erős ragasztószalagot vagy hevedereket. Fontos, hogy az ajtó ne nyílhasson ki szállítás közben, mert sérülést okozhat a hűtőnek és a környezetének.
- Csomagolás: Burkoljuk be a hűtőt vastag kartonnal vagy buborékfóliával, hogy megvédjük a karcolásoktól és a horpadásoktól. Különös figyelmet fordítsunk a sarkokra és az élekre.
- Szállítás: A hűtőt lehetőleg az oldalára fektessük, arra az oldalára, ahol a kompresszor csövei nem találhatók. Ez csökkenti az olaj bejutásának esélyét a hűtőkörbe. Ha ez nem lehetséges, akkor a hátára fektetve szállítsuk.
- Rögzítés a járműben: A hűtőt a szállító járműben rögzítsük hevederekkel vagy kötelekkel, hogy ne mozdulhasson el szállítás közben. Ügyeljünk arra, hogy a rögzítő eszközök ne nyomják túlságosan a hűtőt, mert az károsíthatja a burkolatát.
Szállítás utáni teendők
A szállítás után a legfontosabb, hogy NE kapcsoljuk be azonnal a hűtőt! Legalább 24, de inkább 48 órát hagyjuk állni függőleges helyzetben. Ez idő alatt az olaj visszacsurog a kompresszorba, és a hűtőközeg is stabilizálódik. Ha nem várunk eleget, az olaj bejuthat a hűtőkörbe és tönkreteheti a kompresszort, a hűtő pedig nem fog működni.
A várakozási idő letelte után alaposan ellenőrizzük a hűtőt. Keressünk sérüléseket, repedéseket vagy szivárgásokat. Ha mindent rendben találunk, bekapcsolhatjuk a készüléket. Figyeljük, hogy a hűtő megfelelően hűti-e a belső teret, és hogy a kompresszor nem ad-e ki szokatlan zajokat. Ha bármilyen problémát észlelünk, forduljunk szakemberhez.
A biztonságosabb megoldás: álló szállítás
Ha van rá lehetőség, a legbiztonságosabb megoldás a hűtőt álló helyzetben szállítani. Ez minimalizálja az olaj bejutásának és a sérülések kockázatát. Ehhez szükség lehet egy nagyobb szállító járműre, például egy teherautóra vagy egy kisteherautóra. Az álló szállítás során is fontos a megfelelő rögzítés, hogy a hűtő ne mozdulhasson el szállítás közben.
Profi segítséget érdemes kérni
Ha bizonytalanok vagyunk a hűtő szállításával kapcsolatban, a legjobb megoldás profi költöztető céget megbízni. A költöztetők rendelkeznek a megfelelő tapasztalattal, eszközökkel és járművekkel ahhoz, hogy a hűtőt biztonságosan elszállítsák. Emellett a költöztető cégek általában biztosítást is kínálnak, ami fedezi az esetleges károkat.
Végső gondolatok
A régi hűtő szállítása nem egyszerű feladat, de a megfelelő előkészületekkel és óvintézkedésekkel minimalizálhatjuk a kockázatokat. Ha lehet, kerüljük a fektetett szállítást, és válasszuk az álló helyzetben történő szállítást. Ha mégis fektetni kell, gondosan rögzítsük a hűtőt, és a szállítás után várjunk legalább 24-48 órát, mielőtt bekapcsoljuk. Ha bizonytalanok vagyunk, bízzuk a feladatot profi költöztetőkre. Így elkerülhetjük a kellemetlenségeket és a költséges javításokat.