A felültöltős mosógépek közkedveltek a helytakarékosságuk és a könnyű használatuk miatt. Különösen a Whirlpool gépek megbízhatóságukról és tartósságukról híresek. Azonban még a legjobb gépekkel is adódhatnak problémák. Mielőtt kétségbeesnél és rögtön szerelőt hívnál, érdemes megvizsgálni, hogy a hibát nem tudod-e te magad is orvosolni. Sok esetben egy kis utánajárással és némi kézügyességgel megspórolhatod a szerelői díjat és a kellemetlenséget.
Mikor érdemes inkább szakemberhez fordulni?
Mielőtt belemerülnénk a javítási lehetőségekbe, fontos tisztázni, hogy mikor van az a pont, amikor már tényleg szakember segítségére van szükség. Ha a következők valamelyike igaz a mosógépedre, akkor valószínűleg a szerelő lesz a legjobb megoldás:
- Komoly elektronikai hiba (a mosógép nem kapcsol be, füstöl, stb.)
- A motor meghibásodása
- A dob csapágyainak tönkremenetele (hangos, kerregő hangok mosás közben)
- A vezérlőpanel hibája
- Gázszivárgás (gázüzemű mosógépek esetén)
Ha bizonytalan vagy a hiba okában, vagy nem érzed magad elég magabiztosnak a javításhoz, akkor inkább kérj segítséget. A biztonság mindig az első!
Gyakori problémák és azok otthoni megoldásai
Most pedig nézzük meg azokat a gyakoribb problémákat, amiket te magad is megpróbálhatsz orvosolni a felültöltős Whirlpool mosógépeden:
1. A mosógép nem indul el
Ez a probléma több dologra is visszavezethető. Először is ellenőrizd a következőket:
- Áramellátás: Biztos, hogy a mosógép be van dugva a konnektorba? Nézd meg, hogy a konnektor működik-e (pl. egy másik eszközzel). Ellenőrizd a biztosítékot is, hogy nem ment-e ki.
- Ajtó/fedél zár: A felültöltős mosógépeknél fontos, hogy a fedél rendesen be legyen csukva. Ha nem zár rendesen, a gép nem fog elindulni. Ellenőrizd, hogy nem szorult-e be valami a fedél alá. Ha a zár mechanikusan hibás, akkor lehet, hogy cserélni kell.
- Vízelzáró csap: Nézd meg, hogy a vízelzáró csap teljesen nyitva van-e. Ha nincs, a gép nem fog vizet kapni, és nem indul el.
- Gyermekzár: A legtöbb modern mosógépen van gyermekzár funkció. Nézd meg, hogy ez nincs-e véletlenül bekapcsolva. A kikapcsolás módja a használati útmutatóban található.
2. A mosógép nem szívja be a vizet
Ha a mosógép elindul, de nem szívja be a vizet, a következőket ellenőrizd:
- Vízelzáró csap: Ismételd meg az előző pontot!
- Bemeneti cső: Ellenőrizd, hogy a bemeneti cső nincs-e megtörve, eldugulva. Ha igen, egyenesítsd ki a csövet, vagy tisztítsd meg.
- Szűrő: A bemeneti cső csatlakozásánál, a mosógép hátulján található egy szűrő. Ezt időnként meg kell tisztítani. Zárd el a vizet, csavard le a csövet, és óvatosan tisztítsd meg a szűrőt egy régi fogkefével.
3. A mosógép nem engedi le a vizet
Ha a mosógép nem engedi le a vizet, akkor a következőket vizsgáld meg:
- Lefolyócső: Ellenőrizd, hogy a lefolyócső nincs-e megtörve, eldugulva. Győződj meg arról, hogy a cső nem lóg túl mélyen a lefolyóba, mert ez is okozhat problémát.
- Szivattyú szűrő: A legtöbb mosógépen, így a Whirlpool gépeken is van egy szivattyú szűrő, ami a szivattyút védi a nagyobb szennyeződésektől. Ez a szűrő általában a mosógép alján, elől található, egy kis ajtó mögött. Nyisd ki az ajtót, és óvatosan csavard ki a szűrőt (lehet, hogy alát kell tenni egy edényt, mert víz fog kifolyni). Tisztítsd meg a szűrőt a szennyeződésektől (pl. gombok, zsebkendők, haj).
4. A mosógép nem centrifugál
Ha a mosógép mos, de nem centrifugál, a probléma okai lehetnek:
- Egyensúly: A mosógép nem centrifugál, ha a ruha nincs egyenletesen elosztva a dobban. Próbáld meg átrendezni a ruhákat a dobban, és indítsd újra a centrifugálást.
- Szivattyú: Ha a mosógép nem tudja leengedni a vizet, akkor nem fog centrifugálni sem. Kövesd a fenti, „A mosógép nem engedi le a vizet” pontban leírtakat.
- Ékszíj: Ritkán, de előfordulhat, hogy az ékszíj elszakad vagy lecsúszik. Ez esetben szakember segítségére lesz szükség.
5. A mosógép zajos
A zajos mosógépnek több oka is lehet:
- Idegen tárgy: Ellenőrizd a dobot és a szivattyú szűrőjét, hátha valamilyen idegen tárgy (pl. pénzérme, gomb) került bele.
- Egyensúly: Mint a centrifugálásnál, a ruha egyenetlen eloszlása is okozhat zajt.
- Csapágyak: Ha a zaj erős, kerregő, és folyamatosan hallható mosás közben, akkor valószínűleg a dob csapágyai mentek tönkre. Ez javítását bízd szakemberre.
6. A mosószer-adagoló rekeszben marad a mosószer
Ez a probléma általában a vízkő okozza. Távolítsd el a mosószer-adagoló rekeszt, és alaposan tisztítsd meg vízkőoldóval vagy ecettel. A mosógépbe is önthetsz egy pohár ecetet, és elindíthatsz egy üres mosást.
Megelőzés
A problémák megelőzése érdekében érdemes betartani néhány egyszerű szabályt:
- Ne terheld túl a mosógépet. Mindig tartsd be a maximális töltősúlyt.
- Rendszeresen tisztítsd meg a szivattyú szűrőjét és a mosószer-adagoló rekeszt.
- Használj vízkőoldót rendszeresen.
- Ellenőrizd a ruhák zsebeit mosás előtt.
- Ne használj túl sok mosószert.
Összefoglalás
A felültöltős Whirlpool mosógépek nagyszerű segítőtársak a háztartásban. Ha meghibásodnak, ne ess kétségbe! Sok problémát te magad is orvosolhatsz. Ha viszont nem boldogulsz, vagy a hiba komolyabbnak tűnik, akkor hívj szakembert. A rendszeres karbantartással pedig megelőzheted a legtöbb problémát.