A Bosch mosógépek híresek a megbízhatóságukról és a tartósságukról. Azonban még a legmodernebb gépekkel is előfordulhatnak problémák. Az egyik legfrusztrálóbb ilyen probléma, amikor a mosógép túlcsordul. Ez nemcsak kellemetlen rendetlenséget okoz, hanem akár komoly anyagi károkat is eredményezhet a lakásban.
Mi okozhatja a Bosch mosógép túlcsordulását?
Számos oka lehet annak, ha egy Bosch mosógép túlcsordul. Fontos, hogy mielőtt szakembert hívnánk, próbáljuk meg azonosítani a problémát, hiszen ezáltal időt és pénzt spórolhatunk. A következőkben a leggyakoribb okokat vesszük sorra:
1. Eltömődött lefolyórendszer
Az egyik leggyakoribb ok a lefolyórendszer eltömődése. A mosógépben lévő szűrőrendszernek el kellene fognia a textildarabokat, a hajszálakat és más apró szennyeződéseket, de idővel ez a rendszer is megtelhet. Ha a lefolyócső, a szűrő vagy a lefolyóvezeték eltömődött, a víz nem tud megfelelően távozni a gépből, ami túlcsorduláshoz vezethet.
Hogyan ellenőrizhetjük a lefolyórendszert?
- Húzzuk ki a mosógépet a konnektorból! Ez a legfontosabb biztonsági előírás.
- Keressük meg a lefolyószűrőt! Általában a gép alján, egy kis fedél alatt található.
- Távolítsuk el a szűrőt! Legyünk óvatosak, mert a szűrő mögött víz gyűlhet össze. Készítsünk oda egy törlőrongyot vagy egy edényt.
- Tisztítsuk meg a szűrőt! Távolítsuk el a szűrőben lévő szennyeződéseket, majd alaposan öblítsük le.
- Ellenőrizzük a lefolyócsövet! Ha a szűrő tiszta, ellenőrizzük a lefolyócsövet, nincs-e benne valami, ami elzárja.
- Szereljük vissza a szűrőt! Győződjünk meg arról, hogy a szűrő megfelelően van rögzítve.
2. Hibás vízszintszabályozó (presszosztát)
A vízszintszabályozó (más néven presszosztát) feladata, hogy érzékelje a vízszintet a mosógépben, és jelezze a vezérlőegységnek, amikor elérte a megfelelő szintet. Ha ez az alkatrész hibás, nem tudja pontosan mérni a vízszintet, ami túltöltéshez és túlcsorduláshoz vezethet. A hibás presszosztát jelei közé tartozik, ha a mosógép túltölti magát vízzel, vagy ha a vízszint ingadozik a mosási ciklus során.
Hogyan állapítható meg a presszosztát hibája?
A presszosztát hibájának megállapítása bonyolultabb feladat, amihez szakértelem szükséges. Az alkatrész ellenőrzéséhez mérőműszerekre és a mosógép áramkörének ismeretére van szükség. Javasoljuk, hogy ilyen esetben forduljon szakemberhez.
3. Hibás bemeneti szelep
A bemeneti szelep felelős a víz beáramlásáért a mosógépbe. Ha a szelep nem zár le megfelelően, a víz folyamatosan folyhat be a gépbe, még akkor is, ha a mosógép már tele van. Ez a hibás bemeneti szelep szintén túlcsorduláshoz vezethet.
Hogyan ellenőrizhetjük a bemeneti szelepet?
- Húzzuk ki a mosógépet a konnektorból!
- Zárjuk el a vízcsapot!
- Csavarjuk le a vízcsövet a mosógépről!
- Vizsgáljuk meg a szelep belsejét! Keressünk benne szennyeződéseket vagy sérüléseket.
- Nyissuk meg a vízcsapot rövid időre! Ellenőrizzük, hogy a szelep megfelelően zár-e. Ha a víz továbbra is szivárog, a szelep valószínűleg hibás.
4. Túlzott mosószer használata
A túlzott mosószer használata habképződést okozhat, ami szintén túlcsorduláshoz vezethet. A mosógépek a hab mennyiségét is figyelik, és ha túl sok hab képződik, a gép leállhat vagy túlcsordulhat. Fontos, hogy mindig a gyártó által javasolt mennyiségű mosószert használjuk, és figyelembe vegyük a víz keménységét is.
5. Hibás vízpumpa
A vízpumpa feladata, hogy a vizet kiszivattyúzza a mosógépből a mosási ciklus végén. Ha a vízpumpa nem működik megfelelően, a víz nem tud távozni a gépből, ami túlcsorduláshoz vezethet. A hibás vízpumpa jelei közé tartozik, ha a mosógép lassan vagy egyáltalán nem szivattyúzza ki a vizet.
Hogyan ellenőrizhetjük a vízpumpát?
A vízpumpa ellenőrzéséhez a mosógép szétszerelésére lehet szükség. Javasoljuk, hogy ezt a feladatot bízza szakemberre.
Mit tegyünk, ha túlcsordult a mosógép?
- Húzzuk ki a mosógépet a konnektorból!
- Zárjuk el a vízcsapot!
- Takarítsuk fel a vizet! Használjunk törlőrongyokat, felmosót vagy akár vizes porszívót.
- Szárítsuk meg a területet! Fontos, hogy megelőzzük a penészképződést.
- Azonosítsuk a problémát! Kövessük a fenti lépéseket a hiba okának megállapításához.
- Hívjunk szakembert, ha szükséges! Ha nem tudjuk magunk megoldani a problémát, forduljunk szakképzett szerelőhöz.
Megelőzés
A mosógép túlcsordulásának megelőzése érdekében tegyük a következőket:
- Rendszeresen tisztítsuk a lefolyószűrőt!
- Ne használjunk túl sok mosószert!
- Ellenőrizzük a vízcsöveket, nincsenek-e sérülések!
- Időnként futtassunk egy tisztító ciklust a mosógéppel!
Reméljük, ez a cikk segített megérteni a Bosch mosógép túlcsordulásának lehetséges okait és a megoldási javaslatokat. Ne feledjük, a rendszeres karbantartás és a megelőző intézkedések segíthetnek elkerülni a komolyabb problémákat.