Gratulálunk az új LG mosógépedhez! A modern technológiának köszönhetően ezek a gépek rendkívül hatékonyak és energiatakarékosak. Azonban előfordulhat, hogy az első használat során, vagy később, a mosógép ugrál, rázkódik, vagy furcsa zajokat ad ki. Ne ess kétségbe azonnal! Mielőtt a szervizt hívnád, érdemes leellenőrizni néhány dolgot, mert a probléma gyakran egyszerűen orvosolható.
Miért ugrál a mosógép?
A mosógép ugrálásának több oka is lehet. A leggyakoribb okok közé tartoznak a szállítási rögzítők, a helytelen szintezés és a túlterhelés. Ritkábban, de előfordulhat, hogy a dob rögzítése sérült meg szállítás közben, de ez új gépnél kevésbé valószínű. Nézzük meg a legvalószínűbb okokat részletesebben:
1. A szállítási rögzítők
Az LG mosógépeket szállítás közben speciális rögzítő csavarokkal látják el, amelyek a dobot stabilan tartják. Ezek a rögzítők megakadályozzák, hogy a dob szállítás közben sérüljön. Fontos, hogy ezeket a rögzítőket eltávolítsuk a mosógép első használata előtt. Ha nem távolítjuk el őket, a mosógép dobja nem tud megfelelően mozogni, és a gép erősen fog rázkódni és ugrálni a centrifugálás során.
Hogyan ellenőrizheted és távolíthatod el a szállítási rögzítőket?
- Keresd meg a rögzítő csavarokat: Általában a mosógép hátulján találhatók, általában 2-4 darab.
- Olvassd el a használati útmutatót: A használati útmutató pontosan leírja, hogyan kell eltávolítani a rögzítőket a te konkrét modellnél.
- Használj megfelelő szerszámot: Szükséged lehet egy csavarkulcsra vagy egy csavarhúzóra.
- Távolítsd el a csavarokat: Óvatosan csavard ki a rögzítő csavarokat.
- Őrizd meg a rögzítőket: Fontos, hogy megőrizd a rögzítő csavarokat, mert későbbi szállításkor (pl. költözéskor) szükséged lehet rájuk.
- Helyezd be a takarósapkákat: Miután eltávolítottad a rögzítőket, általában takarósapkákat kell a helyükre tenni, hogy megakadályozd a por és a szennyeződés bejutását. Ezeket a sapkákat általában a mosógéphez mellékelik.
Ha eltávolítottad a szállítási rögzítőket, indíts el egy rövid mosási ciklust (üresen), hogy ellenőrizd, megszűnt-e a rázkódás. Ha a probléma továbbra is fennáll, lépjünk tovább a következő lehetséges okra.
2. A mosógép szintezése
A helyes szintezés elengedhetetlen ahhoz, hogy a mosógép stabilan álljon és ne rázkódjon. Ha a mosógép nem vízszintes, a centrifugálás során a dob egyenetlenül forog, ami rázkódáshoz és zajhoz vezet. A legtöbb modern mosógépnek állítható lábai vannak, amelyek segítségével beállíthatjuk a megfelelő szintezést.
Hogyan szintezheted a mosógépet?
- Szükséged lesz egy vízmértékre: A vízmérték segítségével ellenőrizheted, hogy a mosógép vízszintes-e.
- Helyezd a vízmértéket a mosógép tetejére: Először hosszában, majd keresztben helyezd el a vízmértéket a mosógép tetején.
- Állítsd be a lábakat: Ha a vízmérték nem mutatja, hogy a mosógép vízszintes, állítsd a lábakat. Általában a lábak alján találhatók állítócsavarok. Forgasd a csavarokat, amíg a vízmérték nem mutatja, hogy a mosógép vízszintes.
- Ellenőrizd újra: Miután beállítottad a lábakat, ellenőrizd újra a vízmértékkel, hogy a mosógép valóban vízszintes-e.
- Teszteld a gépet: Indíts el egy rövid mosási ciklust (üresen), hogy ellenőrizd, megszűnt-e a rázkódás.
Ha a szintezés nem oldotta meg a problémát, nézzük meg a harmadik lehetséges okot.
3. A mosógép túlterhelése
A túlterhelés is okozhat rázkódást és ugrálást. Ha túl sok ruhát teszel a mosógépbe, a dob nem tud megfelelően forogni, és a gép egyensúlya megbomolhat. Fontos, hogy betartsd a mosógép maximális terhelhetőségét, amelyet a használati útmutatóban találsz meg.
Hogyan kerülheted el a túlterhelést?
- Olvassd el a használati útmutatót: A használati útmutatóban megtalálod a mosógép maximális terhelhetőségét kilogrammban.
- Ne tömd tele a dobot: Hagyd, hogy a ruhák szabadon mozogjanak a dobban.
- Vedd figyelembe a ruhatípust: A különböző ruhatípusok (pl. törölközők, ágynemű) különböző mennyiségű vizet szívnak fel, ezért más lehet a maximális terhelhetőségük.
- Használj mérleget: Ha bizonytalan vagy, használj mérleget, hogy megbizonyosodj arról, hogy nem léped túl a maximális terhelhetőséget.
Ha a mosógépet nem terheled túl, és a probléma továbbra is fennáll, akkor érdemes lehet szakemberhez fordulni.
Mikor hívjunk szervizt?
Ha a fent említett három dolgot ellenőrizted, és a mosógép továbbra is ugrál, rázkódik vagy furcsa zajokat ad ki, akkor valószínűleg komolyabb probléma áll a háttérben. Ilyenkor érdemes szakemberhez fordulni, aki meg tudja vizsgálni a mosógépet, és meg tudja állapítani a hiba okát. A szerviz hívása indokolt lehet például, ha:
- A mosógép dobja szemmel láthatóan sérült.
- A mosógépből furcsa szagok jönnek.
- A mosógép nem megfelelően üríti ki a vizet.
- A mosógép elektronikus hibát jelez.
Reméljük, hogy ez a cikk segített megoldani a problémát az új LG mosógépeddel! Ne feledd, a megelőzés a legjobb megoldás. Tartsd be a használati útmutatót, és rendszeresen tisztítsd a mosógépet, hogy hosszú évekig élvezhesd a kényelmes mosást.