Frissen mosott ruhák, de a dob tele van vízzel? A FAGOR mosógép nem hajlandó kipumpálni a vizet? Nyugi, nem kell azonnal szerelőt hívni! Sokszor egy kis odafigyeléssel és néhány egyszerű lépéssel te is orvosolhatod a problémát. Ebben a cikkben végigvezetünk a lehetséges okokon és megoldásokon, hogy újra tökéletesen működő mosógéped legyen.
Miért nem szivattyúzza ki a vizet a FAGOR mosógép?
Számos oka lehet annak, hogy a FAGOR mosógép nem üríti ki a vizet. A leggyakoribb okok a következők:
- Eltömődött szűrő: Ez a legtipikusabb probléma. A szűrő a mosógép alján található, és a ruhákból származó szöszöket, hajszálakat és egyéb apró tárgyakat hivatott felfogni, hogy ne jussanak a szivattyúba. Ha a szűrő eltömődik, a szivattyú nem tudja hatékonyan elszívni a vizet.
- Elakadt szivattyú: A szivattyúba bekerült idegen tárgy (pl. gomb, érme) blokkolhatja a működését.
- Eltömődött lefolyócső: A lefolyócsőben felgyülemlett szennyeződések akadályozhatják a víz szabad áramlását.
- Hajlott vagy megtört lefolyócső: A cső megtörése, elhajlása megnehezíti vagy teljesen megakadályozza a víz kifolyását.
- Hibás szivattyú: Ritkábban, de előfordulhat, hogy a szivattyú meghibásodott és cserére szorul.
- Elektronikai hiba: A vezérlőpanel meghibásodása is okozhat szivattyúzási problémákat.
- Túl sok mosószer: A túlzott mosószer használata habzást okozhat, ami megakadályozza a szivattyú hatékony működését.
Azonnali lépések, ha vízben áll a ruha
- Húzd ki a mosógépet a konnektorból! Ez a legfontosabb lépés a biztonságod érdekében.
- Ellenőrizd a lefolyócsövet: Nézd meg, hogy nincs-e megtörve vagy elhajolva a cső. Simítsd ki a megtört részeket, vagy cseréld ki a csövet, ha szükséges.
- Ellenőrizd a szűrőt: A következő részben részletesen leírjuk, hogyan tisztítsd meg a szűrőt.
A szűrő tisztítása – lépésről lépésre
A szűrő tisztítása a legtöbb esetben megoldja a problémát. Kövesd az alábbi lépéseket:
- Keresd meg a szűrő fedelét: A FAGOR mosógépek szűrője általában az előlapon, az alsó részen található. Keress egy kis, kerek vagy négyszögletes fedelet.
- Készülj fel a vízre: A szűrő eltávolításakor valamennyi víz ki fog folyni, ezért készíts elő egy lapos tálat vagy rongyokat a víz felfogására.
- Nyisd ki a fedelet: A fedelet általában csavarral, pattintással vagy egyszerűen elfordítva lehet kinyitni. Nézd meg a mosógéped használati útmutatóját, ha bizonytalan vagy.
- Lassan csavard ki a szűrőt: A szűrőt lassan csavard ki az óramutató járásával ellentétes irányba. Tartsd a tálat a szűrő alatt, hogy felfogd a kifolyó vizet.
- Tisztítsd meg a szűrőt: Távolítsd el a szűrőből a szöszöket, hajszálakat és egyéb szennyeződéseket. Alaposan öblítsd le a szűrőt folyó víz alatt.
- Ellenőrizd a szivattyú nyílását: A szűrő eltávolítása után benézhetsz a szivattyú nyílásába. Ha látsz ott idegen tárgyat, óvatosan távolítsd el. Ehhez használhatsz egy fogót vagy csipeszt. Fontos, hogy ne erőltesd, nehogy megsértsd a szivattyút!
- Helyezd vissza a szűrőt: Csavard vissza a megtisztított szűrőt a helyére az óramutató járásával megegyező irányba. Győződj meg róla, hogy megfelelően rögzítve van.
- Zárd vissza a fedelet: Zárd vissza a fedelet.
Ha a szűrő tisztítása nem oldja meg a problémát
Ha a szűrő tisztítása után is vízben áll a ruha, a probléma összetettebb lehet. Ebben az esetben a következőket ellenőrizheted:
- A lefolyócső eldugulása: Ha a szűrő tiszta, de a víz még mindig nem folyik ki, a lefolyócső lehet eldugulva. Próbáld meg lecsatlakoztatni a csövet a mosógépről és a lefolyóról, és öblítsd át egy slaggal. Ha ez nem segít, használhatsz egy lefolyótisztítót (de vigyázz, hogy ne használd túl sokat, mert károsíthatja a csöveket!).
- A szivattyú ellenőrzése: A szivattyú cseréje már komolyabb feladat, de ha ügyes vagy, magad is elvégezheted. Ehhez le kell szerelni a mosógép hátlapját vagy alját, és hozzáférni a szivattyúhoz. Fontos, hogy előtte húzd ki a gépet a konnektorból! A szivattyú cseréjéhez keress egy azonos típusú alkatrészt.
- A nyomáskapcsoló ellenőrzése: A nyomáskapcsoló felelős azért, hogy érzékelje a vízszintet a mosógépben. Ha hibás, nem engedi a szivattyút működni. Ennek ellenőrzéséhez azonban már szakemberre lehet szükséged.
Mikor fordulj szakemberhez?
Ha a fenti lépések egyike sem oldotta meg a problémát, valószínűleg komolyabb hiba áll a háttérben. Ebben az esetben javasolt szakemberhez fordulni. A javítás sokszor olcsóbb, mint egy új mosógép vásárlása, és a szakember pontosan meg tudja állapítani a hiba okát, és a legmegfelelőbb módon tudja elhárítani.
A következő esetekben mindenképp fordulj szakemberhez:
- Ha a mosógép elektronikai hibát jelez.
- Ha a szivattyú hangosan zúg, de nem szivattyúzza ki a vizet.
- Ha a mosógép szivattyúja egyáltalán nem működik.
- Ha nem vagy biztos a dolgodban, és félsz, hogy kárt teszel a mosógépben.
Megelőzés – hogy elkerüld a jövőbeni problémákat
A megelőzés mindig jobb, mint a gyógyítás. Az alábbi tippekkel minimalizálhatod a szivattyúzási problémák kockázatát:
- Rendszeresen tisztítsd a szűrőt: Legalább havonta egyszer tisztítsd meg a szűrőt.
- Használj megfelelő mennyiségű mosószert: Ne használj túl sok mosószert, mert a túlzott habzás problémákat okozhat.
- Ellenőrizd a zsebeket: Mosás előtt mindig ellenőrizd a ruhák zsebeit, és távolítsd el az apró tárgyakat.
- Ne mosd túl a mosógépet: A túl sok ruha megterhelheti a mosógép alkatrészeit.
- Időnként futtass le egy tisztító programot: A legtöbb modern mosógép rendelkezik tisztító programmal. Ezzel eltávolíthatod a mosógépben lerakódott szennyeződéseket és vízkövet.
Reméljük, hogy ez a cikk segített megoldani a problémát. Ha bármilyen kérdésed van, fordulj hozzánk bizalommal! Sok sikert a javításhoz!