Sajnáljuk, de a mosógépek sem örök életűek. Azonban ahelyett, hogy tisztességesen megöregednének, sokszor mi magunk siettetjük a végzetüket. Ebben a cikkben bemutatjuk azt a 10 leggyakoribb (és legkönnyebb) módszert, amivel garantáltan tönkreteheted a mosógépedet. Figyelem: a cikk szatirikus céllal készült, kérjük, ne kövesd a tanácsokat!
1. Túlterheld a gépet!
Ki ne szeretne egy menetben minél több ruhát kimosni? Minél több cuccot tömsz a dobba, annál gyorsabban végzel, nem igaz? Tévedés! A túlterhelés az egyik legbiztosabb módja annak, hogy idő előtt kiiktasd a gépedet. A túl sok ruha megnehezíti a dob mozgását, ami komoly terhelést ró a motorra, a szíjra és a csapágyakra. Ráadásul a ruhák sem lesznek tiszták, hiszen nem tudnak megfelelően mozogni a vízben. A végeredmény? Egy morgó, zörgő gép, ami előbb-utóbb megadja magát.
2. Használd túlzottan a mosószert!
“Sok az sokból!” – gondolhatod, és telepakolod a mosószer-adagolót. A túl sok mosószer azonban nemcsak felesleges pazarlás, hanem komoly problémákat is okozhat. A fölösleges hab nem öblítődik ki teljesen, ami lerakódásokat okoz a gépben, különösen a dobban és a csövekben. Ezek a lerakódások pedig táptalajt jelentenek a baktériumoknak és a penésznek, ami kellemetlen szagokat, sőt allergiás reakciókat is okozhat. Ráadásul a túlzott habzás akadályozza a gép hatékony működését, így a ruhák sem lesznek tökéletesen tiszták.
3. Felejtsd el a karbantartást!
A mosógép karbantartása? Ugyan már! Ki ér rá ilyesmire? A valóság az, hogy egy kis odafigyeléssel jelentősen meghosszabbíthatod a géped élettartamát. A rendszeres vízkőtelenítés, a szűrők tisztítása és a gumitömítések karbantartása mind elengedhetetlenek a gép optimális működéséhez. Ha ezeket hanyagolod, a vízkő lerakódások eltömítik a fűtőszálat és a csöveket, a szűrők eldugulnak, a gumitömítések pedig elveszítik rugalmasságukat, ami szivárgásokhoz vezethet. A végeredmény? Egy drága javítás, vagy ami még rosszabb, egy új gép.
4. Hagyd bent a zsebekben a dolgokat!
Kulcsok, érmék, papír zsebkendők… mind tökéletes tárgyak arra, hogy a mosógéped legmélyebb bugyraiban végezzék. Ezek a tárgyak nemcsak a ruháidat károsíthatják, hanem a gépet is. A kulcsok és érmék karcolhatják a dobot, a papír zsebkendők pedig szétesnek és eltömítik a szűrőket. A legrosszabb esetben a nagyobb tárgyak, például a melltartók merevítői beakadhatnak a dobba, és komoly károkat okozhatnak.
5. Használd a legalacsonyabb hőfokot mindenhez!
Energia takarékosság? Persze! De a túlzott alacsony hőfok használata nem mindig kifizetődő. A baktériumok és a penészgombák alacsony hőfokon is remekül érzik magukat, így a ruháid nem lesznek teljesen higiénikusak. Ráadásul az alacsony hőfok nem távolítja el hatékonyan a makacs foltokat. Érdemes időnként magasabb hőfokon is mosni, hogy a gépet is fertőtlenítsd.
6. Rángasd, cibáld a gépet!
Közeledik a bútorcsere, és csak úgy odébb löksz egyet a mosógépen? Amikor a mosógépet helyezed át, ne felejtsd el, hogy ez egy érzékeny szerkezet. A rángatás, cibálás és a nem megfelelő szállítás károsíthatja a belső alkatrészeket, különösen a felfüggesztést és a csöveket. A legjobb, ha a gépet óvatosan emeled meg, és vízszintesen helyezed el az új helyén.
7. Sose tisztítsd a mosószer-adagolót!
A mosószer-adagoló egy igazi paradicsom a penészgombák és a baktériumok számára. A benne lerakódott mosószer-maradékok és öblítő tökéletes táptalajt biztosítanak számukra. Ha sosem tisztítod az adagolót, a lerakódások eltömíthetik a fúvókákat, ami gyengébb mosási eredményekhez vezethet. Ráadásul a kellemetlen szagok is garantáltak.
8. Ne törődj a zajokkal!
A mosógéped furcsa hangokat ad ki? Nyöszörög, zörög, csattog? „Biztos elmúlik!” – gondolhatod. A valóság az, hogy a furcsa zajok általában valamilyen problémára utalnak. Ha a gép szokatlan hangokat ad ki, érdemes minél hamarabb szakemberhez fordulni, mielőtt a probléma súlyosbodik.
9. Használd a legolcsóbb mosószert!
A legolcsóbb mosószer talán a pénztárcádnak kedvez, de a mosógépednek biztosan nem. Az olcsóbb mosószerek gyakran tartalmaznak olyan összetevőket, amelyek károsíthatják a gépet, például klórt és foszfátokat. Érdemesebb minőségi mosószert használni, amely kíméletes a ruháidhoz és a gépedhez is.
10. Vedd semmibe a használati utasítást!
A használati utasítás? Ugyan már! Ki olvas ilyesmit? Pedig a használati utasításban rengeteg hasznos információ található a géped helyes használatáról és karbantartásáról. Ha nem olvasod el a használati utasítást, könnyen elkövethetsz olyan hibákat, amelyek károsíthatják a gépet.
Reméljük, ez a cikk segített abban, hogy jobban megértsd, hogyan *NE* bánj a mosógépeddel. Ha betartod ezeket a tanácsokat (persze pont fordítva!), akkor biztos lehetsz benne, hogy a géped hosszú és boldog életet él majd!