
A Juno űrszonda kritikus fontosságú kamerájának megmentésében jelentős előrelépést könyvelhettek el a NASA mérnökei. A JunoCam, a Jupiter körül keringő űrszonda képrögzítő egysége korábban hibás felvételeket továbbított a Földre, melyek szemcsések és vízszintes csíkokkal tarkítottak voltak.
A 47. keringés során észlelt anomáliát a NASA szakemberei a bolygó intenzív sugárzásának hatásával magyarázták. A távoli javítás komoly kihívást jelentett, tekintettel a korlátozott lehetőségekre.
A Juno csapata, szembesülve a megoldások szűkösségével, egy bátor és ígéretes technikához folyamodott: a kamera hőmérsékletének növeléséhez, egy úgynevezett „annealing” eljárás alkalmazásával.
Jacob Schaffner, a JunoCam képmérnöke elmondta, hogy a csapat izgatottan és feszülten várta az eredményeket. A módszer nem volt garantáltan sikeres, de a mérnökök bíztak a javulásban.
A kameraképek drámai javulása alátámasztotta a módszer hatékonyságát, még akkor is, ha a Jupiter erőteljes sugárzási környezete további problémákat okozott. A sikeres beavatkozás után a képek ismét élesek lettek.
A Juno 2023. december 30-án lenyűgöző felvételeket készített az Io nevű vulkanikus holdról, mindössze 1497 kilométeres távolságból. A felvételek eddig ismeretlen vulkánokat és kiterjedt lávamezőket tártak fel.
Ez a sikeres beavatkozás nemcsak a JunoCam megmentését jelentette, hanem új perspektívákat is nyitott a sugárzásálló űreszközök tervezésében.
Scott Bolton, a Juno vezető kutatója kiemelte, hogy a szerzett tapasztalatok a Föld körüli pályán üzemelő műholdak élettartamának és megbízhatóságának növeléséhez is hozzájárulhatnak.
Nyitóképünk: pcwplus.hu