Sok háztartásban felmerül a kérdés, hogy a meglévő elektromos hálózat képes-e kiszolgálni az új, nagyobb fogyasztású készülékeket. Különösen igaz ez akkor, ha egy bojler és egy villanysütő egyidejű használata merül fel. A legegyszerűbb válasz erre a kérdésre: Valószínűleg nem. De ne álljunk meg itt! Nézzük meg részletesen, miért nem, és milyen megoldások léteznek.
Miért nem valószínű, hogy elbírja?
A válasz a vezetékek terhelhetőségében rejlik. Minden vezetéknek van egy maximális áramterhelhetősége, amit nem szabad túllépni. Ennek túllépése a vezeték túlmelegedéséhez, szigetelésének károsodásához, sőt, akár tűzhöz is vezethet.
A 1,5 mm²-es réz vezeték általában 16 ampert bír el (a pontos érték függ a szigetelés típusától és a szerelési módtól, de maradjunk a 16A-nél a példa kedvéért). Egy átlagos villanysütő teljesítménye 2000-3000 watt, ami 230V-os hálózaton számolva körülbelül 9-13 amper áramfelvételt jelent. Egy bojler teljesítménye is hasonló tartományban mozog, 1500-2500 watt, ami 6,5-11 amper áramfelvétel. Ha a kettő egyidejűleg működik, az áramfelvétel könnyen meghaladhatja a 20 ampert, ami túllépi a 1,5 mm²-es vezeték terhelhetőségét.
A szakértő szava: Mire figyeljünk?
Megkerestünk egy villanyszerelő szakembert, Kovács Istvánt, hogy tisztázza a kérdést és hasznos tanácsokkal lássa el olvasóinkat.
„A legfontosabb, hogy ne kockáztassunk! Az elektromos hálózat nem játék. Ha bizonytalanok vagyunk, kérjünk szakértői segítséget” – kezdi Kovács István. „Sokan elfelejtik, hogy a vezetékek terhelhetősége függ a vezeték típusától, a szigetelés minőségétől, a vezetékek fektetésének módjától (pl. falban, csőben, szabadon), és a környezeti hőmérséklettől is.”
Kovács István a következőket javasolja:
- Mérjük fel a meglévő hálózatot: Tudjuk meg, milyen vastag vezetékek vannak a falban, és mekkora a biztosítékok értéke. Ezt a villanyóra szekrényben és a konnektoroknál található vezetékek vizsgálatával lehet megállapítani. Ehhez feltétlenül kérjük szakember segítségét!
- Számoljuk ki a fogyasztást: Nézzük meg a bojler és a villanysütő adattábláján a teljesítményt (wattban), és számoljuk át amperre. A képlet egyszerű: Áramerősség (A) = Teljesítmény (W) / Feszültség (V). Magyarországon a feszültség általában 230V.
- Ellenőrizzük a biztosítékokat: A biztosítékoknak meg kell védeniük a hálózatot a túlterheléstől. Ha a biztosíték gyakran lekapcsol, az azt jelenti, hogy valami nincs rendben.
- Ne használjunk hosszabbítókat: A hosszabbítók további ellenállást okoznak, ami melegedéshez vezethet. Ha mindenképpen muszáj hosszabbítót használni, válasszunk megfelelően vastag vezetékeset.
- Kérjünk szakértői segítséget: Ha bizonytalanok vagyunk, hívjunk villanyszerelőt, aki felméri a helyzetet, és javaslatot tesz a szükséges módosításokra.
Lehetséges megoldások
Ha kiderül, hogy a 1,5 mm²-es vezeték nem bírja a terhelést, több megoldás is létezik:
- Vezetékcsere: A legbiztonságosabb megoldás a vezetékek cseréje vastagabb, nagyobb terhelhetőségű vezetékekre. Ehhez valószínűleg a falban is kell vésni, de hosszú távon ez a legmegbízhatóbb megoldás. A 2,5 mm²-es réz vezeték már jóval nagyobb terhelést bír el (kb. 20-25 ampert), így ez a vezeték általában elegendő lehet a bojler és a villanysütő egyidejű használatához.
- Külön áramkör: A bojlernek és a villanysütőnek külön áramkört lehet kiépíteni, külön biztosítékkal. Ez azt jelenti, hogy mindkét készülékhez új vezetéket kell húzni a villanyóra szekrénytől. Ez költségesebb, de biztonságos megoldás.
- Terheléselosztás: Ha nincs lehetőség a vezetékek cseréjére vagy külön áramkör kiépítésére, akkor megpróbálhatjuk a terhelést elosztani. Ez azt jelenti, hogy soha nem használjuk a bojlert és a villanysütőt egyszerre. Persze ez nem mindig kivitelezhető, és kényelmetlenségekkel járhat.
- Teljesítmény korlátozás: Egyes villanysütők és bojlerek rendelkeznek teljesítmény szabályozóval. Ha van ilyen funkció a készülékünkön, csökkenthetjük a maximális teljesítményt, így csökkentve az áramfelvételt. Ez azonban a készülék teljesítményének csökkenésével jár.
Fontos figyelmeztetés!
Soha ne próbálkozzunk házilag az elektromos hálózat módosításával, ha nincs megfelelő szakmai tudásunk! Az áramütés életveszélyes lehet! Bízzuk a munkát szakemberre, aki szakszerűen és biztonságosan elvégzi a feladatot.
Összefoglalás
A 1,5 mm²-es réz vezeték valószínűleg nem bírja el egy bojler és egy villanysütő egyidejű használatát. A biztonság kedvéért mindenképpen kérjünk szakértői segítséget, és fontoljuk meg a vezetékek cseréjét vagy külön áramkör kiépítését. Ne feledjük, a biztonság az első!