Hallod azt a félelmetes karistoló hangot a szárítógépből? Ne ess kétségbe, valószínűleg nem a szárítógép ment tönkre azonnal. A leggyakoribb ok, hogy valami apró tárgy – zokni, gomb, érme, papírzsebkendő – bekerült a szárítógép dobja mögé. Ebben a cikkben lépésről lépésre végigvezetünk, hogyan tudod ezt a problémát orvosolni, és kiszabadítani a csapdába esett tárgyakat, anélkül, hogy szakemberhez kellene fordulnod.
Miért kerülnek tárgyak a szárítógép dobja mögé?
A szárítógép kialakítása nem tökéletes. A dob és a külső burkolat között van egy kis rés, amin keresztül a kisebb tárgyak könnyen átcsúszhatnak. Ezek a tárgyak aztán a fűtőelem közelébe kerülhetnek, ami tűzveszélyes is lehet! Emellett a dob forgása során a tárgyak súrlódnak a belső alkatrészekkel, ami zajos karistolást eredményez, és idővel akár komolyabb károkat is okozhat a szárítógépben. A rendszeres használat során a tömítések is elhasználódhatnak, ami tovább növeli a rést, és így még több esély van a tárgyak bejutására.
Azonosítsd a problémát!
Mielőtt nekiesnénk a szerelésnek, győződjünk meg róla, hogy tényleg tárgy került a dob mögé. Figyeld meg a hangot! Ha a hang ciklikus, és a dob forgásával együtt változik, akkor nagy valószínűséggel valami bekerült. Ha a hang folyamatos, és inkább zúgó jellegű, akkor valami más probléma lehet (például csapágyhiba), amihez már szakember szükséges.
Biztonsági előkészületek
A biztonság az első! Mielőtt bármibe is belekezdenél, feltétlenül húzd ki a szárítógép csatlakozóját a konnektorból! Ez elengedhetetlen a balesetek elkerülése érdekében. Ha gázüzemű a szárítógéped, zárd el a gázcsapot is. Szerezz be néhány alapvető eszközt:
- Csavarhúzó készlet (lapos és csillag)
- Zseblámpa
- Fogó
- Porszívó
- Törlőkendő
A tárgyak eltávolításának lépései
Többféle módszer létezik a dob mögé esett tárgyak eltávolítására, attól függően, hogy milyen típusú a szárítógéped. Bemutatunk néhány gyakori módszert:
1. Hátlap eltávolítása
Ez a legegyszerűbb megoldás sok esetben. A legtöbb szárítógép hátlapja csavarokkal van rögzítve.
- Csavarozd ki a hátlapon található csavarokat.
- Óvatosan távolítsd el a hátlapot.
- Használj zseblámpát, hogy átvizsgáld a dob mögötti területet.
- Fogóval vagy kézzel szedd ki a tárgyakat.
- Porszívóval tisztítsd meg a területet.
- Szereld vissza a hátlapot.
2. A fűtőelem eltávolítása
Ha a hátlap eltávolítása nem hoz eredményt, próbálkozz a fűtőelem eltávolításával. Ehhez már némi műszaki érzék szükséges.
- A hátlap eltávolítása után keresd meg a fűtőelemet. Ez általában a dob alján található, egy fém dobozban.
- Fotózd le a fűtőelem bekötését, hogy később könnyen vissza tudd szerelni.
- Csavarozd ki a fűtőelemet rögzítő csavarokat.
- Óvatosan húzd ki a fűtőelemet.
- Használj zseblámpát, hogy átvizsgáld a dob mögötti területet.
- Fogóval vagy kézzel szedd ki a tárgyakat.
- Porszívóval tisztítsd meg a területet.
- Szereld vissza a fűtőelemet a fotó alapján. Fontos, hogy a vezetékek a helyükre kerüljenek!
- Szereld vissza a hátlapot.
3. A dob eltávolítása
Ez a legbonyolultabb módszer, és csak akkor javasolt, ha a fenti kettő nem vezetett eredményre. Ehhez már komolyabb műszaki tudás szükséges. Ha nem vagy biztos a dolgodban, inkább fordulj szakemberhez!
- A hátlap eltávolítása után keresd meg a dobot rögzítő csavarokat és szíjjakat.
- Lazítsd meg a szíjakat.
- Távolítsd el a dobot rögzítő csavarokat.
- Óvatosan emeld ki a dobot a szárítógépből.
- Alaposan vizsgáld át a dob mögötti területet.
- Szedd ki a tárgyakat.
- Porszívóval tisztítsd meg a területet.
- Szereld vissza a dobot. Ügyelj arra, hogy a szíjak megfelelően legyenek felhelyezve.
- Szereld vissza a hátlapot.
Megelőzés
Jobb megelőzni a bajt, mint utólag orvosolni. Íme néhány tipp, hogy elkerüld a tárgyak bejutását a szárítógép dobja mögé:
- Minden használat előtt ellenőrizd a zsebeidet.
- Használj mosózsákokat a kisebb ruhadarabokhoz (zoknik, fehérneműk).
- Rendszeresen tisztítsd meg a szárítógép szűrőjét. A szűrő eltömődése miatt a levegő nem áramlik megfelelően, és a tárgyak könnyebben bekerülhetnek a dob mögé.
- Ellenőrizd a szárítógép tömítéseit. Ha sérültek, cseréld ki őket.
Mikor fordulj szakemberhez?
Ha a fenti módszerekkel sem sikerül eltávolítani a tárgyakat, vagy ha nem vagy biztos a dolgodban, fordulj szakemberhez. A szakszerűtlen beavatkozás komolyabb károkat okozhat a szárítógépben, ami többe kerülhet, mint egy szerelő díja.
Fontos! Ha a szárítógép továbbra is zajos, vagy furcsa szagokat áraszt, akkor valószínűleg más probléma van, és mindenképpen szakember segítségét kell kérned.
Reméljük, ez a cikk segített megoldani a problémát! Ne feledd, a rendszeres karbantartás és a megelőzés a legfontosabb a szárítógép hosszú élettartamának megőrzéséhez.