Mindannyian használunk hosszabbítókat és elosztókat a mindennapi életben. Kényelmes megoldást nyújtanak, ha kevés a konnektor, vagy ha az éppen szükséges eszköz messze van a fali aljzattól. Gondoltál már azonban arra, hogy egy vadonatúj, gyári hosszabbító elosztó is rejthet veszélyt?
Miért fontos ellenőrizni a hosszabbítókat?
A válasz egyszerű: a helytelen bekötés életveszélyes lehet. Egy rosszul bekötött hosszabbító zárlatot okozhat, ami tüzet idézhet elő, de akár áramütés is érhet valakit. Bár ritka, de előfordulhat, hogy a gyártás során hiba csúszik a gépezetbe, és egy-egy hosszabbító hibásan kerül a boltok polcaira.
A leggyakoribb hibák a hosszabbító elosztókban
- Felcserélt vezetékek: A fázis (L) és a nulla (N) vezetékek felcserélése a leggyakoribb probléma. Ez nem feltétlenül okoz azonnali zárlatot, de a készülékek fémháza feszültség alá kerülhet, áramütés veszélyét okozva.
- Földelés hiánya vagy hibás bekötése: A földelés (PE) a legfontosabb védelmi vonal áramütés ellen. Ha hiányzik, vagy rosszul van bekötve, egy hibás készülék halálos áramütést okozhat.
- Laza kötések: A laza kötések túlmelegedést okozhatnak, ami tűzhöz vezethet.
- Sérült vezetékek: Szállítás vagy tárolás során a vezetékek megsérülhetnek, ami szintén zárlatot eredményezhet.
Hogyan ellenőrizd a hosszabbító elosztót?
Szerencsére a hosszabbító elosztó ellenőrzése nem bonyolult, és néhány egyszerű eszközzel bárki elvégezheti. Nézzük a lépéseket:
1. Szemrevételezés
Kezdd egy alapos szemrevételezéssel. Keress sérüléseket a kábelen, a csatlakozó dugón és az elosztó házán. Ne használd a hosszabbítót, ha bármilyen sérülést látsz!
2. Földelés ellenőrzése (folytonosságvizsgálóval)
A földelés ellenőrzése a legfontosabb lépés. Ehhez szükséged lesz egy folytonosságvizsgálóra, vagy egy multiméterre, ami képes folytonosságot mérni. A multimétert állítsd folytonosságvizsgálatra (általában egy hangjelzés ikon van mellette).
- Keresd meg a hosszabbító dugóján a földelő érintkezőt (ez a két oldalsó fémnyúlvány, vagy a felső/alsó tüske, a dugótól függően).
- Keresd meg az elosztón a védőföld csatlakozóit (általában sárga-zöld színűek, vagy fémkapcsok, amik a dugó földelő érintkezőjével érintkeznek).
- Érintsd a folytonosságvizsgáló egyik mérőcsúcsát a dugó földelő érintkezőjéhez, a másikat pedig az elosztó védőföld csatlakozójához.
- Ha a műszer hangot ad, vagy nullához közeli értéket mutat, akkor a földelés rendben van. Ha nincs hang, vagy magas értéket mutat, akkor a földelés hiányzik, vagy hibás.
3. Fázis és nulla vezeték ellenőrzése (fázisceruzával és/vagy multiméterrel)
A fázis és nulla vezeték ellenőrzésére többféle módszer létezik. A legbiztonságosabb és legpontosabb a multiméter használata, de egy fázisceruza is segíthet a kezdeti vizsgálatban. Fontos: A fázisceruza használata óvatosságot igényel, és nem helyettesíti a multiméteres mérést!
Fázisceruzával:
- Dugd be a hosszabbítót egy konnektorba.
- Óvatosan érintsd a fázisceruza hegyét az elosztó egyesik lyukába (ahová a dugó egyik ága belemegy). Ne érj a fém részhez!
- Ha a fázisceruza világít, akkor az a lyuk a fázis (L).
- Ismételd meg a másik lyukkal is. Ha ott nem világít a fázisceruza, akkor az a nulla (N).
- Ha mindkét lyukban világít a fázisceruza, akkor valószínűleg fel vannak cserélve a vezetékek, vagy más probléma van.
FIGYELEM: A fázisceruza nem ad teljes biztonságot, mert bizonyos körülmények között fals eredményt mutathat. A legbiztosabb a multiméter használata!
Multiméterrel (szakembernek ajánlott!):
FONTOS FIGYELMEZTETÉS: A multiméterrel végzett mérések áramütés veszélyével járnak, ezért csak akkor végezd el, ha rendelkezel a szükséges szaktudással és tapasztalattal! Ha nem vagy biztos a dolgodban, fordulj villanyszerelőhöz!
- Állítsd a multimétert váltófeszültség mérésére (általában „V~” jelzés).
- Dugd be a hosszabbítót egy konnektorba.
- Óvatosan helyezd a multiméter mérőcsúcsait az elosztó egyik lyukába, majd a másikba.
- Mérd meg a feszültséget a fázis (L) és a nulla (N) között. Ennek kb. 230V-nak kell lennie Magyarországon.
- Mérd meg a feszültséget a fázis (L) és a föld (PE) között. Ennek is kb. 230V-nak kell lennie.
- Mérd meg a feszültséget a nulla (N) és a föld (PE) között. Ennek 0V-hoz közelinek kell lennie.
- Ha az értékek jelentősen eltérnek a fentiektől, akkor valószínűleg valamilyen probléma van a bekötéssel.
4. A kötések ellenőrzése
Ha van némi műszaki érzéked és megfelelő szerszámaid (csavarhúzó, fogó), akkor óvatosan szétszedheted az elosztót, és ellenőrizheted a kötések szorosságát. Ügyelj arra, hogy ehhez először húzd ki a hosszabbítót a konnektorból! A laza kötések meghúzásával elkerülheted a túlmelegedést és a tűzveszélyt.
Mit tegyél, ha hibát találsz?
Ha bármilyen hibát találsz a hosszabbító elosztón, azonnal hagyd abba a használatát! Semmiképpen se próbáld meg saját magad megjavítani, ha nem vagy szakember. Fordulj villanyszerelőhöz, aki megvizsgálja és megjavítja a hosszabbítót, vagy javasolja a cseréjét.
Megelőzés
- Mindig vásárolj minőségi hosszabbítókat megbízható forrásból.
- Rendszeresen ellenőrizd a hosszabbítókat, különösen, ha sokat használod őket.
- Ne terheld túl a hosszabbítót. Figyelj a rákapcsolt eszközök összteljesítményére.
- Ne használd a hosszabbítót nedves környezetben.
- Ha hosszabbítót használsz, tekerd le a teljes kábelt. A feltekert kábel túlmelegedhet.
Összegzés
A hosszabbító elosztók hasznosak, de rejtett veszélyeket is hordozhatnak. Egy alapos ellenőrzéssel megelőzheted a baleseteket és biztosíthatod a biztonságos használatot. Ne feledd: a biztonság mindig az első!