Új mosógépet vásárolni izgalmas dolog. Elvégre ki ne szeretne egy modern, csendes és hatékony készüléket a háztartásába? Én is így voltam ezzel, amikor lecseréltem a régi, megbízható, de már kissé zajos mosógépemet egy vadonatúj Bosch modellre. Az eladó a rengeteg programot, az alacsony vízfogyasztást és a csendes működést ecsetelte. Aztán, a vásárlás után derült ki a sötét titok: a gépben szénkefés motor dolgozik.
Miért fontos a motor típusa?
Elsőre talán nem tűnik lényegesnek, milyen motor hajtja a mosógépet. Pedig a motor típusa nagymértékben befolyásolja a készülék élettartamát, zajszintjét, energiafogyasztását és karbantartási igényét. A mosógépekben alapvetően kétféle motortípus fordul elő: a hagyományos, szénkefés motor és a modern, szénkefe nélküli (inverteres) motor.
A szénkefés motorok a régebbi technológiát képviselik. Működésük során a szénkefék súrlódnak a forgórészen, ezáltal elektromos kapcsolatot teremtve. Ez a súrlódás azonban kopást okoz, ami idővel a szénkefék elhasználódásához vezet. Ennek következtében a motor zajosabbá válik, és csökken a hatékonysága. Végső soron pedig a szénkeféket cserélni kell, ami plusz költséget és kellemetlenséget jelent.
Ezzel szemben a szénkefe nélküli, inverteres motorok sokkal csendesebbek, hatékonyabbak és megbízhatóbbak. Nincs bennük súrlódó alkatrész, így sokkal kevésbé hajlamosak a meghibásodásra. Az inverteres technológiának köszönhetően a motor fordulatszáma pontosan szabályozható, ami optimális energiafelhasználást és kíméletesebb mosást eredményez.
Az én tapasztalatom a szénkefés Bosch mosógéppel
A vásárlás utáni első mosások még rendben mentek. Aztán néhány hét elteltével elkezdtem furcsa zajokat hallani a mosógépből. Olyan volt, mintha valami súrlódna, nyikorogna benne. Először azt hittem, valami idegen tárgy került a dobba, de alapos átvizsgálás után sem találtam semmit.
A zajok egyre erősödtek, és a mosógép mintha egyre jobban rázkódott volna centrifugálás közben. Ekkor kezdtem el gyanakodni, hogy valami komolyabb probléma lehet a háttérben. Utánanéztem a mosógép típusának az interneten, és döbbenten olvastam, hogy a gépben szénkefés motor van. A felhasználói vélemények tele voltak panaszokkal a zajos működésre és a gyakori meghibásodásokra.
Felhívtam a Bosch ügyfélszolgálatát, ahol tájékoztattak, hogy a zajok valóban a szénkefék kopásának a jelei lehetnek. Javasolták, hogy hívjak szerelőt a szénkefék cseréjére. A csere nem volt olcsó, és a szerelő elmondta, hogy a szénkefék élettartama nagyban függ a használat gyakoriságától. Vagyis valószínűleg nem ez volt az utolsó alkalom, hogy szervizt kell hívnom.
Miért nem tájékoztatott az eladó?
A legbosszantóbb az egészben az volt, hogy az eladó egy szót sem ejtett a motor típusáról. Sőt, kifejezetten hangsúlyozta a gép csendességét és megbízhatóságát. Utólag belegondolva, valószínűleg tudta, hogy ha elmondja, hogy a gépben szénkefés motor van, akkor nem fogom megvenni.
Én a vásárláskor nem kérdeztem rá a motor típusára, mert nem gondoltam, hogy ez fontos szempont lehet. Bíztam a Bosch márkanévben és az eladó szavában. Nagy hiba volt.
Hogyan kerülheted el az én hibámat?
Az én történetem tanulságos példa arra, hogy mennyire fontos alaposan tájékozódni a vásárlás előtt. Ne dőlj be a reklámoknak és az eladók szép szavainak. Mindig kérdezz rá a motor típusára, és ha lehet, válassz szénkefe nélküli (inverteres) motorral szerelt mosógépet. Persze, ezek a modellek általában drágábbak, de a hosszú távú megtérülésük sokkal jobb.
Íme néhány tipp, hogy mire figyelj a mosógép vásárlásakor:
- Kérdezd meg a motor típusát! Ez a legfontosabb. Ha az eladó nem tudja megmondani, vagy kitér a válasz elől, akkor valószínűleg szénkefés motorral van dolgod.
- Olvass felhasználói véleményeket! Nézz utána a kiszemelt modellnek az interneten. A felhasználói véleményekből sokat megtudhatsz a gép valós teljesítményéről és megbízhatóságáról.
- Figyeld a zajszintet! A szénkefe nélküli motorok sokkal csendesebbek. Ha van rá lehetőséged, nézd meg a gépet működés közben a boltban.
- Vesd össze az energiafogyasztást! A szénkefe nélküli motorok általában kevesebb energiát fogyasztanak.
- Nézd meg a garanciát! A gyártók általában hosszabb garanciát vállalnak a szénkefe nélküli motorokra.
Konklúzió
A szénkefés motorral szerelt mosógép nem feltétlenül rossz választás. Ha olcsóbb gépet keresel, és nem zavar a zajosabb működés és a gyakoribb karbantartás, akkor megfelelhet. De ha hosszú távra tervezel, és szeretnél egy csendes, megbízható és energiatakarékos mosógépet, akkor mindenképpen a szénkefe nélküli (inverteres) motorral szerelt modellek közül válassz. Tanulj az én hibámból, és ne hagyd, hogy becsapjanak!