A televízió vásárlás sosem egyszerű feladat. A piacon rengeteg modell közül választhatunk, különböző technológiákkal, funkciókkal és árakkal. Ebben a cikkben két népszerű, 43 hüvelykes 4K UHD televíziót veszünk górcső alá: a Samsung UE43MU6102-t és az LG 43UJ635V-t. Főleg arra koncentrálunk, hogy melyikük teljesít jobban a felskálázás terén, ami kulcsfontosságú lehet a nem 4K natív tartalmak élvezetéhez.
A két versenyző bemutatása
Mind a Samsung UE43MU6102, mind az LG 43UJ635V egy 2017-es modell, melyek a középkategóriát célozták meg. Mindkét készülék 4K UHD (3840×2160) felbontású, és rendelkezik a legtöbb alapvető okostévé funkcióval. Azonban jelentős különbségek vannak a kijelző technológiájában, a processzor teljesítményében és a képfeldolgozási algoritmusokban, melyek befolyásolják a képminőséget és a felskálázást.
Samsung UE43MU6102
A Samsung UE43MU6102 egy VA (Vertical Alignment) paneles televízió. Ez a panel típus jellemzően jobb kontrasztarányt kínál, ami mélyebb feketéket és élénkebb színeket eredményez. A HDR (High Dynamic Range) támogatás szintén megtalálható, de a maximális fényerő nem kiemelkedő, így a HDR hatás nem annyira látványos, mint a csúcskategóriás modelleknél. A Tizen operációs rendszer felel az okostévé funkciókért, ami gyors és intuitív kezelést biztosít.
LG 43UJ635V
Az LG 43UJ635V egy IPS (In-Plane Switching) paneles televízió. Az IPS panelek szélesebb betekintési szöget biztosítanak, ami előnyös lehet, ha többen nézik a tévét különböző pozíciókból. A kontrasztarány azonban általában alacsonyabb, mint a VA panelek esetében. Szintén támogatja a HDR-t, de hasonlóan a Samsunghoz, itt sem kell kiemelkedő HDR élményre számítani. A WebOS operációs rendszer fut rajta, ami szintén felhasználóbarát és sokoldalú.
A felskálázás jelentősége
A felskálázás az a folyamat, amikor egy alacsonyabb felbontású képet (például 720p vagy 1080p) átalakítanak a televízió natív felbontására (jelen esetben 4K-ra). Mivel a legtöbb tartalom még mindig nem 4K-ban érhető el (TV adások, DVD-k, Blu-ray lemezek, streaming szolgáltatások), a jó felskálázás kulcsfontosságú ahhoz, hogy a kép éles, részletes és természetes legyen egy 4K-s tévén. A rossz felskálázás homályos, elmosódott vagy pixeles képet eredményezhet, ami rontja a nézői élményt.
A felskálázási teljesítmény összehasonlítása
Ebben a kategóriában a legtöbb teszt és felhasználói vélemény alapján az LG 43UJ635V általában jobban teljesít, mint a Samsung UE43MU6102. Ennek oka leginkább az LG által használt képfeldolgozó processzor és a felskálázási algoritmusok hatékonysága. Persze, az eredmény nem tökéletes, de a különbség érzékelhető.
LG 43UJ635V – A győztes?
Az LG 43UJ635V erőssége a valósághűbb és természetesebb felskálázás. A kép kevésbé tűnik mesterségesen élesítettnek, és kevesebb zajt vagy artefaktumot generál. Az LG által használt algoritmusok jobban képesek a hiányzó részletek kitalálására és a kép simítására anélkül, hogy az elmosódott lenne. Ez különösen fontos alacsonyabb minőségű források (például TV adások) esetén. Ráadásul az LG rendelkezik egy aktív zajcsökkentő funkcióval is, amely segít a kép tisztábbá tételében.
Samsung UE43MU6102 – Mit tud?
A Samsung UE43MU6102 felskálázási képességei is elfogadhatóak, de nem érik el az LG szintjét. A kép néha túlságosan élesítettnek tűnhet, ami túlzott zajt és artefaktumokat eredményezhet. Bár a Samsung is rendelkezik zajcsökkentő funkciókkal, ezek nem annyira hatékonyak, mint az LG esetében. A Samsung erőssége inkább a natív 4K tartalmak megjelenítésében rejlik, ahol a VA panel jobb kontrasztaránya és a dinamikus színek élvezetesebb élményt nyújtanak.
További szempontok a választáshoz
A felskálázási teljesítmény mellett érdemes más tényezőket is figyelembe venni a döntés során:
- Betekintési szög: Ha fontos a széles betekintési szög, akkor az LG IPS panelje a jobb választás.
- Kontrasztarány: Ha a mély feketék és az élénk színek a prioritás, akkor a Samsung VA panelje lehet a nyerő.
- Okostévé rendszer: Mind a Tizen, mind a WebOS jó választás, de érdemes kipróbálni őket, hogy melyik felhasználói felület tetszik jobban.
- Ár: A két televízió ára hasonló volt a megjelenésükkor, de érdemes megnézni az aktuális árakat, mert eltérések lehetnek.
- Bemeneti késleltetés (Input Lag): Ha sokat játszol konzolon vagy PC-n a tévén, akkor fontos a alacsony input lag. Mindkét TV-nek elfogadható az input lag-je, de érdemes a legfrissebb teszteket megnézni.
Végső ítélet
Ha a felskálázási teljesítmény a legfontosabb szempont, akkor az LG 43UJ635V a jobb választás. Az LG valósághűbb és természetesebb képet produkál alacsonyabb felbontású tartalmak esetén. Azonban, ha a jobb kontrasztarány és a dinamikusabb színek fontosabbak, és főleg natív 4K tartalmakat nézel, akkor a Samsung UE43MU6102 is jó választás lehet. Végső soron a döntés a személyes preferenciákon és a felhasználási szokásokon múlik.
Érdemes figyelembe venni, hogy mindkét televízió már nem a legújabb modellek közé tartozik. Ha teheted, érdemes megnézni a legújabb generációs televíziókat is, mert a képfeldolgozási technológiák sokat fejlődtek az elmúlt években. A legújabb modellek általában jobb felskálázást, jobb HDR teljesítményt és fejlettebb okostévé funkciókat kínálnak.
Összegzés
Ez a cikk két népszerű 43 hüvelykes 4K UHD televíziót hasonlított össze, a Samsung UE43MU6102-t és az LG 43UJ635V-t, különös tekintettel a felskálázási teljesítményükre. Az LG általában jobban teljesít ebben a kategóriában, de a Samsung is kínál elfogadható képminőséget. A választás a személyes preferenciákon és a felhasználási szokásokon múlik. Reméljük, hogy ez a cikk segített a döntés meghozatalában!