Miért reped meg a paradicsom eső hatására?

A paradicsom repedése gyakran okoz gondot a kertészeknek, főként akkor, ha az esőzés hirtelen következik be. Sokak számára nem egyértelmű, hogy miért reped meg a paradicsom, miközben az öntözés során, akár napi szinten is, nem tapasztalható hasonló probléma. Mi lehet az oka annak, hogy a csendes eső hatására a paradicsomok többnyire tönkremennek, míg az öntözés nem okoz ilyen jelenséget? Megpróbálunk részletesen utánajárni.

Miért érzékenyebb a paradicsom esővízre?

Az egyik legfontosabb különbség az öntözés és az esővíz között, hogy míg öntözés során a víz mennyisége és eloszlása kontrollálható, addig eső esetén a víz hirtelen, nagy mennyiségben és egyenlőtlenül áramlik a növényekhez. Az eső hatására a paradicsom gyorsan felszívja a vizet, és mivel a növény számára ez egy „hirtelen” vízfelvétel, a gyümölcs héja nem képes egyenletesen tágulni. A hirtelen vízfelvétel azért okozhat repedést, mert a paradicsom héja nem tud kellő mértékben alkalmazkodni a megnövekedett vízmennyiséghez.

Miért nem reped meg a paradicsom öntözéskor?

Az öntözés sokkal lassabb és fokozatosabb vízfelvételt biztosít, így a paradicsomnak több ideje van alkalmazkodni a vízfelvételhez. A szórófejjel történő öntözéskor a víz csak kis mennyiségben jut a növényhez, és mivel a gyökerek is folyamatosan kapnak vizet, a növény nem „szívja meg” magát hirtelen, ahogy az eső esetén történik. Az öntözés tehát kevésbé terheli meg a paradicsomot, így kevésbé valószínű, hogy a gyümölcs héja megreped.

A vízfelvétel és a paradicsom héjának kialakulása

A paradicsom héja az ozmoreguláció során, vagyis a vízfelvétel és a vízhiány egyensúlyának fenntartása során alakítja ki a sejtfalait. A hőség és a száraz levegő hatására a paradicsom héja sűrűbbé válik, és apró, keményebb sejtfalú sejteket alakít ki, hogy ellenálljon a vízveszteségnek. Ez a kialakulás azonban hátrányos is lehet, mivel ha a növény hirtelen vízhez jut, a keményebb héj nem képes megfelelően tágulni. Ezért, amikor eső érkezik, és a paradicsom gyorsan felszívja a vizet, a héj nem tud alkalmazkodni a növekvő belső nyomáshoz, amely repedést okozhat.

Miért reped meg a paradicsom a csendes eső hatására?

A csendes eső hatására a paradicsom felszíne hosszabb ideig nedves marad, és a gyümölcs héja folyamatosan vizet vesz fel. Ha az esőzés után a növény belső része is elkezd vízhez jutni, akkor a növekvő belső nyomás, valamint a héj nem megfelelő tágulása miatt a gyümölcs megrepedhet. A hirtelen vízmennyiség növekedése, amit az eső biztosít, nem engedi, hogy a paradicsom alkalmazkodjon a változó körülményekhez, és a repedés könnyen bekövetkezhet. Ez akkor is előfordulhat, ha a termés már érett, hiszen a vízfelvétel hatására a keményebb héj nem tud megfelelően reagálni.

Öntözés és eső: Mi a különbség?

Az öntözés és az eső közötti alapvető különbség abban rejlik, hogy az öntözés során a víz mennyisége és az eloszlása szabályozott, míg az eső hirtelen és nagymértékben változó vízfelvételt eredményez. Egy eső, amely 5-6 mm csapadéknak felel meg, jelentős különbséget jelent az öntözéshez képest, hiszen a víz gyorsan beszivárog a talajba, és az egész növény számára egyenletesen oszlik el. Az esőzés hatására a paradicsom gyorsan megduzzad, és mivel a héja nem tud megfelelően tágulni, a gyümölcs könnyen megrepedhet.

Összegzés: Miért reped meg a paradicsom esőben?

Az eső hatására a paradicsom repedése elsősorban a gyors vízfelvétel és a keményebb, vastagabb héj miatt következik be. A csendes eső, amely hosszabb időn keresztül nedvesíti a növényt, nem ad elegendő időt a gyümölcsnek, hogy alkalmazkodjon a vízfelvételhez. Az öntözés, mivel fokozatosan biztosít vizet, nem okoz ilyen mértékű repedést. Ahhoz, hogy elkerüljük ezt a problémát, fontos, hogy folyamatosan biztosítsuk a paradicsom számára a megfelelő vízellátást, és ha esőre számítunk, figyeljünk arra, hogy a gyümölcsök ne érintkezzenek túl hosszú ideig a vízzel. Az öntözés mértékének szabályozásával és a növények vízfelvételének figyelemmel kísérésével csökkenthetjük a repedés kockázatát.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük