Biztonságtechnikai mérések és azok fontossága

Az elektromos berendezések üzemeltetése során kiemelt szerepe van a biztonságtechnikai méréseknek, amelyek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy a rendszer megfelelően védett legyen az esetleges balesetekkel szemben. A villamos berendezések biztonságos működése érdekében fontos, hogy időszakosan ellenőrizzük a földelési rendszereket, és biztosítsuk azok megfelelő állapotát, mivel a hibás földelés súlyos áramütéseket, vagy akár halálos baleseteket is okozhat. A biztonságtechnikai mérések középpontjában elsősorban a földelés és annak ellenállása áll, amely a védelmi rendszerek alapját képezi.

A földelés és annak szerepe az elektromos biztonságban

A földelés célja, hogy megakadályozza, hogy a villamos berendezések nem aktívan áramot vezető fém részei veszélyes feszültség alá kerüljenek, amikor azokat véletlenül megérintjük. E fém részek között a leggyakoribbak a házcsatlakozók, fali dugaljak, vagy a villamos elosztóberendezések fém részei. Ha ezek a berendezések nem megfelelően földeltek, akkor az érintésük áramütést okozhat. A földelés során mérhető a földelési ellenállás, ami meghatározza, hogy milyen mértékben van kapcsolatban az elektromos rendszer a földdel. Ha a földelési ellenállás túl magas, akkor az nem elegendő védelmet nyújt az áramütések ellen, és a berendezés érintett részei veszélyessé válhatnak.

Földelési ellenállás mérése és annak fontossága

A földelési ellenállás az egyik legfontosabb tényező a villamos biztonság szempontjából. Ezen mérés során azt vizsgáljuk, hogy a földelési rendszer mennyire képes elvezetni a felesleges áramot a földbe, megakadályozva ezzel az áramütést. Az elektromos rendszerekben a földelési ellenállás meghatározása kulcsfontosságú ahhoz, hogy megakadályozzuk a baleseteket és biztosítsuk a biztonságos működést. A földelési ellenállás mérése alapján eldönthető, hogy a rendszer megfelel-e a biztonságtechnikai előírásoknak és szabályoknak.

A földelési ellenállás maximális értékének meghatározása

A földelési ellenállás maximális értékének meghatározása egy fontos művelet, amely biztosítja, hogy a rendszer megfeleljen az előírásoknak. A következő összefüggés alkalmazásával meghatározható a megengedett maximális földelési ellenállás értéke:

R_max = (U_érintés * I_zárlat) / I_biztosító

ahol:

  • R_max – a megengedett maximális földelési ellenállás;
  • U_érintés – a megengedett érintési feszültség;
  • I_zárlat – a zárlati áram;
  • I_biztosító – a biztosító vagy megszakító névleges áramértéke.

Ha a mért földelési ellenállás meghaladja ezt az értéket, akkor a rendszer nem felel meg az előírásoknak, és a földelési rendszer kiépítésére, illetve az érintésvédelmi intézkedésekre újra szükség lehet. A zárlati áram, amely akkor jelentkezik, amikor a villamos berendezés valamelyik érintett része földeléshez kerül, veszélyes feszültséget eredményezhet, ezért fontos, hogy ezt a mérést rendszeresen végezzük el.

Földelési ellenállás mérése gyengeáramú módszerrel

A földelési ellenállás mérése gyengeáramú módszerrel végezhető el, amelyben az egyik leggyakoribb mérőeszköz az Evershed-rendszerű Megger. Ebben az esetben a mérőműszer használatával az alábbi berendezések szükségesek:

  • Ellenföldelés (Ef) – a földelési ellenállás méréséhez alkalmazott segédeszköz;
  • Földelőszonda (Sz) – az áramkörben alkalmazott mérőműszer, amely lehetővé teszi a földelési ellenállás pontos mérését.

A mérés során az ellenföldelést az áramkör legalább 40 méteres távolságban kell elhelyezni a mérési helytől. Az ilyen típusú mérés során a megfelelő pontokon kell csatlakoztatni a mérőműszert, és a műszer automatikusan megjeleníti a földelési ellenállás értékét. Fontos, hogy a mérés pontossága érdekében az eszközöket és az alkalmazott mérési eljárásokat mindig szakszerűen válasszuk ki.

Összefoglalás

A biztonságtechnikai mérések elvégzése elengedhetetlen az elektromos berendezések és az azokban használt földelési rendszerek biztonságos üzemeltetése érdekében. A megfelelő földelési ellenállás biztosítása megakadályozza az áramütéseket és csökkenti a balesetek kockázatát. A mérések középpontjában a földelési ellenállás és annak helyes meghatározása áll, amelynek mérése gyengeáramú módszerrel történhet. A rendszeres ellenőrzés segít megelőzni a hibákat és biztosítja a villamos berendezések biztonságos működését.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük