1974-ben, két évvel az első rész hatalmas sikere után megjelent „A keresztapa II.”, amely nem csupán méltó folytatása lett az eredeti filmnek, hanem sokak szerint azt is felülmúlta. Francis Ford Coppola epikus gengszterdrámája egyedülálló módon ötvözi a folytatást és az előzménytörténetet, bemutatva Michael Corleone felemelkedését, miközben visszatekint apja, Vito Corleone fiatalkorára és hatalomra jutására.
Michael Corleone hatalomátvétele és az új korszak kezdete
Az első rész eseményei után Michael Corleone (Al Pacino) teljesen átvette a Corleone család irányítását. Az egykor becsületes életre vágyó férfi mára könyörtelen vezérré vált, aki minden eszközzel megvédi a család érdekeit. Az új keresztapa nem csupán a hagyományos maffiaüzleteket irányítja, hanem hosszú távon legalizálni is próbálja a család tevékenységeit, főként a banki és befektetési szektorban.
Michael azonban hamarosan szembesül azzal, hogy az alvilág világában a bizalom törékeny, az árulás pedig elkerülhetetlen. A film egyik fő konfliktusa az, hogy miközben Michael egyre mélyebbre süllyed a hatalom megtartásáért vívott harcban, elveszíti családját és önmagát is.
Vito Corleone múltja – a maffia kezdeti évei
Az egyik legkülönlegesebb aspektusa a filmnek az, hogy párhuzamosan meséli el Vito Corleone (Robert De Niro) fiatalkorát és felemelkedését. A történet az 1900-as évek elején kezdődik, amikor a fiatal Vito Andolini elmenekül Szicíliából, miután családját meggyilkolják. Amerikába érkezve új életet kezd, és fokozatosan kiépíti saját bűnbirodalmát.
Vito karaktere éles ellentétben áll Michaelével: míg az idősebb Corleone családcentrikus, tiszteletet parancsoló vezetőként építi birodalmát, addig Michael egyre paranoidabbá és könyörtelenebbé válik. A múlt és jelen összehasonlítása zseniálisan érzékelteti a hatalom természetét és annak romboló erejét.
A családon belüli árulások és a hatalom ára
Michael Corleone legnagyobb ellenségei nem feltétlenül a rivális maffiacsaládok, hanem saját rokonai és bizalmasai. Az egyik legdrámaibb szál Fredo Corleone (John Cazale) árulása, amely miatt Michael kénytelen meghozni élete egyik legnehezebb döntését. A testvéri konfliktus a film egyik legerőteljesebb pillanata, amely végül tragikus végkifejlethez vezet.
Emellett Kay Adams (Diane Keaton), Michael felesége is kulcsfontosságú szereplő. A film során egyre inkább kiábrándul férjéből, végül pedig hátborzongató jelenetben szakítja meg vele a kapcsolatot, amikor közli, hogy titokban elvetette közös gyermeküket.
A film vizuális és zenei megvalósítása
„A keresztapa II.” technikai szempontból is mestermű. Gordon Willis operatőr munkája ezúttal is kiemelkedő, a hideg, sötét tónusok Michael világát tükrözik, míg Vito Corleone fiatalkora melegebb, aranysárga színvilágban jelenik meg, érzékeltetve az „ártatlanság” korát.
Nino Rota zenéje szintén felejthetetlen, az első rész dallamait tovább fejlesztve, még inkább érzelmi mélységet adva a filmnek. Az ikonikus dallamok tovább fokozzák a történet drámaiságát és feszültségét.
A díjak és elismerések
A film óriási sikert aratott, és az egyik legnagyobb hatású folytatásként tartják számon a filmtörténelemben. Hat Oscar-díjat nyert, többek között a legjobb film, a legjobb rendező (Francis Ford Coppola) és a legjobb férfi mellékszereplő (Robert De Niro) kategóriákban.
Emellett számos más elismerésben részesült, és az IMDb toplistáján is az egyik legjobb filmként tartják számon. A kritikusok és a közönség egyaránt mesterműként tekint rá, amely méltó folytatása az első résznek.
Szereplők és alkotók
- Al Pacino – Michael Corleone
- Robert De Niro – Vito Corleone (fiatalon)
- Diane Keaton – Kay Adams
- John Cazale – Fredo Corleone
- Robert Duvall – Tom Hagen
- Talia Shire – Connie Corleone
- Michael V. Gazzo – Frank Pentangeli
Összegzés
„A keresztapa II.” nem csupán egy kiváló folytatás, hanem egy teljesen önálló mestermű is. Coppola zseniális történetmesélése, a karakterek mély fejlődése és a kiváló színészi alakítások miatt máig a filmtörténelem egyik legjobb alkotásaként tartják számon.
A Corleone család története tovább bővült, a hatalom ára még nyilvánvalóbbá vált, és a nézők egy olyan világba kaptak betekintést, ahol a lojalitás és az árulás határvonala egyre elmosódik. A film időtálló klasszikus, amely generációk óta lebilincseli a közönséget.