2025 eleje óta az élelmiszerárak jelentős változásokon mentek keresztül Magyarországon, és a fogyasztók egyik legfontosabb alapkategóriája, a tojás sem maradt ki a drágulási hullámból. Bár az év elején némi árcsökkenés volt tapasztalható, az elmúlt hónapokban a tojás ára ismét emelkedésnek indult. Szakértők szerint ez a trend a következő hónapokban is folytatódhat.
A tojásárak alakulása 2025-ben
Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) legfrissebb adatai szerint 2025 első hónapjaiban a ketreces tartású étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 65,51 Ft/db-ra nőtt, ami 19,5%-os emelkedést jelentett az előző év azonos időszakához képest. Ez azt jelenti, hogy az egy évvel ezelőtti árakhoz viszonyítva a vásárlók most jóval többet fizetnek egy tucat tojásért.
Az M méretű tojások ára 67,55 Ft/db-ra, míg az L méretű tojásoké 80,06 Ft/db-ra növekedett, ami 16,8%-os drágulást jelentett. A tálcás tojások esetében az M-es tojás 59,12 Ft/db, míg az L-es 66,04 Ft/db lett. Emellett a mélyalmos tartásból származó tojás ára is nőtt, 72,81 Ft/db-ra emelkedve, ami 16,6%-os áremelkedést mutatott.
Európai uniós trendek és nemzetközi hatások
Az Európai Bizottság adatai szerint az EU-ban az étkezési tojás csomagolóhelyi ára 232 EUR/100 kg volt 2025 első négy hetében, ami 3%-os emelkedést jelentett az előző év azonos időszakához képest. A magyar piac tehát nem kivétel a nemzetközi trendek alól, hiszen a nyersanyagárak, az energiaárak és a takarmányköltségek növekedése Európa-szerte befolyásolja az élelmiszerárakat.
Baromfihús árak – további drágulás
A tojás mellett a baromfihúsok ára is jelentős mértékben emelkedett. Az AKI adatai szerint a vágócsirke termelői ára 429,6 Ft/kg volt 2025 áprilisában, ami 4,8%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A vágópulyka ára még ennél is nagyobb mértékben nőtt, 608,4 Ft/kg-ra emelkedett, ami 1,7%-os áremelkedést jelentett.
A csirkehúsok esetében a csirkemellfilé ára 1867,2 Ft/kg-ra emelkedett, 11,4%-os növekedéssel. A csontos csirkemell ára 1347,5 Ft/kg lett, ami 29,2%-os drágulást jelentett, míg a csontos csirkecomb ára 874,5 Ft/kg-ra nőtt, ami 3,8%-kal haladta meg az előző évi árakat.
Miért drágulnak az élelmiszerek?
A tojás és baromfihús árának emelkedése mögött több tényező is áll. Az egyik legfontosabb ok az energiaárak és a takarmányköltségek növekedése. A baromfiágazatban a termelőknek magasabb költségekkel kell számolniuk, amelyeket végül a fogyasztók is megéreznek az árakban.
Emellett az inflációs hatások is szerepet játszanak az árak alakulásában. Az utóbbi években az élelmiszerárak folyamatosan emelkedtek, és bár egyes termékek esetében időszakos csökkenések tapasztalhatók, az átfogó trend még mindig a drágulás irányába mutat.
Várható-e árcsökkenés a közeljövőben?
Bár az év elején a tojásárak csökkenése némi reményt adott a fogyasztóknak, a legfrissebb adatok azt mutatják, hogy ez a tendencia nem tartott sokáig. Szakértők szerint az árak stabilizálódhatnak a következő hónapokban, de jelentős csökkenésre nem lehet számítani.
A baromfihús esetében szintén kérdéses, hogy mikor áll meg a drágulás. A piacot nagyban befolyásolja a kereslet-kínálat egyensúlya, valamint az exportpiacok alakulása. Ha a termelési költségek csökkennek, akkor lehet esély némi ármérséklődésre, de egyelőre erre kevés jel utal.
Mit tehetnek a fogyasztók?
A folyamatos drágulás miatt a vásárlók egyre inkább keresik az olcsóbb alternatívákat, például az akciós termékeket vagy a nagyobb kiszereléseket. Egyes háztartások saját baromfitartással próbálják meg csökkenteni a kiadásaikat, míg mások tudatosabb vásárlási szokásokat alakítanak ki.
A szakértők szerint érdemes figyelemmel kísérni a boltok akcióit, és lehetőség szerint előre tervezni a nagyobb bevásárlásokat. Az inflációval együtt járó árnövekedés mindenkit érint, ezért fontos, hogy a fogyasztók tudatos döntéseket hozzanak a pénzügyeik kezelésekor.
Összegzés
2025-ben a tojás és baromfihús árának emelkedése tovább nehezíti a magyar háztartások mindennapjait. Az infláció, az energiaárak és a termelési költségek növekedése miatt a drágulás tovább folytatódhat. Bár az év elején némi árcsökkenés volt tapasztalható a tojás esetében, a legfrissebb adatok szerint ez a trend nem tartós. A következő hónapokban a piac alakulása még bizonytalan, de jelentős árcsökkenésre egyelőre nem lehet számítani.