Mit tehetsz, ha a számítógéped csak furcsa módon indul be?

Sok felhasználó találkozik olyan problémával, hogy a számítógépe nem reagál a bekapcsológombra, annak ellenére, hogy az alaplap világít és áram alatt van. Az ilyen jellegű hibák gyakran hardveres problémára utalnak, és több oka is lehet annak, hogy a gép csak egyedi módon – például a tápkapcsoló enyhe benyomásával – hajlandó elindulni.

Ebben a cikkben részletesen körbejárjuk a lehetséges okokat és megoldásokat, hogy segítsünk az ilyen problémák elhárításában.

Miért nem indul rendesen a számítógép?

A konkrét esetben a számítógép áram alatt van, az alaplap világít, de a bekapcsológombra nem reagál. Az egyetlen módja az indításnak, hogy a tápon lévő kikapcsoló kapcsolót enyhén benyomva tartjuk. Ez arra utalhat, hogy:

  • A tápegység nem ad le elegendő készenléti feszültséget.
  • Hibás lehet az előlapi bekapcsológomb vagy annak kábelezése.
  • A tápegység kapcsolója érintkezési hibás.
  • Valamilyen földelési probléma áll fenn.
  • A hardverelemek közötti kapcsolat nem megfelelő.

A lehetséges megoldások

1. Ellenőrizd a tápegység állapotát

Ha a számítógép nem reagál a bekapcsológombra, az egyik legfontosabb dolog, hogy ellenőrizzük a tápegység működését. Ezt az alábbi módokon teheted meg:

  • Próbáld ki egy másik konnektorban, vagy cseréld ki a tápkábelt.
  • Ha van lehetőséged, próbálj ki egy másik tápegységet.
  • Használj multimétert, és ellenőrizd, hogy a tápegység megfelelő feszültséget ad-e le.

2. Próbáld meg rövidre zárni az alaplapi bekapcsoló érintkezőit

Ha az előlapi bekapcsológomb hibás, egy csavarhúzó segítségével rövidre zárhatod az alaplap megfelelő érintkezőit (a PWR SW pontokat). Ha így elindul a gép, akkor valószínűleg a gombbal vagy a kábelekkel van probléma.

3. Ellenőrizd a tápkapcsolót

A leírás alapján egy lehetséges hiba az is, hogy a tápegység kapcsolója nem megfelelően érintkezik. Ha a gép a kapcsoló enyhe benyomására indul el, az azt jelenti, hogy a kapcsoló érintkezői hibásak lehetnek.

Ebben az esetben két lehetőséged van:

  • Megpróbálhatod kitisztítani a kapcsolót (kontakt spray segíthet).
  • Kicserélheted a kapcsolót egy újra – ez olcsóbb, mint az egész tápegység cseréje.

4. Hardverek átrendezése – egy furcsa, de hatásos megoldás

Érdekes módon a kérdező végül egy szokatlan megoldással oldotta meg a problémát: megcserélte a HDD és az SSD helyét a házban. Bár elsőre ez furcsának tűnhet, bizonyos esetekben egy rosszul rögzített, rezonáló HDD is okozhat érintkezési problémákat vagy földelési gondokat.

5. Végső megoldás: tápegység csere

Ha a fent említett lehetőségek egyike sem hoz megoldást, akkor valószínű, hogy a tápegység kezd meghibásodni, és nem ad le elegendő készenléti feszültséget (+5VSB). Ez gyakori hiba lehet egy régebbi vagy sokat használt tápegységnél.

Egy új tápegység beszerzése előtt érdemes egy másik táppal kipróbálni a rendszert, hogy biztosan kiderüljön, ez okozza-e a problémát.

Összegzés

A számítógép bekapcsolási problémái sokféle okból adódhatnak, és néha a legegyszerűbb dolgokra nem is gondolunk elsőre. Ha a géped nem reagál a bekapcsológombra, érdemes a következőket átnézni:

  • Ellenőrizd a tápegység állapotát és a feszültségértékeket.
  • Próbáld ki az alaplapi érintkezőket rövidre zárni, hogy kizárd az előlapi gomb hibáját.
  • Vizsgáld meg a tápkapcsolót, mert az is okozhat érintkezési problémát.
  • Ha van HDD a gépben, próbáld áthelyezni, mert egy rezonáló meghajtó is furcsa problémákat okozhat.
  • Ha minden más kudarcot vall, próbálj ki egy másik tápegységet, mert lehet, hogy a régi nem ad le elegendő készenléti feszültséget.

Ha szerencséd van, egy egyszerű kapcsolócsere vagy a kábelek ellenőrzése is megoldhatja a problémát. Ha pedig nem, akkor egy új tápegység beszerzése lehet a végső megoldás.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük