Miért kapcsol be lassan a gépem és hogyan orvosolhatom a videókártya indítási problémáját?

Új PC-t építettél és már frissen telepítetted a Windows-t, de észrevetted, hogy a géped indítása lassan történik, különösen a videókártya miatt? Az ilyen problémák előfordulhatnak, és bár elsőre idegesítőnek tűnhetnek, sok esetben egyszerű megoldásokat találhatunk rá. Ha a videókártyád világítása már világít, de a ventilátorok nem pörögnek fel azonnal, és egy pár másodperces késleltetés után végre elindul a rendszer, akkor valószínűleg nem kell pánikba esni. Azonban mi lehet az oka annak, hogy ilyen sokáig kell várni a videókártyára a rendszer indítása során?

Mi történik a videókártyával a gép indítása során?

A modern számítógépek indítása több lépésből áll. Az alaplap, a processzor, a memória és a videókártya mind részt vesznek az indítási folyamatban, és mindegyiküknek megvan a saját szerepe. Az első dolog, amit látunk, az a videókártya világítása, ami jelezheti, hogy a kártya már kap áramot. Azonban, ha a ventilátorok nem pörögnek fel azonnal, akkor az alaplap és a BIOS gyakran még dolgozik a rendszer inicializálásán.

Ez a késleltetés nem mindig jelent problémát, de ha a várakozási idő túl hosszú, akkor érdemes alaposabban megvizsgálni a lehetséges okokat. Az ilyen típusú indítási problémák gyakran a BIOS, a rendszerbeállítások, vagy az alaplap és a videókártya közötti kommunikációs problémák eredményeként jelentkeznek.

Lehetséges okok és megoldások

Ha a géped videókártyája késlekedve kapcsol be, az alábbi okok és megoldások lehetnek a háttérben:

1. Memória és BIOS beállítások

Az első dolog, amit érdemes ellenőrizni, az a memória beállításai a BIOS-ban. Az új RAM modulok, különösen, ha magas frekvenciájúak, néha hosszabb időt igényelnek a BIOS számára, hogy megfelelően inicializálja őket. A BIOS automatikusan végrehajthatja a memória tréningjét, hogy megtalálja az optimális beállításokat. Ezen a ponton a videókártya nem kap elegendő áramot ahhoz, hogy azonnal elinduljon, így a rendszer elindulása elhúzódhat.

A BIOS frissítése is segíthet, mivel egy újabb verzió biztosíthatja a legújabb kompatibilitási javításokat a memóriával és más eszközökkel. Az alaplapod (Asus B650E-E Gaming WiFi) a legújabb BIOS-verzióval rendelkezik, de érdemes ellenőrizni, hogy minden beállítás megfelelően van-e konfigurálva.

2. A videókártya csatlakozása

Ha a videókártya nem pörög fel azonnal, akkor lehet, hogy a kártya nincs megfelelően csatlakoztatva. Az alaplapok és videókártyák közötti kapcsolatot gyakran PCIe (Peripheral Component Interconnect Express) sávokon keresztül biztosítják. A videókártya egy harmadlagos M.2 slotba lett csatlakoztatva a rendszeredben, de fontos, hogy ez a slot megfelelően működjön a PCIe 4.0 szabványnak megfelelően.

Ha a kártya nem kap elég energiát, akkor elképzelhető, hogy nem az optimális slotba lett csatlakoztatva. A videókártyák a legnagyobb sávszélesség elérése érdekében az elsődleges PCIe x16 slotba vannak csatlakoztatva, így a harmadlagos M.2 slot nem biztos, hogy képes teljes mértékben kihasználni a kártya erejét. Ebben az esetben érdemes megpróbálni az elsődleges PCIe slotba helyezni a videókártyát, hogy megnöveld a stabilitást és csökkentsd a késleltetést.

3. Riser kábel használata

Riser kábeleket gyakran használnak az olyan építések során, ahol a videókártyát más helyre kell helyezni, mint a szokásos PCIe slotot. Bár a riser kábel kényelmes megoldás, ha nem megfelelő minőségű, vagy ha a kábel nem képes teljes mértékben átvinni az adatokat és az áramot, akkor problémák adódhatnak a videókártya indításával. A riser kábel minősége és a megfelelő csatlakoztatás kulcsfontosságú a rendszer megbízhatóságához. Próbálj meg másik riser kábelt használni, ha a probléma továbbra is fennáll.

4. A BIOS beállításai

Ha a rendszer lassan kapcsol be, akkor érdemes megvizsgálni a BIOS-ban található beállításokat is. A fast boot (gyors indítás) vagy a secure boot (biztonságos indítás) opciók beállításai nagy hatással lehetnek a rendszer indítási idejére. A gyors indítás letiltása segíthet csökkenteni a videókártya indítási késését, mivel az alaplap több időt biztosít az eszközök megfelelő inicializálására. Érdemes kipróbálni a BIOS különböző beállításait, és tesztelni, hogy melyik csökkenti a késleltetést.

Összegzés

Ha új számítógépet építesz, és a videókártya indítása késlekedést szenved, ne pánikolj! Sok esetben a probléma az alaplap, a memória vagy a BIOS beállításaiban rejlik. A memória tréningje és a riser kábel minősége mind hozzájárulhatnak a késleltetéshez. Ha követed a fenti tippeket és ellenőrzöd a beállításokat, akkor jelentős javulást érhetsz el az indítási időben, és hamar élvezheted a teljesítményt, amit az új géped nyújt.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük