Hogyan bootoljunk CD-ről egy régi 486-os számítógépen?

A számítástechnika rohamos fejlődése ellenére sokan még mindig találkoznak olyan régi számítógépekkel, amelyek nem támogatják a CD-ről való közvetlen bootolást. Egy 486DX4-es PC esetében például a BIOS nem ismeri fel a CD/DVD meghajtót, így alternatív módszerekre van szükség, ha telepíteni szeretnénk egy operációs rendszert, vagy adatokat szeretnénk lementeni róla.

Miért nem lehet CD-ről bootolni egy 486-os gépen?

A 486-os gépek BIOS-a még nem támogatta a CD-ROM meghajtók automatikus felismerését és bootolását. Ezek a rendszerek kizárólag a floppy meghajtót vagy a merevlemezt ismerik fel indítóeszközként. Ennek következtében, ha CD-ről szeretnénk bootolni, egy olyan megoldásra van szükségünk, amely először floppy lemezről indul, majd innen tölti be a CD-ROM meghajtót.

Hogyan érhetjük el a CD-ROM elérését?

A legegyszerűbb módszer egy úgynevezett „boot floppy” használata, amely tartalmazza a szükséges CD-ROM illesztőprogramokat. A folyamat a következő lépésekből áll:

  1. Szerezzünk be egy MS-DOS 6.22 boot floppyt.
  2. Másoljuk rá a CD-ROM meghajtó illesztőprogramját, például az OAKCDROM.SYS-t.
  3. Adjunk hozzá egy CONFIG.SYS fájlt, amely tartalmazza a meghajtó betöltéséhez szükséges sorokat:

DEVICE=A:\OAKCDROM.SYS /D:MSCD001

  1. Hozzunk létre egy AUTOEXEC.BAT fájlt a következő sorral:

MSCDEX /D:MSCD001

Ezután a gép floppy lemezről bootolva felismeri a CD-ROM meghajtót, és lehetővé válik a Windows 95 vagy más telepítő indítása.

Alternatív megoldások az adatmentéshez

Ha az elsődleges célunk az adatok lementése, és nem feltétlenül a Windows telepítése, több alternatív megoldás is szóba jöhet:

  • USB-IDE adapter: Ha van egy modern számítógépünk, egy USB-IDE átalakító segítségével közvetlenül csatlakoztathatjuk a 486-os gép merevlemezét, és így másolhatjuk az adatokat.
  • Interlink kábel: Egy nullmodemes vagy lapos LPT kábelen keresztül fájlokat másolhatunk egy másik DOS-os gépre, például Norton Commander segítségével.
  • Hálózati megoldás: Ha a gépben van PCI foglalat, akkor egy régi 3Com vagy Realtek hálózati kártya segítségével megoldható a fájlátvitel.
  • Compact Flash-IDE adapter: Egy CF-IDE átalakítóval és egy megfelelő CF kártyával könnyen másolhatunk adatokat a régi gépről egy modern rendszerre.

Összegzés

Bár a 486-os gépek nem támogatják a CD-ről való közvetlen bootolást, megfelelő boot floppyk és driverek segítségével megoldható a CD-ROM meghajtó elérése. Ha pedig az adatmentés a cél, az USB-IDE adapterek vagy hálózati átvitel jelenthetik a legjobb megoldást.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük