Az idei év első három hónapjában a globális számítógéppiac figyelemre méltó bővülést mutatott, megtörve a korábbi stagnáló időszakot. Elemzők szerint a növekedés hátterében elsősorban a kereskedelmi büntetővámok bevezetésével kapcsolatos aggodalmak álltak, amelyek arra ösztönözték a piaci szereplőket, hogy előre feltöltsék készleteiket a várható áremelkedések előtt.
Két vezető piackutató cég, a Canalys és az IDC, eltérő mértékben, de egyaránt növekedést mért: előbbi 9%-os, utóbbi 5%-os bővülést jelzett előre az előző év azonos időszakához képest. Ebben a negyedévben a gyártók összesen körülbelül 63 millió személyi számítógépet juttattak el a forgalmazói csatornákba (ezt a mutatót sell-in néven ismerik a szakmában).
A jelentős készletfeltöltést az elemzők egyértelműen a potenciális amerikai-kínai vámháború eszkalálódásától való félelemmel magyarázzák. A Kínából érkező termékekre kilátásba helyezett, akár 125%-os mértékű pótvámok komoly zavarokat okozhatnak a piacon, bizonytalanságba taszítva a szállításokat és a jövőbeli árképzést.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a PC-k jelentős része tengeri úton, hetekig tartó szállítással érkezik meg célállomására. A jelenlegi feszült helyzetben ez óriási logisztikai kihívást jelent a gyártók és forgalmazók számára, akiknek gyorsan kell reagálniuk a változó kereskedelmi feltételekre, hacsak nem születik hamar politikai megállapodás az érintett felek között.
Érdekesség, hogy a piac különböző szegmensei eltérően teljesítettek: a Canalys adatai szerint a noteszgépek piaca 10%-kal, míg az asztali gépeké 8%-kal bővült éves összevetésben. A gyártók rangsorának élén nem történt változás: a Lenovo vezet, őt követi a HP és a Dell. A legnagyobb növekedést azonban az Apple érte el, amely mindkét elemzőcég szerint kiemelkedő, 14-22% közötti darabszám-növekedést produkált az első negyedévben.