Forradalmi magyar drónirányítás teszi lehetővé a mozgó célpontok közötti szállítást

A HUN-REN SZTAKI Rendszer- és Irányításelméleti Kutatólaboratóriumában (SCL) dolgozó magyar szakemberek jelentős áttörést értek el a drónok autonóm navigációjának területén. Kidolgoztak egy olyan fejlett szoftveres rendszert, amely képessé teszi a drónokat arra, hogy önállóan repüljenek és dinamikusan reagáljanak a környezetükben bekövetkező váratlan eseményekre.

Az önvezető drónok biztonságos működésének alapfeltétele, hogy pontosan tudják saját helyzetüket, érzékeljék környezetüket, és képesek legyenek a másodperc törtrésze alatt újratervezni útvonalukat. Egy előre rögzített repülési terv gyakran nem elegendő, hiszen egy hirtelen megjelenő akadály – legyen az egy madár, egy építési területen felállított daru, vagy akár egy váratlan széllökés – azonnali alkalmazkodást kíván.

A drónok tájékozódását különféle szenzorok (GPS, gyorsulásmérők, kamerák, LIDAR) segítik, de ezek optimális egyensúlyának megtalálása kulcsfontosságú. Túl sok szenzor növeli a pontosságot, de egyúttal a drón súlyát és energiafogyasztását is, ami korlátozza a hatótávolságot és a szállítható terhet. Ezért van szükség hatékony irányítási algoritmusokra, amelyek a minimálisan szükséges adatmennyiségből is képesek megbízható döntéseket hozni.

A magyar kutatók által fejlesztett rendszer lényege, hogy nem csupán előre tervez, hanem a környezet változásaira reagálva folyamatosan újraértékeli a helyzetet és adaptálja a drón mozgását. A rendszer képes megbecsülni a környezetében lévő objektumok várható mozgását is, és ennek megfelelően tervezi a biztonságos kikerülő manővereket. A tervezés két szinten valósul meg: egy általános, hosszabb távú útvonaltervezés mellett egy helyi szintű, azonnali reagálást lehetővé tévő mechanizmus működik.

A rendszer különlegessége, hogy támogatja a több drónból álló flották együttműködését is. Az egyes drónok képesek egymással kommunikálni, és megosztani az észlelt információkat, például egy térképen nem szereplő új akadály pozícióját. Így egy közös, valós idejű helyzetképet alkotva tudnak biztonságosan navigálni.

A fejlesztés legkiemelkedőbb eredménye, amely világszinten egyedülálló, az a képesség, hogy a rendszerrel felszerelt drón képes önállóan felvenni egy csomagot egy mozgó járműről, majd azt egy másik, szintén mozgásban lévő járműre kézbesíteni, mindezt centiméteres pontossággal. Erre a komplex manőverre jelenleg csak a magyar laboratóriumban kifejlesztett technológia képes.

A technológia gyakorlati bevezetése várhatóan először kevésbé komplex környezetben, például vidéki területeken vagy raktárakban történhet meg, ahol kevesebb a váratlan akadály. A széles körű elterjedés pontos időpontja azonban még nem ismert.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük