Az OpenAI ismét a nyílt forráskódú mesterséges intelligencia területére lép, évekkel a nagy visszhangot kiváltó GPT-2 modell 2019-es közzététele után. Most egy újabb, bárki számára elérhető modellt fejlesztenek, de a célt magasra tették: csak akkor tervezik kiadni, ha az bizonyítottan a legjobb teljesítményt nyújtja a piacon lévő összes többi nyílt rendszerhez képest.
A projektet, melyet Aidan Clark, a cég kutatási alelnöke felügyel, a tervek szerint nyár elején mutathatják be a nagyközönségnek. Ez a dátum azonban feltételes: a megjelenés kulcsa, hogy a belső mérések és tesztek alapján a modell képességei egyértelműen felülmúlják a jelenlegi nyílt versenytársakét. Bár a fejlesztés még viszonylag korai fázisban jár, az ambíciók egyértelműek.
Az OpenAI stratégiájának fontos része, hogy elkerülje azokat a kritikákat, amelyek például a Google Gemma vagy a Meta Llama modelljeit érték. Ezeket a rendszereket sokan bírálták túlságosan szigorú felhasználási feltételeikkel. Ezzel szemben az OpenAI várhatóan mind a felhasználási, mind a kereskedelmi hasznosítás terén nagyobb szabadságot biztosítana, követve a nyílt forráskód szellemiségét.
A lépés válasz a kiélezett piaci versenyre is, ahol olyan szereplők, mint a Meta (a Llama modell népszerűsége ellenére is) és a kínai DeepSeek (amely jelentős szabadságot ad a felhasználóknak) komoly kihívást jelentenek. Az OpenAI célja tehát nem kevesebb, mint egy olyan nyílt modell létrehozása, amely nemcsak technológiailag vezető, de a felhasználói közösség számára is vonzóbb alternatívát kínál.