Veszélybe kerülhet a kínai AI-reménység? Az USA korlátozhatja a DeepSeek hozzáférését a technológiához

Az Egyesült Államok kormánya komoly lépéseket fontolgat egy feltörekvő kínai mesterséges intelligencia startup, a DeepSeek ellen. A cég az év elején keltett feltűnést R1 nevű MI-modelljével, amely figyelemre méltó képességeket mutatott fel, ráadásul az amerikai versenytársaknál jóval alacsonyabb költséggel fejlesztették ki.

Washingtonban azonban aggodalmak merültek fel, és a hírek szerint a Trump-adminisztráció szigorításokat tervez. Ezek az amerikai szankciók megakadályozhatnák, hogy a DeepSeek hozzáférjen a kulcsfontosságú Nvidia chipekhez, amelyek elengedhetetlenek a modern MI-rendszerek működtetéséhez. Sőt, akár azt is megtilthatják, hogy amerikai felhasználók igénybe vegyék a DeepSeek szolgáltatásait.

A lépések hátterében az USA azon törekvése áll, hogy megőrizze technológiai vezető szerepét az egyre élesedő globális MI-versenyben. Ennek érdekében már a Biden-kormányzat is hozott korlátozó intézkedéseket az Nvidia chipek Kínába irányuló exportjára vonatkozóan, amelyeket most tovább szigoríthatnak. Az amerikai képviselőház Kína-ügyi bizottsága már vizsgálódik is, és hivatalos megkeresést küldött az Nvidiának arról, hogy kerülhettek-e chipjeik a DeepSeekhez.

Az exportkorlátozások már most éreztetik hatásukat: az Nvidia nemrégiben jelentős, 5,5 milliárd dolláros bevételkiesésre figyelmeztetett a Kínába irányuló eladások korlátozása miatt. Az ügyben egyelőre sem a Fehér Ház, sem az amerikai kereskedelmi minisztérium, sem pedig maga a DeepSeek nem nyilatkozott.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük