A 2-es típusú cukorbetegség kezelésére kifejlesztett, majd súlycsökkentő hatásuk miatt széles körben ismertté vált GLP-1 receptor agonisták újabb potenciális előnyére derülhetett fény. Friss ír és amerikai kutatások eredményei szerint ezek a szerek, mint például az Ozempic néven is ismert hatóanyagok, szerepet játszhatnak a demencia kialakulási esélyének mérséklésében.
Régóta ismert tény, hogy a 2-es típusú cukorbetegség növeli a demencia, különösen az agyi vérellátási zavarokhoz köthető vaszkuláris demencia rizikóját. Ezért is keltette fel a kutatók érdeklődését, hogy a vércukorszintet szabályozó gyógyszerek befolyásolhatják-e a kognitív hanyatlást.
A Galwayi Egyetem kutatói több mint 160 000 résztvevő adatait vizsgálták meg 26 klinikai vizsgálat alapján. Eredményeiket a JAMA Neurology szaklapban publikálták. Azt találták, hogy a GLP-1 készítményeket használóknál 45 százalékkal alacsonyabb volt a demencia vagy kognitív károsodás bármilyen okból történő kialakulásának kockázata, összehasonlítva azokkal, akik nem kaptak ilyen kezelést. Érdekesség, hogy ebben az elemzésben az SGLT2-gátlóknak (egy másik diabétesz gyógyszercsoport) nem mutattak ki hasonló védőhatást.
Ezzel párhuzamosan a Floridai Egyetem tudósai közel 400 000, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő beteg adatait elemezték. Az ő vizsgálatuk statisztikailag szignifikáns kockázatcsökkenést mutatott ki az Alzheimer-kór és a kapcsolódó demenciák tekintetében mind a GLP-1 agonistákat, mind az SGLT2-gátlókat szedő betegeknél, összehasonlítva más vércukorszint-csökkentő terápiákkal.
Bár a két kutatás némileg eltérő eredményre jutott az SGLT2-gátlók tekintetében, mindkettő alátámasztja a GLP-1 agonisták lehetséges neuroprotektív, azaz idegvédő hatását. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy ezeknek a gyógyszereknek szerepük lehet a jövőbeni, demenciát megelőző stratégiákban, különösen a 2-es típusú cukorbetegséggel élők körében.