A Kaliforniai Egyetem (UC Berkeley) mérnökei egy rendkívül kisméretű, vezeték nélküli repülő robotot hoztak létre. Az eszköz különlegessége, hogy működéséhez nincs szüksége sem akkumulátorra, sem fedélzeti elektronikára, ezzel áttörést érve el a miniatürizálás terén.
A poszméhek által inspirált szerkezet mindössze 21 milligrammot nyom, átmérője pedig kevesebb mint egy centiméter. Repülését egy külső mágneses mező teszi lehetővé, amely a roboton elhelyezett két apró mágnessel lép kölcsönhatásba. Ez a mező megpörgeti a propellert idéző robotot, elegendő felhajtóerőt generálva a levegőbe emelkedéshez. A Science Advances szaklapban publikált kutatás szerint a mágneses tér erősségének változtatásával az eszköz repülési iránya precízen szabályozható.
Ez a megoldás kiküszöböli a hagyományos robotoknál jelentkező súlyproblémát, amit az akkumulátorok és vezérlő elektronikák jelentenek. A kutatók kiemelik, hogy fejlesztésük jelentősen kisebb – jelenleg a világ legkisebb ilyen eszköze –, mint a következő hasonló robot, amely közel háromszor nagyobb átmérőjű (2,8 cm).
Fanping Sui, a tanulmány egyik szerzője szerint az apró robot ígéretes lehet szűk, nehezen hozzáférhető helyek, például kis csövek vizsgálatára vagy akár a beporzás segítésére is, ahol a méret kulcsfontosságú.
Jelenleg a robot még nem rendelkezik fedélzeti érzékelőkkel, így nem képes önállóan reagálni a környezet hirtelen változásaira, mint egy erősebb széllökés. A mérnökök célja a jövőben egy aktív vezérlőrendszer integrálása. Felmerült az is, hogy ha a robot méretét tovább csökkentenék szúnyog méretűre, akkor a működtetéshez szükséges erős mágneses tér helyett akár rádióhullámok is használhatók lennének.