Európában egyre nagyobb aggodalmat kelt egy Délkelet-Ázsiából származó invazív faj, az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) terjedése. Ez a rovar komoly fenyegetést jelent a kontinens őshonos rovarpopulációira, különösen a beporzást végző fajokra.
Egy nemrégiben készült tanulmány drámai képet festett ennek a ragadozónak a táplálkozási szokásairól. Kutatók lárvák bélrendszerének genetikai elemzésével (mélyszekvenálás) döbbenetes eredményre jutottak: bizonyítékot találtak arra, hogy az ázsiai lódarázs több mint 1400 különböző fajt fogyaszt. Ez a rendkívül széles táplálékspektrum magában foglal pókokat, lepkéket, bogarakat, kisebb darazsakat és – ami különösen aggasztó – kulcsfontosságú beporzó rovarokat.
Az elemzések kimutatták, hogy az európai mézelő méh, valamint több poszméhfaj is gyakran szerepel az ázsiai lódarázs étlapján. Mivel a beporzók elengedhetetlenek ökoszisztémánk működéséhez és az élelmiszertermeléshez, számuk csökkenése beláthatatlan következményekkel járhat.
A Science of the Total Environment című tudományos folyóiratban közölt kutatás rávilágított arra is, hogy az ázsiai lódarázs rendkívül alkalmazkodó ragadozó. Étrendje jelentősen eltérhet évszaktól és földrajzi helytől függően, ami megkönnyíti gyors terjedését. A faj mára Nyugat-Európa jelentős részén megvetette a lábát.
A helyzet kezelése érdekében kulcsfontosságú a lakosság közreműködése. A szakértők arra kérik az embereket, hogy ismerjék meg az ázsiai lódarazsat, és fészkeik észlelését haladéktalanul jelentsék az illetékes helyi hatóságoknak, hogy meg lehessen fékezni további terjedését és csökkenteni negatív hatásait.