Remény a láthatáron: Ausztrál felfedezés védhet a hosszú Covid ellen

Bár a koronavírus-fertőzés akut szakasza sokak számára már kevésbé jelent súlyos fenyegetést, a hosszú Covid továbbra is emberek ezreinek okoz hosszan tartó panaszokat, mint például krónikus fáradtság vagy a szaglás elvesztése. Ausztráliai tudósok, a Walter és Eliza Hall Orvostudományi Kutatóintézet munkatársai, erre a problémára kerestek megoldást.

Egy átfogó kutatás keretében több mint 400 ezer különböző molekulát elemeztek, hogy megtalálják azt, amelyik hatékonyan gátolhatja a vírus működését. Így bukkantak rá a WEHI-P8 nevű molekulára. Ez a vegyület a vírus PLpro nevű fehérjéjét célozza, amely kulcsfontosságú a kórokozó szaporodásához és a sejtek közötti terjedéséhez.

Az ígéretes molekulát egereken tesztelték. Az állatoknak a fertőzés előtt, majd azt követően is adagolták a szert. Az eredményeket összevetették egy már forgalomban lévő antivirális gyógyszer, a Paxlovid hatásával és a kezeletlen kontrollcsoporttal. A WEHI-P8 molekulával kezelt egerek szervezetében jelentősen alacsonyabb vírusszintet és gyulladást mértek, mint a Paxloviddal kezelteknél. Különösen fontos, hogy ezeknél az állatoknál alig vagy egyáltalán nem mutattak ki olyan tüdő- és agykárosodásra utaló jeleket, amelyeket a hosszú Coviddal hoznak összefüggésbe.

A kutatás eredményeit a rangos Nature Communications tudományos folyóiratban publikálták. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a következő lépés a klinikai vizsgálatok elvégzése embereken. Ezek szükségesek ahhoz, hogy megállapítsák a szer biztonságosságát, hatékonyságát, esetleges kombinálhatóságát más gyógyszerekkel, és hogy kiderüljön, segíthet-e azokon, akiknél már kialakultak a hosszú Covid tünetei.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük