Európa nagyszabású tervvel erősítené Mesterséges Intelligencia képességeit

Az Európai Unió komoly lépéseket tesz a mesterséges intelligencia (MI) területén való előrelépés érdekében. Céljuk, hogy felzárkózzanak a globális vezetőkhöz, mint az Egyesült Államok és Kína, és Európa meghatározó szereplővé váljon ezen a gyorsan fejlődő technológiai területen, növelve versenyképességét és technológiai önállóságát.

Ennek megvalósításához az EU egy körülbelül 8120 milliárd forintnak megfelelő befektetési csomagot tervez. Ebből a forrásból fejlett szuperszámítógépekkel rendelkező kutatási és fejlesztési központokat, úgynevezett MI-gyárakat és még nagyobb kapacitású gigagyárakat hoznának létre szerte a kontinensen.

Jelenleg az Egyesült Államok és Kína számítanak vezetőnek az MI fejlesztésében. Egy friss felmérés szerint az USA jelentősen több meghatározó MI modellt fejlesztett ki, mint Kína vagy az Európai Unió, ahol eddig csak Franciaország tudott ilyen eredményeket felmutatni. Az AI-hoz köthető szabadalmak, kutatások és befektetések terén sem tartoznak uniós országok a világ élvonalába, lemaradva az USA, Kína és az Egyesült Királyság mögött.

Az EU már korábban elindított kisebb MI-gyárakat, de a mostani tervek gigagyárak létrehozásáról szólnak. Ezek a létesítmények a jelenlegieknél jóval nagyobb számítási kapacitással rendelkeznének (több mint 100 000 processzorral) és kulcsfontosságú ágazatokban, mint az egészségügy, biotechnológia, ipar és tudományos kutatás, hoznának áttörést. Három-öt ilyen gigagyár épülhet, egyenként több milliárd eurós költséggel.

A szükséges 20 milliárd eurós keretet részben közpénzekből, az Európai Beruházási Bank közreműködésével teremtenék elő, célzottan ösztönözve a magántőke bevonását is. A terv része az európai félvezetőgyártás fejlesztése is, hogy biztosítsák a szuperszámítógépekhez szükséges chipeket.

Komoly kihívást jelent azonban ezen óriási központok energia- és vízigénye. Az uniós tervek szerint a működtetéshez megújuló energiaforrásokra kell támaszkodni, és a hűtéshez használt vizet újra kell hasznosítani, hogy a fejlesztések összhangban maradjanak Európa klímacéljaival.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük