Okostelefonunk segíthet a depresszió korai felismerésében

Napjaink okostelefonjai folyamatosan adatokat rögzítenek rólunk és környezetünkről. Egy kínai kutatás szerint ezek az információk, az úgynevezett digitális fenotípus elemzésével, lehetőséget nyújthatnak a mentális állapot változásainak, így például a depresszió korai jeleinek észlelésére.

A Lancsou Egyetem egyik kutatója, Jang Min-csiang szerint a készülékekben lévő szenzorok – mint a GPS, gyorsulásmérő, mikrofon – adatokat gyűjtenek a felhasználó mozgásáról, társas kapcsolatairól, alvási ciklusáról és akár szívritmusáról is. Ezek a viselkedési minták elemezhetők a mentális egészség szempontjából.

Az okostelefonok így passzív adatgyűjtő eszközként funkcionálnak, folyamatosan rögzítve a környezeti, egészségügyi és viselkedési adatokat. A legfrissebb kutatási eredmények alapján ezen adatok elemzése nem csupán a fizikai, de a mentális állapot követésére is alkalmas lehet.

A kutatók ugyanakkor rámutatnak, hogy a súlyos depressziós zavarra (MDD) utaló specifikus digitális mintázatok azonosítása komoly technikai kihívást jelent. Emellett az ilyen jellegű adatok felhasználása jelentős adatvédelmi aggályokat vet fel, melyeket kezelni kell.

A cél a depresszió minél korábbi szakaszban történő felismerése, ami javíthatja a kezelés esélyeit. A kutatók remélik, hogy a jövőben az okostelefon-gyártók képesek lesznek beépíteni ilyen mentális egészségügyi monitorozó funkciókat, garantálva a felhasználók magánéletének védelmét.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük