A Michigani Állami Egyetem tudósai egy eddig ismeretlen új baktériumtörzs azonosításáról számoltak be. Ezek a mikroorganizmusok figyelemre méltó módon a földfelszín alatt 21 méterrel, a mély talajrétegek rejtett világában élnek, ahol kulcsszerepet játszhatnak a leszivárgó szennyeződések lebontásában.
A CSP1-3 jelű mikrobát Iowa és Kína mély, hasonló szerkezetű talajából vett mintákban mutatták ki, ami arra utalhat, hogy szélesebb körben is elterjedt lehet. James Tiedje, a kutatás vezetője szerint felfedezésük új utakat nyithat a víztisztítás területén, különösen az ivóvízkészletek védelmében.
A genetikai elemzések tanúsága szerint e baktériumok ősei évmilliókkal ezelőtt vizes élőhelyekről (hőforrásokból, édesvizekből) kerültek a talajba, majd alkalmazkodtak a mélyebb rétegek körülményeihez. A korábbi feltételezésekkel ellentétben ezek a mikrobák nem alvó állapotban vannak, hanem folyamatosan, bár lassan növekednek, fenntartva aktív anyagcseréjüket a tápanyagszegény környezetben is.
További meglepetést okozott, hogy a CSP1-3 nem csupán jelen van, hanem kifejezetten uralkodik a saját életterében: egyes mély talajszintek mikrobiális közösségének akár 50 százalékát vagy még többet is kitehetik. Ez a domináns jelenlét egyedülálló. A kutatás eredményeit a Proceedings of the National Academy of Sciences rangos tudományos folyóirat közölte.
A talaj bolygónk természetes vízszűrő rendszereként működik. Míg a felszíni rétegek gyorsabban átengedik a vizet, a mélyebb zónák hosszabb ideig tartják vissza azt, így biztosítva a megfelelő környezetet a CSP1-3 számára. Ezek a baktériumok a felülről beszivárgó szén- és nitrogénvegyületeket hasznosítva távolítják el a szennyeződéseket, lényegében „feltakarítva” azokat az anyagokat, amelyek a felső rétegeken már átszivárogtak.
A kutatócsoport jelenleg laboratóriumi körülmények között próbálja szaporítani és tanulmányozni a CSP1-3 törzset. Ez komoly kihívást jelent, mivel a baktériumok speciális, mély talajbeli életkörülményeinek utánzása rendkívül összetett feladat.