A Semmelweis Egyetem friss klinikai vizsgálata szerint a mesterséges intelligencia, különösen a GPT-4o modell, ígéretes eredményeket mutatott két elterjedt bőrprobléma, az akne és a rosacea felismerésében. A kutatás során ez a modell az esetek kimagasló, 93%-ában helyesen azonosította a bemutatott képeken látható állapotokat. Ezzel szemben a Google Gemini Flash 2.0 modellje lényegesen gyengébben teljesített, mindössze 21%-os találati aránnyal.
A vizsgálat alapját olyan betegekről készült fotók képezték, akiknél már bőrgyógyász szakorvosok megerősítették az akne vagy a rosacea diagnózisát. Ezeket a képeket mutatták meg a két mesterséges intelligencia rendszernek. A kutatók kiemelték, hogy bár az akne és a rosacea gyakori és az életminőséget rontható betegségek, megkülönböztetésük a hasonló tünetek miatt kihívást jelenthet.
A GPT-4o nemcsak hogy az esetek 100%-ában adott valamilyen betegségmeghatározást, de a pontossága is meggyőző volt: az aknét 91%-ban, a rosaceát pedig 100%-ban ismerte fel helyesen. Azonban az altípusok pontos meghatározása már nehezebb feladatnak bizonyult az MI számára, itt az eredményesség 50-55% körül mozgott.
Dr. Kiss Norbert, a tanulmány egyik szerzője meglepőnek nevezte a GPT-4o kiváló teljesítményét, különösen annak fényében, hogy mind a páciensek, mind az orvosok körében van még némi bizalmatlanság az MI diagnosztikai képességeivel kapcsolatban.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy bár a mesterséges intelligencia a jövőben segíthet lerövidíteni a várakozási időt a bőrgyógyászati ellátásra és hozzájárulhat a korai felismeréshez, a végleges diagnózis felállítása és a kezelési terv meghatározása továbbra is szigorúan szakorvos feladata marad. Ez különösen fontos egy olyan területen, ahol világszerte növekszik az igény az ellátásra, miközben a szakemberek száma korlátozott.