Űrenergia lézersugárral: Az Aetherflux 2026-ban lépne színre

Egy új amerikai vállalkozás, az Aetherflux, jelentős lépést tett az űr alapú napenergia hasznosítása felé. A cég 50 millió dolláros friss befektetést szerzett tervei megvalósításához, melynek célja, hogy lézertechnológia segítségével juttasson energiát az űrből a Földre. A céget Baiju Bhatt alapította, akinek édesapja a NASA tudósa volt, és aki kezdetben saját tőkéből is támogatta a projektet.

Az Aetherflux koncepciója eltér a legtöbb hasonló kezdeményezéstől. Míg mások, mint például a Caltech vagy japán és európai projektek, jellemzően geostacionárius pályára tervezik napelemfarmjaikat, az Aetherflux alacsony Föld körüli pályát (LEO) céloz meg. Ez a megközelítés egyedi kihívásokat rejt, például szükségessé teszi egy energiatároló rendszer integrálását a folyamatos lesugárzáshoz. A napenergiát lézerrel továbbítanák a Földre, egy módszer, amely laboratóriumi körülmények között már bizonyított.

A tervek szerint az első technológiai demonstrátor 2026-ban állhat pályára, amelyhez a SpaceX nyújthat majd indítási szolgáltatást. Az űr alapú napenergia kiaknázása forradalmasíthatja az energiaipart, hiszen az ilyen rendszerek elméletileg folyamatosan (24/7) képesek energiát termelni, függetlenül az időjárástól vagy a napszaktól, ráadásul nem igényelnek értékes földi területeket és potenciálisan magasabb hatásfokkal működhetnek, mint a földi napelemek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük