A jövőbeli holdbázisok energiaellátása alapvető kihívást jelent az űrkutatás számára. Bár a napenergia kézenfekvő megoldásnak tűnik, a hosszú holdi éjszakák miatt önmagában nem elegendő a folyamatos működéshez. Erre válaszul a NASA egy kompakt, fissziós elven működő atomreaktor, a Fission Surface Power (FSP) koncepcióján dolgozik, amely stabil energiaforrást biztosítana. Kínai szakértők azonban úgy látják, hogy az amerikai terv jelentős fejlesztési potenciált rejt magában.
A Kínai Nemzeti Nukleáris Társaság (CNNC) mérnökei szerint a NASA által tervezett reaktor jelenlegi formájában tervezési korlátokkal küzd. Az amerikai űrügynökség célkitűzése egy 40 kW teljesítményű egység létrehozása, ami nagyjából harminc háztartás energiaigényét fedezné egy évtizeden keresztül. A kínai elemzés szerint azonban a NASA által javasolt henger alakú üzemanyagrudak használata mellett a reaktor élettartama – az anyag térfogatnövekedése miatt – valószínűleg nem érné el a tervezett tíz évet, inkább csak nyolc év körül alakulna.
A kínai kutatók egy alternatív megoldást javasolnak, amely szerintük nemcsak kiküszöbölné ezt a problémát, de jelentősen növelné a reaktor hatékonyságát és élettartamát is. Elképzelésük szerint a hengeres kialakítás helyett gyűrű alakú üzemanyagrudakat kellene alkalmazni. Állításuk szerint ez a módosítás önmagában akár 75 százalékkal is javíthatná a hatásfokot, miközben lehetővé tenné a reaktor számára, hogy megbízhatóan szolgáltassa a 40 kW teljesítményt több mint egy évtizeden át.
Az új kialakítás további előnye, hogy vékonyabb berillium reflektorra lenne szükség. Ez az elem felelős a maghasadás során keletkező neutronok visszatereléséért a láncreakció fenntartása érdekében, így a vékonyabb kivitel szintén hozzájárul a rendszer általános hatékonyságának növeléséhez.
A legszembetűnőbb különbség azonban az üzemanyagigényben mutatkozik meg. Míg a NASA terveihez hozzávetőlegesen 70 kilogramm uránra lenne szükség, a kínai koncepció csupán 18,5 kilogrammal számol. Ez a drasztikus csökkenés jelentős logisztikai előnyt jelentene, hiszen Kína így potenciálisan jóval több reaktort tudna egyetlen küldetés keretében a Holdra szállítani, mint az Egyesült Államok a jelenlegi tervekkel.