Az Apple berkein belül jelentős változások zajlanak a Siri digitális asszisztens fejlesztéséért felelős részlegnél. A lépésre azért került sor, mert a korábbi struktúra és erőfeszítések nem hozták meg azokat az eredményeket, amelyeket a vállalat elvárt, különösen az „Apple Intelligence” funkciók terén, amelyek bemutatása a 2024-es Worldwide Developers Conference (WWDC) eseményen nem felelt meg a belső célkitűzéseknek. Ennek következtében Mike Rockwell, aki korábban a Vision Pro szoftveres fejlesztéseinek élén állt, ez év márciusában átvette a Siri csapatának irányítását.
Rockwell érkezése nem csupán egy egyszerű vezetőváltást jelentett; egy mélyreható átszervezési folyamatot indított el. Ennek keretében a korábbi vezetők egy részét leváltják vagy alacsonyabb beosztásba helyezik, helyükre pedig a sikeres Vision Pro szoftvercsapatból érkező szakemberek kerülnek a Siri menedzsmentjébe. Az átalakítás elsődleges célja, hogy kézzelfogható javulást érjenek el a Siri alapvető képességeiben: a beszédfelismerés pontosságában, a felhasználói kérések megértésének mélységében, az asszisztens általános teljesítményében és sebességében, valamint a teljes felhasználói élmény minőségében. Ez egyértelmű jele annak, hogy az Apple elkötelezett a Siri modernizálása és versenyképességének növelése mellett.
Az új struktúrában a Siri mérnöki feladataiért mostantól Ranjit Desai felel, akinek feladata a technikai megvalósítás felügyelete lesz. A felhasználói élmény tervezésének irányítását Olivier Gutknecht vette át, akinek kulcsszerepe lesz abban, hogy a Siri használata intuitívabbá és felhasználóbarátabbá váljon. Az asszisztens mögött meghúzódó komplex technológiai architektúra fejlesztéséért pedig Nate Begeman és Tom Duffy felelnek. A Bloomberg értesülései szerint ezek a szakemberek az Apple legtehetségesebb és legelismertebb szoftvermérnökei közé tartoznak, kinevezésük pedig azt sugallja, hogy a vállalat komoly erőforrásokat mozgósít a Siri megújítására. Fontos megjegyezni, hogy miközben Rockwell a Siri átalakítását vezeti, továbbra is ő felel a visionOS operációs rendszer fejlesztéséért, a Vision Pro hardveres fejlesztései pedig John Ternus irányítása alatt maradnak, biztosítva a folytonosságot más kritikus területeken is.
A legnagyobb technológiai változás Rockwell vezetése alatt a Siri alapjainak teljes újragondolása. Az Apple egy modern, Nagy Nyelvi Modell (LLM) alapú rendszerre építi újjá az asszisztenst. Ennek a lépésnek a célja kettős: egyrészt egyszerűsíteni kívánják a Siri mögött lévő, az évek során komplexszé vált technológiai hátteret, másrészt pedig jelentősen bővíteni akarják a felhasználók számára elérhető funkciók körét és intelligenciáját. Az LLM technológia várhatóan lehetővé teszi majd, hogy a Siri sokkal természetesebb párbeszédeket folytasson, jobban megértse a kontextust, és összetettebb feladatokat is végrehajtson.
Az átalakítás egyik kiemelt célja a Siri mélyebb integrációja a különböző alkalmazásokba és szolgáltatásokba. Ennek érdekében az Apple szorosabb együttműködést tervez a harmadik féltől származó fejlesztőkkel is. A cél az, hogy a fejlesztők könnyebben tudják majd beépíteni a Siri képességeit saját alkalmazásaikba, ezáltal egy sokkal egységesebb és hatékonyabb ökoszisztémát létrehozva. Ez a nyitás kulcsfontosságú lehet ahhoz, hogy a Siri valóban központi szerepet tölthessen be az Apple eszközein végzett mindennapi feladatok során, és időben elkészüljenek a tervezett új funkciókkal, amelyek kihasználják az LLM adta lehetőségeket. Az Apple tehát komoly erőfeszítéseket tesz, hogy Siri ne csak utolérje a versenytársakat, de új mércét is állítson a digitális asszisztensek piacán.