Az állatok nyelvérzéke: Tényleg értik, amit mondunk?

Az emberiség régóta ábrándozik arról, hogy képes legyen beszélgetni az állatokkal, megérteni gondolataikat és érzéseiket. De vajon ez a vágy túlmutat a fantázián? Képesek az állatok valóban felfogni az emberi nyelv komplexitását, vagy csupán ügyesen reagálnak az általunk adott jelekre? Ez a kérdéskör jóval összetettebb annál, mint elsőre gondolnánk, és a tudományos kutatások folyamatosan újabb és újabb rétegeit tárják fel.

A téma kutatásának egyik korai és egyben intő példája Okos Hans esete. Ez a ló a 20. század elején lenyűgözte a közönséget azzal, hogy látszólag értette az emberi beszédet, számolt és válaszolt kérdésekre. Későbbi alapos vizsgálatok azonban kimutatták, hogy Hans nem a szavakat értette, hanem rendkívül érzékenyen reagált gazdája szinte észrevehetetlen testbeszédére és tudattalan jelzéseire. Ez a „Clever Hans-effektus” azóta is figyelmeztető jel a kutatók számára: óvakodni kell attól, hogy emberi értelmezéseket vetítsünk az állatok viselkedésére, és alaposan el kell különíteni a valódi megértést a tanult válaszreakcióktól.

Az 1960-as és 70-es években felerősödött az érdeklődés az állati nyelvi képességek iránt, különösen a főemlősök, delfinek és madarak esetében. Sok kísérlet zajlott, de a szkeptikusok hangja erős maradt, sokan úgy vélték, az állatok csupán ügyesen utánoznak, vagy egyszerű asszociációkat hoznak létre hangok és jutalmak között, anélkül, hogy valódi szavak jelentését értenék. Valóban, sok állat kiválóan értelmezi a hanglejtést, a testtartást vagy a rutinokat, de a nyelv ennél többet jelent: szimbólumok használatát, absztrakt fogalmak megértését és a nyelvtan szabályainak alkalmazását.

A kutatások azonban nem álltak le, és azóta kifinomultabb módszerekkel vizsgálták az állatok kognitív képességeit. Az egyik leghíresebb alany Koko, a nőstény gorilla volt, aki gondozóitól az amerikai jelnyelv egy módosított változatát tanulta meg. Koko lenyűgöző, körülbelül ezer jelből álló szókincset sajátított el, és állítólag több mint kétezer angol szóra reagált. Fontos azonban megjegyezni, hogy Koko nyelvhasználata messze volt az emberi szinttől. Bár képes volt jeleket használni szükségletei kifejezésére vagy tárgyak megnevezésére, a jelek kombinálása gyakran esetleges volt, és a nyelvtan alkalmazására nem volt képes. Emellett gondozói értelmezései is szerepet játszhattak abban, hogy mennyire tűnt koherensnek a kommunikációja.

Egy másik kiemelkedő példa Kanzi, a bonobó (törpecsimpánz), akit sok kutató a legfejlettebb nyelvi képességekkel rendelkező nem emberi főemlősnek tart. Kanzi nem jelnyelvet, hanem egy speciális, szimbólumokkal ellátott táblát (lexigramot) használt a kommunikációra. Körülbelül 200 szimbólumot értett meg és használt aktívan, amelyek tárgyakra, cselekvésekre, helyekre és személyekre utaltak. Kanzi képes volt egyszerűbb, új kombinációkat is létrehozni, jelezve a szimbolikus kommunikáció egyértelmű megértését. Ez jelentős lépés, de még mindig távol áll az emberi nyelv végtelen kreativitásától és összetett mondatszerkezeteitől. Kanzi és Koko esetei azt mutatják, hogy bár egyes főemlősök képesek elsajátítani a nyelv bizonyos elemeit, a teljes emberi nyelvi rendszer, különösen a komplex nyelvtan, valószínűleg fajspecifikus képességünk marad.

De mi a helyzet a hozzánk legközelebb álló állatokkal, a kutyákkal? A kutyák esetében különleges helyzet áll fenn. Több mint 14 ezer éves közös történelmünk során erős evolúciós ok és motiváció alakult ki bennük arra, hogy figyeljenek az emberi jelzésekre és kommunikációra. Már egészen fiatal koruktól, körülbelül nyolchetesen élénk érdeklődést mutatnak az emberi hangok és gesztusok iránt. Az idegtudományi kutatások, például az agyi képalkotó eljárások (fMRI) alkalmazásával, arra utalnak, hogy a kutyák agyában a szavak feldolgozása nem csupán a hangszínre korlátozódik. Bizonyos szavak hallatán specifikus agyi területek aktiválódnak, ami arra enged következtetni, hogy sajátos mentális reprezentációk kapcsolódnak ezekhez a szavakhoz, ami a megértés egy mélyebb szintjét jelzi.

Ezt támasztják alá olyan híres példák is, mint Chaser, a border collie, akit gyakran „a világ legokosabb kutyájaként” emlegettek. Chaser több mint ezer tárgy nevét tanulta meg megkülönböztetni, és ami még ennél is fontosabb, egy 2011-es tanulmány szerint alapvető mondatszerkezeteket is értett. Képes volt különbséget tenni olyan utasítások között, mint „vidd a zoknit a labdához” és „vidd a labdát a zoknihoz”, ami a szavak sorrendjének és a mondatban betöltött szerepének megértésére utal.

Egy frissebb, 2023-as kutatás Federico Rossano vezetésével tovább erősítette azt a nézetet, hogy a kutyák a szavak hangzására reagálnak, nem csupán a kontextusra vagy a gazda testbeszédére. A kísérletben 59 kutya vett részt, akiknek gombok megnyomásával játszottak le különböző szavakat. Amikor olyan szavakat hallottak, mint „kint” vagy „játék”, a kutyák következetesen az ezeknek megfelelő viselkedést mutatták (pl. az ajtóhoz szaladtak, vagy hozták a játékukat), függetlenül attól, hogy a gazda jelen volt-e vagy más jelzést adott-e. Ugyanakkor más tanulmányok rámutattak a kutyák korlátaira is: nehézséget okoz nekik például olyan szavak megkülönböztetése, amelyek csak egyetlen hangban térnek el egymástól (pl. „ül” és „áll”).

Összefoglalva tehát, bár az emberi nyelv teljes komplexitásának megértése valószínűleg egyedülálló emberi képesség marad, egyre több bizonyíték utal arra, hogy bizonyos állatfajok, különösen a hosszú ideje velünk élő kutyák és egyes főemlősök, képesek az emberi kommunikáció egyes aspektusait – például szavak jelentését és a szimbolikus kapcsolatokat – figyelemre méltó szinten elsajátítani és értelmezni. A kutatás folytatódik, és minden új felfedezés közelebb visz minket állattársaink elméjének jobb megértéséhez.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük