Sokunk számára ismerős lehet az a frusztráló helyzet, amikor egy izgalmas film vagy sorozat közben a Netflixen a párbeszédek alig hallhatóak, míg a zenei aláfestés vagy a hanghatások fülsiketítően erősek. Ez a kiegyensúlyozatlan hangzás jelentősen ronthatja a filmnézési élményt, de szerencsére létezik egy egyszerű beállítás, amellyel orvosolható ez a gyakori probléma. Nem kell tehát beletörődnünk abba, hogy lemaradunk a cselekmény szempontjából kulcsfontosságú mondatokról, vagy hogy a hangerőszabályzóért kell kapkodnunk jelenetről jelenetre.
A probléma gyökere gyakran abban rejlik, hogy a Netflix alkalmazás alapértelmezés szerint 5.1-es surround hangzást próbál továbbítani az eszközünkre. Az 5.1-es rendszer, más néven többcsatornás hangrendszer, öt különálló hangsugárzót (front bal, front jobb, center, surround bal, surround jobb) és egy mélynyomót (ez a „.1”) használ a térhatású hangzás létrehozására. Ebben a konfigurációban a párbeszédek jellemzően a center, azaz a középső csatornán keresztül szólalnak meg. Amennyiben azonban a lejátszó eszközünk – legyen az televízió, laptop, vagy akár egy tablet – csupán hagyományos sztereó hangrendszerrel rendelkezik (két hangszóró: bal és jobb), akkor ez a többcsatornás jel nem tud megfelelően feldolgozódni. Ennek következtében a párbeszédeket tartalmazó center csatorna információi elveszhetnek vagy jelentősen halkulhatnak, míg a zene és az effektek, amelyek a többi csatornán oszlanak el, aránytalanul hangosak maradhatnak.
A megoldás szerencsére nem igényel bonyolult technikai beavatkozást. Kövessük az alábbi lépéseket a hangbeállítások módosításához közvetlenül a Netflix felületén:
- Indítsuk el a kívánt filmet vagy sorozatot a Netflixen.
- Amikor a lejátszás megkezdődött, állítsuk meg a videót. Ekkor a képernyő alján vagy tetején megjelennek a lejátszási vezérlők. Ha nem jelennek meg automatikusan, mozgassuk meg az egeret (számítógép esetén) vagy használjuk a távirányító navigációs gombjait a vezérlősáv előhívásához.
- Keressük meg a hangbeállítások menüpont ikonját. Ez általában egy beszéd buborékra vagy egy hangszóróra hasonlító szimbólum. Kattintsunk vagy navigáljunk erre az ikonra.
- A megnyíló menüben láthatjuk az elérhető hangsávokat és nyelvi opciókat. Figyeljük meg, hogy melyik hangsáv van aktuálisan kiválasztva. Ha itt olyasmit látunk, hogy például „Magyar (5.1)” vagy „English [Original] (5.1)”, az azt jelenti, hogy a surround hangzás van beállítva.
- Válasszunk egy olyan audio sávot, amely nem tartalmazza az „5.1” jelölést. Ez lehet például „Magyar” vagy „English [Original]”, amely általában a sztereó vagy az alapértelmezett, nem térhangzású verziót jelöli. Egyes esetekben expliciten „Sztereó” néven is szerepelhet.
@setupspawn Why does Netflix not tell us this? #netflix #television #tvshow ♬ original sound – Matty McTech
A megfelelő, nem 5.1-es hangsáv kiválasztása után azonnal észrevehető javulást kell tapasztalnunk. A párbeszédeknek tiszta és érthető módon kell szólniuk, anélkül, hogy a háttérzajok vagy a zene elnyomnák őket. Ez a beállítás a Netflix alkalmazáson belül történik, így független attól, hogy milyen eszközön (okostévé, játékkonzol, számítógép, mobil eszköz) használjuk a szolgáltatást. A helyes hangkeverés kiválasztásával végre zavartalanul élvezhetjük a tartalmakat.
Fontos megjegyezni, hogy ez a beállítás általában megmarad a későbbiekben is az adott profilhoz és eszközhöz, de érdemes lehet időnként ellenőrizni, különösen, ha szoftverfrissítés történik vagy új eszközön jelentkezünk be. Ezzel az egyszerű trükkel búcsút inthetünk a bosszantó hangerő-ingadozásnak, és biztosíthatjuk az optimális hangélményt minden egyes netflixezés alkalmával, garantálva az élvezhetőbb filmnézést. Ne hagyjuk, hogy egy rossz alapbeállítás rontsa el a kikapcsolódásunkat, hiszen néhány kattintással helyreállítható a hangzásbeli egyensúly.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)