Forradalmi újítás küszöbén: Az Apple eszközök irányítása közvetlenül az agyból

A technológiai fejlődés egy olyan új korszakát éljük, ahol a tudományos-fantasztikus filmekből ismert ötletek egyre inkább kézzelfogható valósággá válnak. Képzeljük el, hogy csupán a gondolataink erejével vezérelhetjük okostelefonunkat vagy más eszközeinket. Ez a vízió hamarosan valósággá válhat, köszönhetően az Apple és a Synchron nevű, neurotechnológiával foglalkozó startup cég úttörő együttműködésének. Céljuk nem kevesebb, mint az akadálymentesítés forradalmasítása, lehetővé téve, hogy az Apple termékei gondolatokkal is irányíthatóvá váljanak, elsősorban azok számára, akik fizikai korlátaik miatt más módon nem képesek erre.

A közös fejlesztés középpontjában a Synchron által kifejlesztett Stentrode nevű innovatív agy-számítógép interfész (BCI) áll. Ennek az eszköznek a különlegessége abban rejlik, hogy beültetése minimálisan invazív módon történik: a koponya megnyitása nélkül, a nyaki fővénán (juguláris véna) keresztül juttatják el az agy megfelelő területére. Eddig tíz páciensnél alkalmazták sikeresen ezt az eljárást. A beültetett Stentrode tizenhat elektródája képes érzékelni azokat az agyi jeleket, amelyek a mozgási szándékot kódolják. Ezeket a jeleket azután a rendszer digitális parancsokká alakítja át, így téve lehetővé például egy ALS-ben vagy más, súlyos mozgáskorlátozottsággal élő személy számára, hogy az Apple Vision Prót vagy más kompatibilis Apple készülékeket pusztán a gondolatai segítségével használja. Bár ez a módszer jelenleg még lassabb lehet a hagyományos beviteli módoknál, mint a kézi érintés vagy a hangvezérlés, a működőképessége már bizonyított, és hatalmas előrelépést jelent az érintettek számára.

Az Apple a hírek szerint komoly terveket dédelget a technológia szélesebb körű elterjesztésére. Egy új, „Made for BCI” iparági szabvány bevezetését fontolgatják, amely hasonló lenne a 2014-ben a „Made for iPhone” hallókészülékekkel kapcsolatban létrehozott rendszerhez. Ennek lényege, hogy az agy-számítógép interfész eszközöket zökkenőmentesen integrálják az Apple ökoszisztémájába, kibővítve a már meglévő akadálymentesítési funkciókat és lehetőségeket. Ezáltal a BCI technológia nem csupán egy szűk réteg számára elérhető speciális megoldás lenne, hanem az Apple platform szerves részévé válhatna.

Fontos megjegyezni, hogy a BCI technológia fejlesztése több irányban is zajlik. Míg a Synchron és ezáltal az Apple a minimálisan invazív megközelítést részesíti előnyben, addig más szereplők, mint például Elon Musk cége, a Neuralink, az agyszövetbe közvetlenül beültetett, jóval több, akár ezernél is több elektródát tartalmazó eszközökben látják a jövőt. Ez utóbbi megközelítés potenciálisan nagyobb felbontású adatokat és komplexebb interakciókat tehet lehetővé, mint például a kurzor precíz irányítása vagy a szövegbevitel gondolati úton. Azonban ez az eljárás lényegesen nagyobb beavatkozással jár.

Az Apple és a Synchron közötti partnerség egyértelműen az elérhetőségre, a biztonságra és a praktikumra helyezi a hangsúlyt. Céljuk, hogy egy szélesebb körben alkalmazható, biztonságos megoldást kínáljanak, amely valódi segítséget nyújt a rászorulóknak. A fejlesztések gőzerővel folynak, és amennyiben minden a tervek szerint alakul, a közeljövőben már nemcsak elméleti lehetőségként beszélhetünk a gondolatvezérelt Apple eszközökről, hanem működés közben is láthatjuk majd őket, új távlatokat nyitva az ember-gép interakció és az akadálymentesítés területén. Ez a technológia valóban megváltoztathatja sok ember életét, visszaadva nekik a digitális világban való aktív részvétel lehetőségét.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük