Az Európai Űrügynökség (ESA) új kísérletében meteoritport felhasználva tesztelik a 3D-nyomtatást, hogy a Holdon és Marson előállíthassanak építőanyagokat és alkatrészeket helyi erőforrásokból.
Az Európai Űrügynökség (ESA) és a NASA együttműködésében zajló kísérlet célja, hogy felfedezzék, hogyan lehetne a Holdon és Marson található anyagokat használni az űrhajósok életterének felépítésére és az alkatrészek utánpótlására. Az ESA kutatói a 3D-nyomtatás technológiáját alkalmazva készítettek építőanyagot meteoritport felhasználva, ami lehetővé tenné a gyors és hatékony helyszíni gyártást.
A kísérlet során előállított építőanyag, amelyet „ESA Space Bricks”-nek neveznek, egy Lego építőkockára hasonlít. A nyomtatott téglát az ESA tudósai széles körű teszteknek vetik alá, hogy megállapítsák, mennyire strapabíró, és milyen védelmet nyújthatna az űrhajósoknak a Holdon vagy Marson.
A kísérlet során használt meteorit, amely körülbelül 4,5 milliárd éves, Északnyugat-Afrikában található. A kutatók ezt a meteoritot használták fel a 3D-nyomtatáshoz, mivel annak összetétele hasonló a holdi és marsi regolithoz. A meteoritport egy kevés politejsavval és mesterséges regolittel keverték össze, majd ezt az anyagot nyomtatták ki.
Aidan Cowley, az ESA tudományos vezetője szerint, mivel ez az első kísérlet ilyen jellegű építkezésre a Holdon, a folyamat nem csak a megvalósítás módját, hanem a helyi erőforrások felhasználásának lehetőségeit is felfedező jellegű. Bár a téglák még nem tökéletesek, Cowley szerint már most alkalmasak lehetnek az építkezésre.
A projekt egyik célja, hogy felhívja a fiatalok figyelmét az űrkutatás és a fenntartható technológiák fontosságára. Az „ESA Space Bricks” bemutatása több országban is zajlik, amelynek során a Lego is segít a tudományos ismeretterjesztésben.