A világháló végveszélyben? A Cloudflare vezetőjének komor jóslata a Mesterséges Intelligencia és a Google jövőformáló hatásairól

A digitális kor egyik legmeghatározóbb platformja, a világháló, komoly veszélyekkel néz szembe a mesterséges intelligencia (MI) rohamos fejlődése és a Google keresőóriás stratégiájának változásai miatt. Erre a borús jövőképre hívta fel a figyelmet Matthew Prince, a Cloudflare vezérigazgatója, aki szerint ezen erők együttesen alááshatják az internet ma ismert formájának alapjait, hacsak nem történik sürgős és hathatós kormányzati beavatkozás globális szinten. Prince egy interjúban fejtette ki aggodalmait, hangsúlyozva, hogy az MI alapvetően rengeti meg a világháló jelenlegi üzleti modelljét.

A probléma egyik gyökere, hogy a mesterséges intelligencia rendszerek elképesztő mennyiségű, szinte költségmentesen előállított tartalommal árasztják el az internetet. Ezen tartalmak generálásához gyakran olyan anyagokat – cikkeket, képeket, videókat – használnak fel, amelyek eredeti alkotóit semmilyen formában nem kompenzálták szellemi termékük felhasználásáért az MI modellek tanítása során. Ez a gyakorlat súlyosan sérti az eredeti tartalomkészítők jogait és érdekeit, miközben felborítja a tisztességes piaci verseny feltételeit.

A másik jelentős fenyegetést a Cloudflare vezetője abban látja, ahogyan a nagy technológiai platformok, élükön a Google-lel, igyekeznek saját ökoszisztémájukon belül tartani a felhasználókat. Míg korábban a közösségi oldalak kezdték el hátrébb sorolni a külső hivatkozásokat tartalmazó megosztásokat, addigra mára a Google is aktívan törekszik arra, hogy a látogatók minél kevesebbszer kattintsanak át más weboldalakra. Ennek legújabb és leginkább aggasztó megnyilvánulása az MI-alapú összefoglalók megjelenítése a keresési eredmények között. Ezek az összefoglalók lényegében „kivonatolják” a külső weboldalak tartalmát, így a felhasználók anélkül jutnak információhoz, hogy felkeresnék az eredeti forrásokat. Ez a gyakorlat ellehetetleníti, hogy a tartalmakat eredetileg létrehozó és publikáló oldalak fedezni tudják működési költségeiket, hiszen a látogatók és a velük járó hirdetési bevételek elmaradnak.

Ilyen körülmények között a web évtizedek óta bevált, hirdetésalapú bevételi struktúra fenntarthatatlanná válik. A weboldalak üzemeltetői válaszút elé kerülnek: vagy bezárják kapuikat, vagy áttérnek egy előfizetéses modellre, ahol a tartalmak csak díjfizetés ellenében válnak elérhetővé. Sőt, a helyzetet tovább rontja, hogy a technológiai vállalatok valószínűleg ezen korlátozásokat is kijátsszák majd a mesterséges intelligenciák tanítása érdekében, így az új, minőségi tartalmak előállítása és online publikálása lényegében értelmetlenné és lehetetlenné válhat. Prince szerint „a web üzleti modellje nem maradhat fenn, hacsak nem történik változás, mert a feltett kérdésekre adott válaszok egyre inkább nem az eredeti forráshoz vezetnek majd, hanem annak valamilyen származékos forrásához.”

Mindezeken túlmenően további problémát jelent, hogy mind a mesterséges intelligencia, mind maga a Google gyakran silány minőségű, sőt, esetenként téves vagy akár veszélyes tartalmakkal árasztja el a webet. Az MI által generált válaszok és összefoglalók sokszor pontatlanok, ami nem csupán az értékes, emberi alkotókat szorítja ki a piacról, hanem általánosságban is rontja a web használhatóságát. Ez a minőségromlás pedig hosszabb távon a társadalom általános tájékozottságának csökkenéséhez vezethet, és potenciálisan ellentéteket szíthat hamis információk terjesztésével, még az objektíven ellenőrizhető tényekkel kapcsolatban is.

Prince úgy véli, a web jelenlegi üzleti modelljét csak radikális változásra van esély megmenteni, de kérdéses, hogy ez a fordulat bekövetkezik-e. Amennyiben nem, úgy közel három évtizedes virágzás után a világháló története véget érhet, vagy egy olyan platformmá silányulhat, amely kizárólag kereskedelmi érdekeket és politikai propagandát szolgál ki – akár néhány éven belül. A digitális ökoszisztéma ezen átalakulása nem csupán a webet érinti; a mesterséges intelligencia térnyerése világszerte számos munkahelyet és iparágat veszélyeztethet, sőt, egyes vélemények szerint akár az okostelefonok létjogosultságát is megkérdőjelezheti a jövőben.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük