Az AMD az elmúlt években folyamatosan bizonyította innovációs képességét a processzorok piacán, különösen a Zen architektúra bevezetése óta. Generációról generációra képesek voltak növelni a teljesítményt és új technológiákat bevezetni, amelyek jelentős hatással voltak a felhasználói élményre, legyen szó akár átlagfelhasználókról, professzionális tartalomkészítőkről vagy a legelhivatottabb játékosokról. A vállalat nem ül a babérjain, és a legfrissebb híresztelések szerint már a távolabbi jövőt tervezik, amelyben egy radikálisan új megközelítés is helyet kaphat.
Jelenleg a Zen 5 architektúra örvend nagy népszerűségnek, amely kiváló teljesítményével és a fejlett 3D V-Cache technológiával hódít, különösen a játékosok körében. Ez a siker azonban csak egy lépcsőfok egy hosszabb fejlesztési úton. Most újabb információk láttak napvilágot, amelyek az AMD még ambiciózusabb terveiről szólnak, konkrétan a Zen 7 kódnevű architektúrával kapcsolatban. Egy ismert hardverekkel foglalkozó YouTube-csatorna, a Moore’s Law is Dead szivárogtatott ki részleteket, amelyek alapjaiban változtathatják meg a processzorok felépítését.
A kiszivárgott információk szerint az AMD a Zen 7 esetében egy merőben új stratégiát követhet, amelynek keretében az egységes magdizájnt felváltaná a különböző, specializált magtípusok alkalmazása. Ezek között említenek klasszikus, nagy sűrűségű, energiahatékony és alacsony fogyasztású magokat, de a legizgalmasabb újítás kétségkívül az úgynevezett „3D Core” megjelenése lenne. Ez a koncepció a jelenlegi 3D V-Cache technológiát gondolná tovább, méghozzá drasztikus módon. A hírek szerint minden egyes „3D Core” saját, dedikált cache chipletet kapna, ahelyett, hogy több mag osztozna egy közös gyorsítótáron. Ez a megoldás elméletileg óriási teljesítménynövekedést eredményezhet, különösen azokban az alkalmazásokban, ahol a gyorsítótár mérete és sebessége kritikus fontosságú, mint például a modern játékok vagy a nagy adatbázisokkal dolgozó szoftverek.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ezek a tervek még a nagyon távoli jövőbe mutatnak. A Zen 7 architektúra megjelenése előtt még a Zen 6 generációnak is debütálnia kell, így az új technológia legkorábban 2027-2028 környékén válhat valósággá. Mint minden ilyen korai szivárgás esetében, itt is jelentős a bizonytalansági faktor. A hardverfejlesztés egy hosszú és összetett folyamat, ahol a tervek az évek során sokat változhatnak, vagy akár teljesen el is vethetnek bizonyos koncepciókat. A Moore’s Law is Dead forrása is jelezte, hogy az információk további megerősítésre szorulnak, így a pontos technikai részletekre még várnunk kell.
Az AMD várhatóan a Zen 7 esetében is a legkorszerűbb gyártástechnológiát fogja alkalmazni, hogy lépést tudjon tartani a piaci versenyben, elsősorban legfőbb riválisával, az Intellel. Egy ilyen jelentős architekturális váltás, mint a „3D Core” bevezetése, komoly erőforrásokat és fejlesztési kapacitást igényel, de ha sikerrel járnak, azzal az AMD hosszú távra bebiztosíthatja pozícióját a csúcskategóriás processzorok szegmensében.
Amennyiben ezek a jövőbeli tervek megvalósulnak, az AMD újabb jelentős lépést tehet előre a processzorok világában. A „3D Core” technológia valódi áttörést hozhat a teljesítmény terén, ami különösen vonzó lehet a játékosok és a professzionális felhasználók számára. Természetesen egy ilyen fejlett technológia várhatóan a termékek árában is megmutatkozik majd, így a Zen 7 alapú csúcsprocesszorok valószínűleg a jelenlegi Ryzen 7 vagy Ryzen 9 modelleknél is magasabb árcédulával érkezhetnek. Azonban a potenciális teljesítménytöbblet sokak számára megérheti a befektetést. Egyelőre érdemes fenntartásokkal kezelni ezeket a híreket, de az biztos, hogy az AMD továbbra is az innováció élvonalában kíván maradni.