
A new york-i tömegközlekedési vállalat (mta) újabb, ambiciózus technológiai kísérletbe kezd, ezúttal a bűnmegelőzést célul kitűzve. a tervek szerint mesterséges intelligencia (mi) alapú kamerarendszerek segítségével, az emberek viselkedési mintáinak elemzésével próbálnák meg előre jelezni a potenciális bűncselekményeket a városi metróhálózaton. bár az mta az elmúlt időszakban több, nagy port kavart műszaki fejlesztéssel is küszködött, és két korábbi, rendőrségi projekt is kudarcot vallott (a robotzsaru és a fegyverészlelő mi-rendszer), ez a kezdeményezés közvetlenül a közlekedési vállalat alá tartozik.
Michael Kemper, az mta biztonsági vezetője szerint a projekt célja egy prediktív bűnmegelőzési rendszer létrehozása. az elképzelés lényege, hogy a biztonsági kamerák által rögzített képeket egy gépi tanulásos rendszer elemezné, és riasztást küldene a biztonsági őröknek vagy a rendőrségnek, ha gyanús viselkedési mintákat vagy helyzeteket észlel. ez elméletileg lehetővé tenné a bűncselekmények elkövetésének megelőzését, még mielőtt azok megtörténnének. a vállalat több techcéggel is együttműködik a lehetséges megoldások kidolgozásában, a projekt jelenleg koncepció fázisban van.
Az mta hangsúlyozza, hogy a tervezett bűnelőrejelző rendszer nem használna arcfelismerést, kizárólag viselkedési minták detektálásán alapulna. ez a megkötés különösen fontos, hiszen a mesterséges intelligenciával kapcsolatos korábbi hírek gyakran felvetették a rasszizmus és az előítéletek problémáját az algoritmikus döntéshozatalban. az arcfelismerés elkerülésével az mta reméli, hogy csökkenteni tudja az ilyen aggodalmakat és növeli a rendszer elfogadottságát a nyilvánosság körében.
Érdekesség, hogy az mta már jelenleg is alkalmaz mi-alapú megoldásokat a tömegközlekedésben. 2023 óta használnak például gépi tanulásos megfigyelőszoftvert a bliccelők azonosítására és a bliccelési szokások feltérképezésére. a most bevezetni kívánt prediktív rendszer azonban egy teljesen új dimenziót képviselne, és sokkal komplexebb kihívásokat rejt magában. egyelőre nem világos, hogy pontosan milyen típusú bűncselekményeket céloznának meg, és hogyan valósulna meg a megelőzés a gyakorlatban. az is aggodalomra ad okot, hogy a mesterséges intelligencia önálló feladatok végrehajtásában – különösen a rendfenntartás területén – eddig nem mutatott kiemelkedő teljesítményt, és számos szakirodalom dokumentálja a potenciális hibalehetőségeket. az mta-nak tehát nem csupán a technikai megvalósíthatóságot, hanem a társadalmi és etikai vonatkozásokat is alaposan mérlegelnie kell, mielőtt egy ilyen széles körű rendszert bevezetne. a metrósínek hibáinak észlelése például, amit módosítatlan pixel mobilokkal sikeresen teszteltek, sokkal kevésbé invazív és vitatható alkalmazási területe az mi-nek, mint a bűnmegelőzés.
Az új rendszer bevezetése jelentős előrelépést jelenthet a new york-i metró biztonságának javításában, de csak akkor, ha a fejlesztők képesek lesznek leküzdeni a technikai és etikai kihívásokat, és egy valóban hatékony, pártatlan és megbízható megoldást hoznak létre. a transzparencia és a nyilvánosság bevonása kulcsfontosságú lesz a projekt sikeréhez.
Fotó: Cem Ersozlu / Unsplash