
Az elmúlt évtizedben az USB Type-C csatlakozó fokozatosan beépült mindennapi életünkbe, a laptopoktól kezdve a játékkonzolokon át az okostelefonokig és e-olvasókig. Ugyan egyre szélesebb körben elterjedt, a kezdetektől fogva megmaradt egy alapvető probléma: a következetlenség. Egy USB-C port képes lehet adatátvitelre, töltésre és videójel továbbítására is, de a felhasználó sosem lehet biztos benne, hogy az adott port mely funkciókat támogatja. Ez gyakran vezet csalódáshoz és zavarhoz.
A problémát az okozza, hogy az USB-C csatlakozó fizikai specifikációja önmagában nem garantálja a mögöttes protokollok, mint az adatátviteli sebesség (USB-protokoll), a töltés (USB Power Delivery) vagy a DisplayPort/HDMI jelek továbbítása (USB-C Alt Mode) meglétét. Bár ezeket a képességeket gyakran csoportosítják, nem volt kötelező együtt implementálni őket, ami azt eredményezte, hogy sok USB-C port nem teljesíti a felhasználók elvárásait.
A Microsoft most lépéseket tesz ezen ellentmondások megszüntetésére. Egy közelmúltbeli bejegyzésben a vállalat USB Blogján bejelentették, hogy a Windows Hardver Kompatibilitási Program (WHCP) segítségével befolyásukra támaszkodva kívánják egységesíteni az USB-C portok funkcionalitását a Windows PC-ken. Céljuk, hogy a PC-gyártóknak kötelezővé tegyék a töltés, a kijelzőkimenet és legalább 5 gigabites adatátviteli sebesség támogatását minden beépített USB-C porton. Ezáltal kiküszöbölhetők lennének a részlegesen működő USB-C porttal szerelt rendszerek.
Ugan Sivagnanenthirarajah, a Microsoft vezető termékmenedzsere rámutatott, hogy a Windows diagnosztikai adatai szerint az USB4-gyel felszerelt PC-k 27 százalékánál fordult elő „korlátozott funkcionalitású értesítés”. Ez azt jelenti, hogy a felhasználó csatlakoztatott egy USB-C eszközt, de egy olyan funkció, amelyre az eszköznek szüksége van (pl. egy alternatív üzemmód), nem volt implementálva a PC-n. Ez a helyzet rávilágít arra, hogy a probléma nem magában a megfordítható USB Type-C csatlakozóban rejlik, hanem az USB-C portok következetlen megvalósításában a PC-ökoszisztémában.
A Microsoft új irányelvei szerint minden USB-C portnak támogatnia kell a PC töltést és legalább egy külső kijelző csatlakoztatását, emellett minimum 4,5 W teljesítményt kell biztosítania a csatlakoztatott tartozékok számára. Fontos megjegyezni, hogy a Microsoft nem írja elő a magasabb, 10, 20, 40 vagy 80 Gbps átviteli sebességeket, sem egy adott USB-PD teljesítményszintet. Továbbá nem kötelező a külső PCI Express eszközök (például külső grafikus dokkolók) támogatása sem. Azonban az USB 3.x sebesség, a kijelzőkimenet és a töltéstámogatás elvárhatóvá válik minden Windows laptop USB-C portjától, amelyet valamelyik nagy OEM-gyártó készített.
A Thunderbolt specifikációkat továbbra is az Intel tanúsítja, és a Thunderbolt 4 és 5 portok kiemelkedő képességeikkel továbbra is garantálják az összes USB-C funkciót, beleértve a PCI Express eszközök támogatását, a 40 vagy 80 Gbps átviteli sebességet, két vagy több külső 4K kijelző támogatását, valamint a külső tartozékok akár 15 W-os tápellátását. Ez azt jelenti, hogy minden olyan portnak, amely 40 vagy 80 Gbps-os USB4-támogatást hirdet, a Thunderbolt 3 tanúsítvánnyal rendelkező tartozékokat is támogatnia kell. Ez további biztosítékot nyújt a felhasználóknak a portok képességei felől.
A WHCP-program kritikus szerepet játszik ebben az egységesítési folyamatban, mivel automatizált tesztelési eszközöket biztosít a PC-gyártóknak. Ezáltal megbizonyosodhatnak arról, hogy az új rendszereik a Windows rendszerrel a várakozásoknak megfelelően működnek. A Microsoft a programból származó adatokat arra használja, hogy felderítse és megoldja a problémákat a teljes Windows ökoszisztémában. Az új WHCP-követelmények például előírják, hogy az USB-C portok a Windows beépített USB-illesztőprogramjait használják. Ez óriási előny, mert a felmerülő problémák javításai a Windows Update-en keresztül automatikusan eljutnak az összes Windows-rendszerhez, elkerülve a PC-gyártók részéről szükséges további erőfeszítéseket.
Bár a Microsoft sosem rendelkezett az Apple-hez hasonló kontrollal a PC-ökoszisztéma felett, a WHCP program lehetővé tette a szélesebb PC-ökoszisztéma előre mozdítását az évek során. Segített bevezetni olyan technológiákat, mint az UEFI és a Secure Boot, a Trusted Platform Modules és a Precision Touchpads. Ezek a követelmények, bár időnként ellentmondásosak voltak, fokozatosan biztonságosabbá és megbízhatóbbá tették a PC-ökoszisztémát. Az USB-C kampány talán későn érkezik, de fokozatosan orvosolja a csatlakozó néhány alapvető hiányosságát, és segít egy olyan funkcionális szintet meghatározni, amelyet az USB-IF-nek már egy évtizeddel ezelőtt is meg kellett volna követelnie.