
Az emberiség űrkutatása évtizedek óta tart, és ezzel együtt jár egy egyre növekvő probléma: az űrszemét felhalmozódása. Műholdtöredékek, elhasznált rakétafokozatok és egyéb apró darabkák veszélyeztetik az aktív műholdakat, sőt, akár a Nemzetközi Űrállomást (ISS) is. Ahogy egyre több objektum kerül Föld körüli pályára, úgy válik sürgetőbbé a kérdés: mihez kezdjünk ezzel a növekvő mennyiségű „kozmikus szeméttel”? Ebben a cikkben egy merész, tudományos-fantasztikusnak tűnő, mégis elgondolkodtató ötletet vizsgálunk meg: vajon a fekete lyukak jelenthetik-e a végső megoldást az űrszemét problémájára, mint az univerzum tökéletes, végső „szemétégetői”?
Az űrszemét problémája nem új keletű. Az első mesterséges hold, a Szputnyik-1 1957-es felbocsátása óta több ezer tonna anyag gyűlt fel Föld körüli pályán. Ezek a darabkák óriási sebességgel keringenek, és még egy apró csavar is hatalmas károkat okozhat egy működő műholdban. Az ütközések pedig lavinaszerűen tovább növelhetik a törmelék mennyiségét, egyre sűrűbbé téve az alacsony Föld körüli pályát. Ez az úgynevezett Kessler-szindróma egy rendkívül aggasztó forgatókönyv, amely elméletileg teljesen ellehetetleníthetné a jövőbeni űrutazást és műholdas kommunikációt. Jelenleg számos kutatás folyik a probléma kezelésére, például hálók, lézerek vagy robotkarok segítségével történő begyűjtésről, de ezek a módszerek bonyolultak, költségesek és csak korlátozott mennyiségű szemetet képesek eltávolítani.
És itt jön a képbe a fekete lyuk, ez a rejtélyes kozmikus entitás, melynek gravitációs vonzása olyan erős, hogy még a fény sem képes megszökni belőle. Elképzeléseink szerint a fekete lyuk egyfajta kozmikus „vákuumként” működhetne, amely képes lenne elnyelni mindent, ami a közelébe kerül. A gondolat felmerülhet: ha a fekete lyukak ennyire hatékonyak a tömeg elnyelésében, miért ne használnánk fel őket az űrszemét eltávolítására? Az elmélet vonzó, hiszen a fekete lyukak hatalmas befogadóképességgel rendelkeznek, és az általuk elnyelt anyag gyakorlatilag örökre eltűnne. Ez egy végleges megoldásnak tűnhet, egyfajta „kozmikus szeméttelepnek”, ahová az emberiség egyszerűen „bedobhatja” a fölösleget.
Azonban, mielőtt lelkesen nekilátnánk űrszemét szállító rakétákat építeni, amelyek egy fekete lyuk felé tartanak, érdemes alaposabban megvizsgálni a valóságot. Először is, a hozzánk legközelebbi ismert fekete lyuk, a Sagittarius A* a Tejút középpontjában található, mintegy 26 000 fényévre tőlünk. Ez a távolság felfoghatatlan, és egyelőre nincs olyan technológiánk, amivel ilyen messzire képesek lennénk utazni, pláne hatalmas mennyiségű szemetet szállítva. A távolság mellett a sebesség is kritikus tényező. Az űrszemét darabjai Föld körüli pályán keringenek, ami azt jelenti, hogy hatalmas energiára lenne szükségünk ahhoz, hogy irányítottan egy fekete lyuk felé tereljük őket. Ez az energiaigény a jelenlegi technológiánkkal szinte megvalósíthatatlan.
Másodsorban, ha sikerülne is valahogyan eljutni egy fekete lyuk közelébe, maga a folyamat sem lenne veszélytelen. Egy fekete lyuk eseményhorizontjához közeledve a gravitációs erők extrém módon megnőnek, és olyan jelenségek lépnek fel, mint a „spagettizáció”, ahol az anyagot apró részecskékre húzza szét a hatalmas gravitáció. Bár ez az űrszemét számára ideálisnak tűnhet, a szállítására használt űrjárművek és az azokban tartózkodó emberek (ha egyáltalán lenne emberi személyzet) számára ez egy biztos és igen kellemetlen végzetet jelentene. A fekete lyukak nem csendes, passzív szemétgyűjtők; rendkívül dinamikus, energikus rendszerek, amelyek környezetében heves sugárzások és egyéb jelenségek lépnek fel.
Harmadrészt, a fekete lyukak – bár elnyelnek mindent – nem tűntetnek el semmit nyomtalanul. Az információparadoxon az egyik legnagyobb rejtély a fekete lyukakkal kapcsolatban: mi történik az információval, ami beleesik? Stephen Hawking elmélete szerint a fekete lyukak hőt sugároznak (Hawking-sugárzás), és ezáltal lassan elpárolognak. Ez azt jelenti, hogy az elnyelt anyag információja valamilyen formában visszajut a világegyetembe, bár nem abban a formában, ahogy azt elvárnánk. Tehát, bár az űrszemét mint fizikai objektum eltűnne, az információja nem. Ez a kérdés azonban inkább elméleti, mint gyakorlati jelentőségű az űrszemét problémájának kontextusában.
Végül, de nem utolsósorban, a fekete lyukak használata az űrszemét eltávolítására rendkívül felelőtlen és etikai szempontból is aggályos lenne. A világegyetem tele van még megismeretlen jelenségekkel, és a fekete lyukak talán a legrejtélyesebbek közülük. Egy ilyen létesítmény manipulálása vagy „szemétlerakónak” való használata beláthatatlan következményekkel járhat, aminek ma még a felét sem értjük. Nem tudhatjuk, milyen rejtett összefüggések vannak, vagy milyen hatása lehet a kozmikus egyensúlyra, ha ilyen módon beavatkozunk a természetbe. A kozmosz rendje sokkal összetettebb, mint ahogy azt jelenleg látjuk, és az óvatosság alapvető fontosságú.
Összességében tehát, bár a fekete lyukak mint „végső szemétégetők” gondolata lenyűgöző és romantikus, a valóság sokkal prózaibb és veszélyesebb. Jelenlegi technológiánkkal és tudásunkkal ez a megoldás a puszta fantázia birodalmába tartozik. Ahelyett, hogy ilyen grandiózus, mégis megvalósíthatatlan tervekben gondolkodnánk, érdemesebb a földhözragadtabb, de reálisabb alternatívákra koncentrálni. Az űrszemét begyűjtésének és újrahasznosításának jelenleg is fejlesztés alatt álló módszerei, valamint a jövőbeni űrjárművek tervezése során a „zero waste” megközelítés alkalmazása sokkal ígéretesebb utat jelent. Talán a jövőben, évszázadok múlva, amikor az emberiség eljut a csillagközi utazásig, és mélyebben megérti a fekete lyukak működését, újra előkerülhet ez az ötlet, de addig is, maradjunk a Föld-közeli megoldásoknál.