A DirectX 9 egy régebbi verziója a Microsoft multimédiás API-jának, de még mindig kritikus fontosságú lehet bizonyos régebbi játékok és alkalmazások futtatásához. Sajnos, a telepítése néha problémákba ütközhet, különösen modernebb operációs rendszereken. Ebben a cikkben áttekintjük a leggyakoribb problémákat, amelyek újrainduláshoz vezetnek, és részletes hibaelhárítási lépéseket mutatunk be.
Miért van szükség a DirectX 9-re modern rendszereken?
Bár a Windows modern verziói (Windows 10, Windows 11) tartalmaznak újabb DirectX verziókat, sok régebbi játék és alkalmazás továbbra is a DirectX 9 könyvtáraira támaszkodik. Ha ezek a könyvtárak hiányoznak vagy sérültek, a program egyszerűen nem fog elindulni, vagy furcsa hibákat produkálhat. Ezért van szükség néha a manuális telepítésre, annak ellenére, hogy a rendszerünk modernebb verziót tartalmaz.
Gyakori Problémák és Tünetek
A DirectX 9 telepítési problémái különféleképpen jelentkezhetnek. A leggyakoribbak:
- A telepítés közben a rendszer újraindul.
- Hibás üzenetek a telepítés során, pl. „Sikertelen telepítés” vagy „Hiba a fájl kicsomagolásakor”.
- A játék vagy alkalmazás elindul, de grafikai hibák jelentkeznek, pl. hiányzó textúrák, torz képek.
- A játék vagy alkalmazás egyáltalán nem indul el, és hibaüzenetet ad a DirectX hiányzó DLL fájljaira vonatkozóan.
Hibaelhárítási Lépések
Nézzük, hogyan orvosolhatjuk ezeket a problémákat:
1. A Telepítőfájl Ellenőrzése
Először is győződjünk meg arról, hogy a telepítőfájl, amit használunk, megbízható forrásból származik. A Microsoft hivatalos webhelyéről vagy egy megbízható játékplatformról (pl. Steam, GOG) letöltött telepítő a legbiztonságosabb. Kerüljük a kétes eredetű weboldalakat, mert azok fertőzött fájlokat tartalmazhatnak. A telepítőfájl neve általában „dxwebsetup.exe” vagy hasonló.
2. Kompatibilitási Mód
A DirectX 9 telepítő régebbi, ezért szükség lehet kompatibilitási módban futtatni. Ehhez kattintsunk jobb gombbal a telepítőfájlra, válasszuk a „Tulajdonságok” menüpontot, majd a „Kompatibilitás” fület. Itt jelöljük be a „Program futtatása kompatibilitási módban:” jelölőnégyzetet, és válasszuk ki a Windows XP vagy Windows 7 opciót. Emellett jelöljük be a „Program futtatása rendszergazdaként” jelölőnégyzetet is.
3. Rendszerfájl Ellenőrző (SFC)
A sérült rendszerfájlok problémákat okozhatnak a telepítés során. Futtassuk a System File Checker-t (SFC) a Windows parancssorából (adminisztrátori jogosultságokkal). Nyissuk meg a Start menüt, írjuk be „cmd”, kattintsunk jobb gombbal a „Parancssor”-ra, és válasszuk a „Futtatás rendszergazdaként” opciót. A parancssorba írjuk be: sfc /scannow
, majd nyomjuk meg az Entert. A rendszer megvizsgálja a fájlokat, és ha talál sérülteket, megpróbálja helyreállítani azokat.
4. DirectX Végfelhasználói Futási Környezet Webes Telepítő
A leggyakoribb és leghatékonyabb módszer a DirectX 9 telepítésére a webes telepítő használata. Ez a telepítő letölti és telepíti az összes szükséges fájlt az internetről, így elkerülhető a sérült vagy hiányzó fájlokkal kapcsolatos probléma. A telepítőt a Microsoft oldaláról tölthetjük le.
5. A Telepítés Biztonságos Módban történő végrehajtása
Bizonyos esetekben a telepítés sikeresebb lehet, ha a Windows biztonságos módban fut. Biztonságos módban a Windows csak a legszükségesebb illesztőprogramokat és szolgáltatásokat tölti be, így minimalizálva a konfliktusok lehetőségét. A biztonságos módba a Windows indítása során a F8 billentyű többszöri lenyomásával juthatunk el (régebbi rendszereken), vagy a Windows beállításokból (újabb rendszereken).
6. Driver Frissítés
A videokártya illesztőprogramjának frissítése is megoldhatja a problémát. Látogassunk el a videokártya gyártójának (pl. NVIDIA, AMD, Intel) weboldalára, és töltsük le a legfrissebb illesztőprogramot a kártyánkhoz. A frissítés előtt érdemes eltávolítani a régi illesztőprogramot a Vezérlőpult segítségével.
7. Régebbi DirectX Verziók eltávolítása (Óvatosan!)
Néha a probléma az lehet, hogy konfliktus van a különböző DirectX verziók között. Bár nem javasolt, de végső megoldásként megpróbálhatjuk eltávolítani a régebbi DirectX verziókat. Ehhez speciális szoftverre van szükség, pl. DirectX Eradicator. Fontos, hogy óvatosan járjunk el, mert a helytelen használat a rendszer instabilitásához vezethet.
8. Rendszer-visszaállítás
Ha a fenti lépések egyike sem oldotta meg a problémát, megpróbálhatunk egy korábbi rendszer-visszaállítási pontot választani. Ez visszaállítja a rendszert egy olyan állapotba, amikor a DirectX 9 még megfelelően működött. A rendszer-visszaállítás a Vezérlőpultban található.
Összefoglalás
A DirectX 9 telepítési problémái frusztrálóak lehetnek, de a legtöbb esetben megoldhatók a fenti lépésekkel. Fontos, hogy lépésről lépésre haladjunk, és figyelmesen kövessük az utasításokat. Ha továbbra is problémáink vannak, érdemes szakember segítségét kérni.