Üdvözlünk, kedves játékosok és technológia iránt érdeklődők! A Windows 7, bár már a történelemkönyvekbe került a hivatalos támogatás szempontjából, még mindig rengeteg számítógépen fut, és sokak számára jelenti a nosztalgia és a megbízhatóság operációs rendszerét, különösen a régebbi játékok futtatásakor. Ha valaha is találkoztál azzal a frusztráló problémával, hogy egy szeretett játék nem indul el, nem menti el az állását, vagy egyszerűen csak furcsán viselkedik Windows 7 64 biten, valószínűleg már eszedbe jutott a rendszergazdai jogosultság szükségessége. De vajon hogyan lehet ezt megtenni minden játéknál, vagy legalábbis a problémásaknál? És milyen mellékhatásai lehetnek ennek? Ebben az átfogó cikkben mindenre választ adunk, lépésről lépésre, a legegyszerűbb módszertől a haladó trükkökig, figyelembe véve a biztonsági szempontokat is.
Miért Fontos a Rendszergazdai Jogosultság a Játékokhoz Windows 7 Alatt?
A Windows XP korszakából származó játékok, vagy akár a Windows Vista és korai 7-es időszak termékei gyakran ütköznek engedélyezési problémákba a modern operációs rendszereken. Ennek több oka is van:
- Fájlhozzáférési Korlátozások: A Windows 7 (és utódai) sokkal szigorúbban kezeli a
Program Files
mappába történő írási jogokat. Sok régi játék megpróbálja ide menteni a mentési fájljait, konfigurációját vagy egyéb adatokat, ami rendszergazdai jogok hiányában sikertelenül jár. - User Account Control (UAC): Az UAC egy biztonsági funkció, amely megakadályozza, hogy programok anélkül végezzenek rendszer szintű változtatásokat, hogy a felhasználó jóváhagyná azokat. Bár hasznos, néha gátolja a régebbi játékok megfelelő működését, mivel azok nem úgy lettek tervezve, hogy az UAC engedélyezési modelljével együttműködjenek.
- Legacy Kódolás: Egyes játékok, különösen a régi játékok, olyan API-kat vagy rendszerhívásokat használnak, amelyek rendszergazdai szintű hozzáférést feltételeztek, mivel az XP időszakában a felhasználók gyakran dolgoztak alapértelmezetten rendszergazdai jogokkal.
- DRM és Másolásvédelem: Bizonyos régi másolásvédelmi rendszerek (pl. SecuROM, SafeDisc) szintén érzékenyek lehetnek a jogosultságokra, és rendszergazdai jogokat igényelhetnek a megfelelő ellenőrzéshez.
A Leggyakoribb Megoldás: Kompatibilitási Beállítások
A legtöbb esetben a legegyszerűbb és legbiztonságosabb módszer a problémás játékok egyedi beállítása a rendszergazdai jogok használatára. Ez a módszer nem befolyásolja az összes többi programot, és csak a kiválasztott alkalmazásra érvényesül.
1. Kézi Indítás Egyszerre
Ha csak ideiglenesen szeretnéd rendszergazdaként futtatni a játékot, vagy csak ritkán használod, egyszerűen keresd meg a játék futtatható fájlját (általában egy .exe
kiterjesztésű fájl a játék telepítési mappájában), majd:
- Kattints jobb egérgombbal a futtatható fájlra.
- Válaszd az „Futtatás rendszergazdaként” (Run as administrator) opciót.
Ekkor valószínűleg felugrik az UAC értesítése, amelyet jóvá kell hagynod. Ez a módszer azonban minden indításkor megismétlődik, ami hosszútávon kényelmetlen lehet.
2. Állandó Beállítás a Kompatibilitási Fülön
Ez a módszer a leginkább ajánlott, ha azt szeretnéd, hogy a játék mindig rendszergazdaként induljon:
- Keresd meg a játék fő futtatható fájlját (pl.
game.exe
). Ez általában a játék telepítési mappájában található. Ha a játékhoz egy parancsikont használsz, kattints jobb egérgombbal a parancsikonra, majd válaszd a „Tulajdonságok” (Properties) menüpontot. Ezután kattints a „Fájl helyének megnyitása” (Open File Location) gombra, hogy eljuss a futtatható fájlhoz. - Kattints jobb egérgombbal a játék
.exe
fájljára, majd válaszd a „Tulajdonságok” (Properties) menüpontot. - A megjelenő ablakban navigálj a „Kompatibilitás” (Compatibility) fülre.
- A „Jogosultsági szint” (Privilege Level) szekcióban pipáld be a „Program futtatása rendszergazdaként” (Run this program as an administrator) négyzetet.
- Ha azt szeretnéd, hogy ez a beállítás minden felhasználóra érvényes legyen a számítógépen, kattints a „Beállítások módosítása minden felhasználó számára” (Change settings for all users) gombra, majd ott is pipáld be ugyanazt a négyzetet. Ez különösen hasznos, ha többen használtok egy gépet.
- Kattints az „Alkalmaz” (Apply), majd az „OK” gombra.
Ezt követően a játék minden indításkor rendszergazdai jogokkal fog elindulni, és valószínűleg továbbra is meg fog jelenni az UAC jóváhagyási ablaka, de legalább nem kell manuálisan kiválasztanod a „Futtatás rendszergazdaként” opciót.
Haladó Megoldások: Registry és UAC Módosítások (Kockázatos!)
Bizonyos esetekben, különösen, ha több játékot kell rendszergazdaként futtatni, vagy ha az egyszerű kompatibilitási beállítás nem elegendő, mélyebbre kell ásni a rendszerben. Azonban ezek a módszerek fokozott körültekintést igényelnek, mivel a helytelen beállítások rendszerstabilitási és biztonsági kockázatot jelenthetnek.
1. A Rendszerleíró Adatbázis (Registry) Módosítása
A kompatibilitási beállítások a Windows rendszerleíró adatbázisában tárolódnak. Manuálisan is beállítható, ami hasznos lehet, ha például automatizálni akarod a folyamatot, vagy a grafikus felület valamiért nem működik. A ~ RUNASADMIN
flag a felelős a rendszergazdai jogosultság beállításáért.
- Nyomd meg a
Win + R
billentyűkombinációt, írd be aregedit
parancsot, majd nyomd meg az Entert. Hagyd jóvá az UAC értesítést. - Navigálj a következő útvonalra:
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionAppCompatFlagsLayers
. Ez az aktuális felhasználó egyedi beállításait tartalmazza. - Ha minden felhasználó számára szeretnéd beállítani (ami adminisztrátori jogokat igényel a Registry szerkesztéséhez), akkor a következő útvonalat használd:
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionAppCompatFlagsLayers
. - A jobb oldali panelen kattints jobb egérgombbal egy üres területre, válaszd az „Új” (New) menüpontot, majd a „Karakterlánc érték” (String Value) lehetőséget.
- Nevezd el az új bejegyzést a játék futtatható fájljának teljes elérési útjával (pl.
C:GamesMyGamegame.exe
). - Kattints duplán az újonnan létrehozott bejegyzésre, és az „Érték adat” (Value data) mezőbe írd be a következőt:
~ RUNASADMIN
(figyelj a szóközre a tilde jel után!). - Kattints az „OK” gombra, majd zárd be a Registry szerkesztőt.
Ez a módszer technikailag megegyezik a Kompatibilitási fülön elvégzett beállítással, de manuális úton. Ha sok játékod van, ez is ismétlődő feladat lehet.
2. Az UAC (User Account Control) Kikapcsolása (NAGYON NEM AJÁNLOTT!)
Ez az egyetlen „globális” megoldás, ami azt eredményezi, hogy minden program, beleértve az összes játékot is, rendszergazdai jogokkal indul el anélkül, hogy az UAC értesítése felugrana. Azonban ezt a módszert rendkívül óvatosan kell kezelni, és alapvetően nem javasolt a mindennapi használatra egy internethez csatlakozó számítógépen a súlyos biztonsági kockázatok miatt.
Figyelmeztetés: Az UAC kikapcsolása nagymértékben csökkenti a Windows 7 védelmi szintjét. Bármilyen rosszindulatú program vagy vírus azonnal és kérdés nélkül rendszergazdai jogokat szerezhet a gépeden, ezzel szabad utat engedve a károkozásnak, adatlopásnak, vagy a rendszer megfertőzésének.
Ha a kockázatok teljes tudatában mégis ezt a módszert választod (például egy teljesen izolált játékgépen):
- Kattints a Start menüre, majd a „Vezérlőpult” (Control Panel) menüpontra.
- Kattints a „Felhasználói fiókok és családi biztonság” (User Accounts and Family Safety) kategóriára, majd a „Felhasználói fiókok” (User Accounts) menüpontra.
- Keresd meg a „Felhasználói fiókok felügyelete beállításainak módosítása” (Change User Account Control settings) linket, és kattints rá.
- A megjelenő csúszkát húzd le teljesen az aljára, a „Soha ne értesítsen” (Never notify) állásba.
- Kattints az „OK” gombra, és indítsd újra a számítógépedet.
Ezt követően az UAC nem fog többé felugró ablakokat megjeleníteni, és minden program (beleértve az összes játékot is) rendszergazdai jogokkal fog futni. Ismételten hangsúlyozzuk: ez egy jelentős biztonsági kompromisszum!
3. Batch Szkriptek és PowerShell (Haladó)
Ha sok játékot szeretnél egyidejűleg beállítani, és nem akarod kikapcsolni az UAC-t, lehetséges szkriptekkel automatizálni a Registry módosításokat. Ez azonban komoly programozói ismereteket igényel, és egy rosszul megírt szkript kárt tehet a rendszerben. Például, egy Batch fájlban a következő paranccsal adhatsz hozzá egy bejegyzést a Registry-hez:
REG ADD "HKCUSoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersionAppCompatFlagsLayers" /v "C:GamesMyGamegame.exe" /t REG_SZ /d "~ RUNASADMIN" /f
Ezt a parancsot ismételve több játékra is alkalmazhatod egyetlen batch fájlban. Ez azonban nem egy „minden játék” megoldás abban az értelemben, hogy az összes .exe
fájlt detektálná és beállítaná, hanem azok listáját kellene elkészítened, amiket be akarsz állítani.
Mire Figyeljünk a Rendszergazdai Jogok Használatakor?
- Biztonság mindenekelőtt: Mint említettük, az UAC kikapcsolása óriási biztonsági rés. Soha ne tedd ezt egy olyan gépen, amelyet aktívan használsz internetezésre, vagy ahol érzékeny adatok találhatók.
- Kompatibilitás: Bár a legtöbb esetben a rendszergazdai jogok segítik a régi játékokat, előfordulhat, hogy egyes (különösen újabb) játékok nem szeretik, ha rendszergazdai jogokkal futnak, és hibásan működhetnek.
- Frissítések és Patchek: Bizonyos játékok telepítése, frissítése vagy patchelése továbbra is kérheti a rendszergazdai jogokat, még akkor is, ha a futtatás már be van állítva.
- Telepítési Hely: Érdemes megfontolni, hogy a régebbi játékokat ne a
Program Files
vagyProgram Files (x86)
mappákba telepítsd. Hozz létre egy külön mappát (pl.C:Games
), ahova telepíted őket. Ez sokszor megoldja az engedélyezési problémákat anélkül, hogy folyamatosan rendszergazdai jogokkal kellene indítani a játékokat.
Konklúzió
A Windows 7 64 biten futó régi játékok indítása rendszergazdaként gyakran elengedhetetlen lépés a stabilitás és a mentési problémák elkerülése érdekében. A legbiztonságosabb és leginkább ajánlott módszer az egyedi kompatibilitási beállítások használata a játék futtatható fájlján keresztül. Ez minimalizálja a rendszer egészére gyakorolt hatást, miközben biztosítja a szükséges jogosultságokat a játék számára.
Az UAC teljes kikapcsolása, bár technikailag megoldja a problémát az összes programnál, olyan jelentős biztonsági kockázatot jelent, amelyet a legtöbb felhasználónak kerülnie kell. Mindig mérlegeld a kényelem és a biztonság közötti egyensúlyt. Ha a játékok futtatása továbbra is problémás, próbáld meg frissíteni a videokártya illesztőprogramjait, vagy keress specifikus patch-eket a játékhoz.
Reméljük, ez az átfogó útmutató segített neked abban, hogy újra élvezhesd kedvenc Windows 7-es játékaidat, anélkül, hogy felesleges kockázatnak tennéd ki a rendszeredet!